
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kukoricatermelők kompenzációs támogatása 2023. október 1-je és 2023. október 16-a között igényelhető elektronikus úton, a Magyar Államkincstár (Kincstár) által erre a célra kialakított elektronikus űrlapkitöltő felületen keresztül.
A támogatás igénybevételére az a mezőgazdasági termelő (kukoricatermelő) jogosult, aki vagy amely
6. a kérelembenyújtással egyidejűleg nyilatkozik az 5). pontban foglaltakról, továbbá nyilatkozik arról, hogy a kérelemben feltüntetett értékesített kukorica saját termelésből származik.
A támogatás keretösszege 5,9 milliárd forint. A támogatási feltételeket teljesítő mezőgazdasági termelő által igénybe vehető hektáronkénti támogatás összege, a fenti keretösszeg és ugyanezen mezőgazdasági termelő vonatkozásában jóváhagyott 2022. évi egységes kérelemben jóváhagyott kukorica (KAL21) termőterület hányadosaként kerül meghatározásra.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.