Nagy a baj: itt már egy közepes termésnek is örülnének a magyar gazdák

Szedlák Levente2025. július 1. 06:01

Egyre súlyosabb problémát jelent az aszály a szántóföldi kultúrákban, és ez alól a napraforgó sem kivétel. Idén már a vetési munkálatok se voltak zökkenőmentesek, de az utóbbi hetekben tapasztalható extrém forróság és az a tény, hogy gyakorlatilag hónapok óta nem esett komolyabb csapadék az országban, sokak szerint előrevetítik a 2022-es történelmi aszály pusztítását. De milyen most a helyzet a napraforgó-állományokban? Milyen kilátásokkal rendelkeznek a gazdák, miben reménykednek? Meddig bírják még a növények? Az Agrárszektor ennek járt utána.

Az áprilisi enyhe tavaszias időjárás kedvezett a növénytermesztési munkálatoknak, azonban a május eleji hűvös, nagyrészt száraz idő megviselte a kultúrákat. Csapadék elsősorban a Dunántúlon esett, de az Alföld egyes részein alig hullott pár milliméter eső - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) a tavaszi mezőgazdasági munkákról a május 14-i operatív jelentések alapján készített összefoglalójából. A kukorica és a napraforgó korai fejlődéséhez szükséges - felszín közeli - talajréteg nedvességtartalmában igen jelentős területi különbségek alakultak ki. A napraforgó vetése május 14-re majdnem teljes egészében befejeződött, bevetett területe 746,5 ezer hektár volt, ami 814 hektárral lett kevesebb a tervezettnél. A vetésterület mintegy harmada, 31,3%-a az Észak-Alföldön, közel negyede, 22,3%-a pedig a Dél-Alföldön helyezkedik el. Összességében tehát elmondható, hogy a napraforgó termesztése hazánkban több mint 50%-ban az Alföldön történik.

Látható tehát, hogy már a vetés idején se volt könnyű dolga a magyar gazdáknak. A csapadékhiány és a májusi hidegek hátráltatták a munkálatokat, sok helyütt késve végeztek a vetésekkel. Ezt korábban a lapunknak nyilatkozó termelők is megerősítették.

Az elmúlt hónapban azonban folyamatosan romlott a helyzet a magyar földeken. Elmaradtak az országos, áztató esők, vannak olyan térségek, ahol tavaly nyár óta nem hullott érdemi csapadék. Ez pedig nemcsak az őszi vetésű kultúrákat viseli meg, hanem a tavaszi kapás növényeket is. 

A HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai jelentése szerint hazánkban a felső egy méteres talajréteg az ország túlnyomó részén kritikusan száraz, ez alól csak az északnyugati országrész a kivétel, a nedvességtartalom a felszín közelében a 20%-ot sem éri el a növények számára hasznosítható víztartalom arányában, és a középső és mélyebb talajrétegekben is 30% alatt marad. A felső egy méteres rétegből 100-140 mm nedvesség hiányzik a telítettséghez képest.

Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. június 29-én (%)Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. június 29-én (%)
Vízhiány a talaj felső egy méteres rétegében a telítettséghez képest 2025. június 29-én (mm)Vízhiány a talaj felső egy méteres rétegében a telítettséghez képest 2025. június 29-én (mm)
Mezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. június 29-énMezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. június 29-én

Rózsa Ádám, az Enyingi Agrár Zrt. növénytermesztési főágazatvezetője elmondta, hogy idén tavasszal 650 hektáron termesztenek napraforgót, a tavaszi vetési munkálatok gond nélkül lezajlottak. Az állományok a megszokottól gyengébb képet mutatnak, mivel - ahogy az ország szinte teljes területén - Fejér megyében is aszály van, nagyon kevés volt a csapadék az elmúlt hónapokban. A szakember elmondta, hogy tavasszal a hideg miatt vontatott volt a kelés és a növények kezdeti fejlődése is lassabban indult be, aztán erre jött egy tartósan csapadékmentes állapot. Rózsa Ádám elárulta, hogy a napraforgó-állományaik csillagbimbós állapotban vannak, most kezdenek virágozni, de jelentősen el vannak maradva a megszokottól. A Fejér megyei vállalkozás növénytermesztési főágazatvezetője beszélt arról is, hogy a növényvédelem terén nem volt szükség semmi extra beavatkozásra. Mivel az alapgyomirtók kaptak bemosó esőt, ezen a téren nem volt semmi probléma, és a hideg tavasz miatt az egyszikű gyomok is lassabban fejlődtek. Ami a kilátásokat illeti, Rózsa Ádám már nem volt optimista: mint mondta, a múlt héten érkezett 10 mm-nyi csapadék a térségbe, ami nagyjából egy heti reményt adott a tavaszi kapás kultúráknak, de ezen kívül nagyon rosszak a kilátások. Rövid időn, legfeljebb 1-2 héten belül 100 mm csapadék kellene a földekbe, különben a hektáronkénti 1-2 tonnás hozamot is optimálisnak mondhatják majd. A szakember végezetül elmondta, hogy bár a napraforgó kilátásai sem jók, a kukorica még rosszabb helyzetben van.

Valamivel jobb a helyzet Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Szerencsi Mezőgazdasági Zrt.-nél, árulta el az Agrárszektornak a vállalkozás növénytermesztést felügyelő vezérigazgató-helyettese. Szabó Péter elmondta, hogy idén tavasszal 400 hektáron terveztek napraforgót vetni: a területük 20%-án sikerült időben befejezni a vetést, 320 hektáron viszont - a réti, kötött talajok miatt - csak késve tudtak végezni a munkálatokkal. Amit időben elvetettek, az a 80 hektár már a csillagbimbó előtti állapotban van, a többi viszont még csak 6-8 leveles fejlettségi szinten áll. A szakember ugyanakkor közölte, hogy ezeken a kötött talajokon még nem volt jelen a szárazság, így ezeken a kukorica és a napraforgó is jobban bírja az időjárást. A növényvédelem terén alapkezelés és felülkezelés is volt, ugyanis nagy az egyszikű és kétszikű gyomnyomás. A fenti tábláknál volt már gombaölős és lombtrágyás kezelés is, bórral, kénnel és biostimulátorral. Szabó Péter beszélt arról is, hogy a lenti táblákon alacsonyabb a tőszám, mivel a kelés nem volt 100%-os, de ott még egy közepes termés összejöhet. A növénytermesztést felügyelő vezérigazgató-helyettes ugyanakkor ezzel is elégedett lenne, mert egy ilyen előveteménnyel tudnak majd tritikálét és búzát vetni. A vállalkozásnak ugyanis - az állattartás miatt - sok takarmányra van szükség, és tudnak majd szenázsnak való növényeket vetni. Ilyen szempontból a napraforgó előnyös növény. Szabó Péter beszélt arról is, hogy az aszály még nem okozott komolyabb problémát a térségükben, de ha az elmúlt hónapok csapadékosabbak lennének, akkor jobban állnának. A szakember elmondta, hogy egy jó eső megdobná a növények fejlődését, és bár a napokban esett pár mm-nyi csapadék, az inkább a kukoricának kedvezett, mert így már nem furulyáznak a levelei. Taktaharkány közelében ugyanakkor már látszanak a szárazság hatásai, így óvatosak az optimizmussal - mondta el Szabó Péter.

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt.-nél idén 350 hektáron vetettek napraforgót - tudtuk meg Bori Tamástól. A vállalkozás elnök-igazgatója elmondta, hogy a június 30-i határszemle alapján ott tartanak, hogy a növények rendesen kikeltek, de ha záros határidőn belül nem érkezik csapadék a földekre, az aszály ki fogja végezni az állományokat a nem öntözött területeken. A szakember beszélt arról is, hogy a májusi hideg időszak mind a kukoricánál, mind a napraforgónál meglassította a növekedést a kelés után, aztán szinte azonnal jött a meleg, amikor nagyon gyorsan megindult minden. Az aszály azonban egyre nagyobb gondokat okoz a térségben, a búzánál már vannak 8-10 centiméter széles és 45-50 centiméter mély repedések a talajban. És még csak június vége, július eleje van - tette hozzá keserűen Bori Tamás. A vállalkozás vezetője elmondta, hogy a növényvédelem terén csak a szokásos kezelésekre volt eddig szükség, a gombabetegségek nem jöttek elő a szárazság miatt, más probléma pedig egyelőre még nem ütötte fel a fejét. A kilátásokat illetően a szakember nagyon borúlátó volt, mint mondta, most kezdenek virágozni az állományok, de kicsik a fejek, és ez nagyban meghatározza a várható termést. A napraforgó 1-2 hetet még kibír csapadék nélkül, de többet nem. És félő, hogy addig nem lesznek nagy esők itthon - tette hozzá. Bori Tamás beszélt arról is, hogy ha további két hétig 40 Celsius-fok körüli hőmérséklet lesz a földeken, annak beláthatatlan következménye lesz az állományokra. Ha nem lesz eső, akkor nagyon sötétek a kilátások - közölte, kiegészítve azzal, hogy Csongrád-Csanád térségében nagyon nagy a baj, mert amikor az év során volt valami országos jellegű csapadék, az őket mindig elkerülte.

Mennyiért megy most a napraforgómag?

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) június 17-én megjelent elemzéséből kiderült, hogy a Stratégie Grains szerint Argentínában 25 dollárral alacsonyabb árszinten, 395 dollár/tonnáért (FOB Buenos Aires) kereskedtek az azonnali szállítású napraforgómaggal április 11. és május 16. között. Ukrajnában a nyugati határra szállított olajmag azonnali exportára j195 dollár/tonna, a franciaországi SaintNazaire-ban a termény október–decemberi kiviteli ára (FOB) 481 dollár/tonna volt. Ezzel egy időben a napraforgómag azonnali exportára Bulgáriában 39 dollárral 566 dollár/tonnáig (FOB) csökkent. Hollandiában 575 dollár/tonnáért (-65 dollár, CIF Amsterdam) kereskedtek a napraforgómaggal május közepén.

Az Európai Bizottság adatai alapján a napraforgómag ára (FOB) a franciaországi Bordeaux-ban 644-679, Ukrajnában pedig 495 dollár/tonna volt június 4. és 11. között. Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 243 ezer forint/tonnáért (+58%), a nagy olajtartalmút (LO) 201,8 ezer forint/tonnáért (+35%) vásárolták a feldolgozók és a kereskedők június első hetében. Az ipari napraforgómag (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 208,1 ezer forint/tonna (+38%) volt.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
aszály, napraforgó, csapadék, szárazság, hőség, csapadékhiány, napraforgótermesztés, hőstressz, csapadékmennyiség, napraforgóvirágzás, napraforgó-termesztés,