Tényleg gond, hogy már január elején nyílik a hóvirág? - Itt a válasz

Tényleg gond, hogy már január elején nyílik a hóvirág? - Itt a válasz

agrarszektor.hu
A napokban több kép is megjelent arról az interneten, hogy Nagykanizsán már január elején nyílik a hóvirág. Nyilván sokan az enyhe télnek tudták be a dolgot, az agrárszektor.hu azonban utánajárt, és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságtól megtudtuk, hogy ez nem az a faj, amely Magyarországon őshonos, hanem egy a Balkánon és Kis-Ázsiában honos igénytelenebb faj, a török hóvirág. Mint kiderült, míg az előző évszázadban az volt a jellemző, hogy március elején virágzott a hóvirág és ez eltartott két hétig, addig napjainkban akár január végén-február elején elkezdődhet a virágzás, ám ez egy teljes hónapig is tarthat.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

Több kép is megjelent arról az interneten a napokban, hogy már január elején nyílik a hóvirág Nagykanizsán, az agrárszektor.hu pedig szeretett volna utánajárni, hogy ez mennyire normális, illetve jellemző-e hazánkban. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának tájékoztatása szerint Magyarországon kerti körülmények között előfordul nagyon korai virágzás, de ez a hóvirág faj nem a mi kikeleti hóvirágunk (Galanthus nivalis), hanem a török hóvirág (Galanthus elwesii), mely a Balkánon és Kis-Ázsiában honos, de igénytelensége és nagy virágai miatt elterjedt kerti dísznövényünk. Hozzátették, az őshonos hóvirág fajunknál ennyire korai virágzás nem jellemző.

Forrás: MTI/Varga György

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy nem sérülnek-e majd később a virágok, ha most hirtelen beáll egy keményebb fagy. A nemzeti park igazgatósága hangsúlyozta, a hóvirág virága nagyobb hidegeket is elvisel fagykár nélkül, a maghozás elmaradását a korai virágzáskor inkább a megfelelő megporzás hiánya okozza.

Forrás: MTI/Varga György

Az utóbbi évtizedekben egyre gyakoribb enyhe telű évekre jellemző, hogy sokkal hamarabb megkezdődik a virágzás a kora tavaszi növényfajoknál - közölte lapunkkal a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága. Egy az átlagosnál enyhébb tél esetén a megszokottnál jóval korábban nyíló növényfajoknál a virágzási idő nagyon elnyúlik. Míg az előző évszázadban az volt a jellemző, hogy március elején virágzott a hóvirág és ez eltartott két hétig, addig napjainkban akár január végén-február elején elkezdődhet a virágzás, ám ez eltarthat akár egy teljes hónapig is. Ez összefügg azzal, hogy a téli időszakban még nem aktívak a megporzó méhfajok, így a megporzás hiányában tovább nyílnak korai vadvirágaink - emelték ki. 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?