Pöttinger Terrasem mulcsvetőgépek, a klíma kihívásaira

Pöttinger Terrasem mulcsvetőgépek, a klíma kihívásaira (x)

PR
”Egy újgenerációs mulcsvetőgép a mai klímán egy középgazdaságnak sem luxus, hanem realitás” - Pöttinger Terrasem a szakértő szemével

Öt éve még luxusnak számított volna egy közepes gazdaságban a pneumatikus maglehelyezésre, szakaszolásra képes 6-9 méteres mulcsvetőgép beszerzése, azonban a szakértők szerint mindezt felülírta az extrém időjárás. Az optimális művelés időablaka ugyanis annyira leszűkült, hogy ma se idő, se ember annak lereagálásához egy családi gazdaságban. Az olyan szakértők szerint, mint Forró Péter, aki 2013 óta foglalkozik az AGROTEC Magyarország Kft. kötelékében a kiváló Pöttinger talajművelő eszközökkel, ilyenkor segíthet a nehéz helyzeten egy újgenerációs vetőgép, amellyel alkalmazkodhatunk az állandó változáshoz.

A művelő tárcsasorral, másodlagos anyagok kijuttatására – műtrágya, talajfertőtlenítőszer – képes újgenerációs Pöttinger mulcsvetőgépekkel ugyanis:

  • emberi munkaerő kiváltására képes területteljesítménnyel,
  • a talaj nedvességtartalmát megóvó gyors lezárással,
  • még komoly szármaradvány-mennyiség mellett is porhanyós magágyba kerülhet a tervezett mélységben és mennyiséggel a mag.

A munkagép-termékmenedzser szerint ekkor még a bérvállalkozók számára lényeges olyan előnyökről nem is beszéltünk, mint az új IDS rendszerrel a fülke kényelméből méteres pontossággal szabadon változtatható művelőnyom hagyása.

Rövid történeti és műszaki áttekintéssel folytatjuk a magyar kisgazdaságokban közkedvelt, egyszerű Pöttinger vetőgépfajtákról. Továbbá összegyűjtöttük az olyan újgenerációs pneumatikus vetőgépek előnyeit, mint amilyenekkel a min-till műveléshez ideális Pöttinger Terrasem-és Pöttinger Aerosem-széria is rendelkezik.

Pöttinger Vitasem 302, 402 – két mechanikus vetőgép, amelyek egyszerűek, ezért tökéletesek

Mióta 2013-ban az AGROTEC Magyarország Kft. hivatalos márkakereskedőként forgalmazza a Pöttinger talajművelő eszközöket, nem véletlenül fogynak kiemelt számban a márka igáslovai, a 3-4 méteres mechanikus vetőgépek. Szakszerű beállítás mellett ugyanis a Pöttinger Vitasem 302 és 402 tűpontos maglehelyezésre képesek, standard felszereltségben valóban mindent tartalmaznak, amire a magyar földeken szükség van. Forró Péter hangsúlyozza, ha a beállításukra valaki rászánja az időt, akkor ezek a munkagépek akár évtizedekig nem hagyják cserben a gazdát.

„Az osztrák Pöttinger nem véletlenül állócsillaga a munkagéppiacnak 1871 óta, hiszen kiváló alapanyag-minőséget kiváló mérnöki munkával ötvöz. A szellemiségüknek köszönhetően eszközeik megbízhatóak, valamint egyszerre terület- és költséghatékonyak. A gépeknek ez az élettartam értéke – ami a keleti piacokról behozott olcsó vetőgépekből a legtöbbször hiányzik – tükröződik az árukban is. A sokoldalú csoroszlyarendszerük optimális vetőnyílást biztosít a hibátlan maglehelyezéshez bármilyen körülmények között. Multi-adagolórendszerükkel számos vetőmagfajta egyenletesen lekezelhető. Az idei évtől a gyár még tovább növelte a teljesítményüket, a 25%-kal nagyobb tartállyal a nagy szemű vagy kis tömegű vetőmagokkal is kevesebb tankolással dolgozhatunk a segítségükkel.”

Forró Péter hangsúlyozza, az utóbbi években nem is a bevált mechanikus vetőgépek okoztak problémákat a vetések optimális elvégzéséhez, sokkal inkább az extrém időjárás. Emiatt a szakember akár kis- vagy középvállalkozási mérettől is figyelembe ajánlja a termelőknek a nagy, pneumatikus mulcsvetőgépek tudását is.

Pöttinger Terrasem mulcsvetőgépek – a talajjal és a gazda jövedelmével is csodát tesznek

Az utóbbi évek szárazsága különösen kötött talajokon a mulcshagyásra és a párhuzamosan több művelet elvégzésére képes kombinált talajművelő és vetőgépek felé terelte a gazdálkodókat. Vetőgépek terén ez gyors, erőteljes és nagy munkaszélességre képes munkaeszközöket kívánt meg, ezek ötvözeteként jöttek létre a 3-9 méter közötti munkaszélességű, 40-120 kg/csoroszlya csoroszlyanyomásra képes pneumatikus maglehelyezésű mulcsvetőgépei.

A Pöttinger mulcsvetőgép-családja két éve egy teljesítményt és kezelői kényelmet növelő fejlesztésen esett át, amellyel családi gazdaságok mellett a bérvállalkozók számára is az itthon elérhető megoldások dobogóján áll.

„Az időjárás ma nagyon szorongatja a termelőket, amennyiben megcsúszik egy munkaművelet, elveszhet az a pár milliméter kritikus nedvesség is a talajból, ami hullik. Márpedig a bőséges termés a pontos vetéssel kezdődik, ezért is előny a Pöttinger Terrasem-széria használata. A gép ugyanis egy speciális dupla tárcsasorral egy menetben előkészíti a talajt, ISOBUS vezérléssel precíziós gazdálkodásba illeszthetően lehelyezi a magokat, amelyek mellé akár talajfertőtlenítőt, második vetőmagot vagy tápanyagot is képes kijuttatni. A min-till technológia részeként így nemcsak időt, de emberi munkaerőt is kiválthatunk ezzel a mulcsvetőgéppel, kiváltképp a nagyobb magtartályt választva, 4700 literes kivitelben. A géppel egyből elvethetjük a takarónövényünket is, miközben Tegosem tartállyal szerelve további másodlagos vagy a vetéssel egy menetben tápanyag-kijuttatáshoz tervezett Fertilizer modelleknél harmadlagos anyagot is a magágyba juttathatunk. A kijuttatóegység terelőlemez-beállításával szabadon dönthetünk, hogy a plusz inputanyagot a talajra vagy a vetőágyba juttatjuk.”

A Pöttinger Terrasem mulcsvetőgép-sorozata 2022 óta érhető el a mostani 3000-es, 4000-es D, továbbá az új V 3000 D, V 4000 D, V 6000 D, V 8000 D és V 9000 D modellekkel, ahol a számozás a munkaszélességet (3-9 méter). A munkagépek Forró Péter meglátása szerint nemcsak megtartották az elődök jó tulajdonságait, de számos téren ki is egészítették azokat.

Az újgenerációs Pöttinger mulcsvetőgépek újításai 4 fő területen teszik még hatékonyabbá a gazdálkodást.

  1. Az új IDS (Intelligent Distribution System) magelosztó fejjel méteres léptékben, szabadon módosítható a művelőnyom-hagyás. A soronkénti sorelzárással különösen a bérvállalkozók dolgát könnyítette meg a Pöttinger, hiszen az elektronikus sorelzárással néhány gombnyomással épp úgy alkalmazkodni lehet egy 15 méteres, mint egy 18 vagy 21 méter munkaszélességű permetezőgép igényeihez. Az IDS rendszerrel a felesleges vetőmag egy tölcsérrendszeren keresztül visszakerül az emelőcsőbe – ez körül-belül 6%-os vetőmag-megtakarítást jelent a Pöttinger Terrasem pneumatikus vetőgépeket választva.
  2. A hagyományos rövid tárcsasor X elrendezésűvé formálásával tovább javult a Pöttinger Terrasem mulcsvetőgépek iránytartása. A munkagép ennek köszönhetően még rézsűs földeken sem szeretne kitörni, pontosan követi majd az erőgépet.
  3. Elektronikus vetésmélység-állítással és pofonegyszerű szemleforgatással maximalizálták a kezelői kényelmet. A háromrészes felépítmény tökéletes talajkövetést biztosít, ezen a racsnis, vetőmélység-állítás ma már a múlté. A munka a fülke kényelméből, centiméteres pontossággal szabályozható a traktor vagy a munkagép saját érintőkijelzője segítségével. A leforgatásnál hasonlóan a kényelmet tartották szem előtt a Pöttinger mérnökei: a gépre egy gyári leforgatózsákot kell felerősíteni, majd a gép automatikusan leforgatja-leméri a magot, ezzel beállítva a kívánt kijuttatási mennyiséget.
  4. A magadagoló rendszer is teljesen elektromos meghajtást kapott az új Terrasem pneumatikus vetőgépeken. Amennyiben a kijuttatási tervben egy víznyomásos területhez, erősebb vagy gyengébb foltokhoz táblán belül szeretnénk változtatni a vetési normát, immár fogaskerekek állítása, ékszíjcsere nélkül is minden elvégezhető a monitorról.

„Öt évvel ezelőtt még más gazdaságmérethez ajánlottam volna ezt a gépet, de ma már az időjárás miatt sajnos egyre kisebb léptékben, akár 100-200 hektárnál is egyre inkább ez a technológia térül meg a jövőben. Rendkívül tempósan, akár 12-14 km/órás sebesség mellett is szép magágyat készít. A tudása miatt ideális munkagép egy komolyabb precíziós gazdálkodási rendszerhez, érdemes mérlegelni a tudását a soron következő precíziós gazdálkodási pályázat kiírása előtt.

Nagyobb forgatóhatás a talajművelésben a vetéssel egy menetben? Pöttinger Aerosem!

Azoknak a gazdaságoknak, ahol kiemelt szempont az egységes magágy, esetleg a szárazság miatt mélyebb talajforgatóhatással kell a magoknak megteremteni az optimális feltételeket, Forró Péter a Pöttinger Aerosem 1200 literes magtartállyal szerelt mulcsvetőgép-családját ajánlja. Ezeket a kukorica- és gabonafélék vetésére egyaránt alkalmas mulcsvetőgépeket ugyanis tárcsasor helyett forgóboronával szerelik, amely akár 10 km/óra munkatempó mellett gyönyörű, egységes határt és aprómorzsás magágyat hagy maga után.

 

 

(x)

Címlapkép forrása: Egyéb
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?