Agrárfinanszírozás nyelve: Mikor fontos az üzleti terv, mihez kezd vele a bank?

Agrárfinanszírozás nyelve: Mikor fontos az üzleti terv, mihez kezd vele a bank?

Takarék Agrár24
Nem csupán egy vállalkozás megalapítása előtt, de egy már működő cég életében is több olyan eset elképzelhető, amikor a menedzsment - főként a stratégiai döntések alátámasztása érdekében - üzleti tervet készít. Ilyen mérföldkő lehet többek között egy új üzletág indítása, vagy egy beruházási elképzelés megvalósítása. Amennyiben az előzökhöz még külső finanszírozás, azaz banki hitel, vagy akár pályázati forrás is társul, a finanszírozó külön meg is követeli, hogy az elképzeléseinket számokban is kifejezzük, alátámasszuk.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Egy vállalkozás életében egy új üzletág indítása, vagy egy beruházási elképzelés megvalósítása olyan mérföldkő lehet, amikor szükség van üzleti terv készítésére. Amennyiben az ezekhez még külső finanszírozás, azaz banki hitel, vagy akár pályázati forrás is társul, a finanzírozó külön meg is követeli, hogy az elképzeléseinket számokban is kifejezzük, alátámasszuk.

Milyen egy jó üzleti terv?

  • reális, tényadatokra támaszkodó
  • megalapozott, hiteles: az extrém optimizmust sugalló terveket a döntéshozó hajlamos félretenni és helyette saját kútfőből akár egy sokkal szigorúbb tervet összeállítani
  • alkalmas a különféle változatok (banki szlengben "stresszverziók") elemzésére
  • megfelelő ágazati háttérismereteket tükröz - ez főleg új tevékenység esetén fontos
  • átgondolt
  • jövőbe mutató

Mit tartalmazzon?

A célokat, elképzeléseket, ezek megvalósításához szükséges eszközöket, forrásokat. Amennyiben beruházási célokat szolgál, szükséges számszerűsíteni a projekt által generált plusz bevételeket, többletköltségeket, eredményeket, jövedelmezőséget. Meg kell nézni, hogy a befektetett tőkénk ezek alapján hány év alatt térül meg, milyen fejlesztés eredmények várhatóak. Fel kell tárni az esetleges kockázatokat, végiggondolni a lehetőségeket, veszélyeket.

Miért is fontos ez annyira a banknak?

Az üzleti terv a banknak olyan, mint egy állásinterjún az önéletrajz. Elengedhetetlen, hiszen ez adja az első benyomást az ügyfélről, egy olyan összképet, ami alapján a későbbiekben a cég szempontjából létfontosságú döntéseket meghozza. Önmagában a terv minősége, kidolgozottsága is információ banknak, mert jelzi, hogy az ügyfél mennyire van tisztában azzal, amire készül. A terv alapján dől el, hogy pénzét kölcsönadja-e a vállalatnak, vagy sem, biztosított-e a kihelyezett hitel megtérülése és amennyiben igen, mekkora ennek a megtérülési ideje. Az üzleti terv alapján tárja fel a kockázatokat, dönt a finanszírozás módjáról és feltételeiről.

Egy jól összeállított üzleti terv azonban nemcsak a finanszírozóknak, a bankoknak fontos, hanem maguknak a cégeknek is elemi érdekük. Fontos, hogy lássák hányadán állnak és az eredeti elképzelésekhez képest hova is tartanak, de egy tervezési folyamat során fény derülhet olyan egyéb lehetőségekre is, melyekkel a vállalkozás profitabilitását növelni tudják. 

Írta: Farkas Anita - Takarékbank Agrárcentrum

Támogatott tartalom! A cikk megjelenését a Takarékbank támogatta.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?