Különleges élőlény jelenhet meg a magyar kertekben: durva, mit csinál
Ma már vásárolhatunk olyan biológiai szereket is, melyek élő mikrobiológiai szervezeteket tartalmaznak.
A burgonyabogár hírhedt kártevő, a burgonyafélék és a padlizsán egyik legveszedelmesebb pusztítója. Krumplibogár vagy kolorádóbogár néven is ismeretes.
A burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a levélbogárfélék családjába tartozó faj. Egyéb nevei: krumplibogár vagy kolorádóbogár. Ismert rovarkártevő, amelynek mind a lárvája, mind a kifejlett változata komoly pusztítást tud okozni a növénykultúrákban. Az ellene való védekezést nehezíti, hogy Európában nincsenek nagyon természetes ellenségei, ugyanakkor nagyon sok tápnövénnyel rendelkezik.
A burgonyabogár életmódja
A burgonyabogár egész nyáron aktív, télire beássa magát a földbe, átaludva ezt az évszakot (csak az imágó tud áttelelni). Miután tavasszal a felszínre jött, először fiatal növényeken kezd táplálkozni, utána indul meg a peterakás időszaka. A burgonyabogárnak nemcsak a lárvája, de a kifejlett egyede is igen súlyos kártevő, hiszen a bogarak az érési táplálkozásuk alatt 2-3-szor annyit fogyasztanak, mint a lárvák egész fejlődésük alatt. A burgonyabogár 1-2 évig él.
A burgonyabogár előfordulása
A burgonyabogár őshazája valószínűleg Mexikó északi része, illetve Új-Mexikó állam területe lehetett, eredeti tápnövényei feltételezhetően a csucsor nemzetségbe tartozó szárazságkedvelő gyomnövények voltak. A XIX. század közepén a Sziklás-hegység mentén északabbra vonuló mexikói telepesek közvetítésével terjedt el az Amerikai Egyesült Államok északabbi részein, ahol találkozhatott a burgonyával, amit akkor már egy ideje termesztettek azon a vidéken. Új tápnövényén rohamos szaporodásnak indult, s bár a század derekán az előfordulása még csak a Sziklás-hegység közelében fekvő államokra korlátozódott, 1865-ben már tömeges méretű előfordulását dokumentálták. 1874-re érték el az Atlanti-óceán partjait, 1876-ban pedig már Európába induló hajók rakományaiban is felfedezték.
Első európai előfordulását 1877-ben regisztrálták a németországi Mühlheim közelében, de akkor még sikerült kiirtani, csakúgy, mint tíz évvel későbbi, ugyancsak németországi felbukkanásakor. A XX. század első éveitől kezdve szórványosan már más európai országokban is felbukkant. Végleges megtelepedése az európai földrészen 1922-ben történt, amikor Bordeaux környékén egy olyan kiterjedésű gócát fedezték fel, amit már nem tudtak kiirtani. Magyarországon az 1960-as évektől van folyamatosan jelen.
Ma már a burgonyabogár jóformán mindenütt előfordul, ahol gazdanövényeit - főként a krumplit - termesztik. Minden igyekezet ellenére sem sikerült gátat vetni e kártevő rovar terjedésének. Bár a burgonyabogár még nem jelent meg Kelet-Ázsia, India, Dél-Amerika, Afrika, Új-Zéland és Ausztrália mérsékelt égövi területein, az ottani éghajlaton is megvan az esély az elterjedésére.
A burgonyabogár táplálkozása
A burgonyabogár legkedveltebb tápnövénye a burgonya, de előszeretettel fogyasztja más burgonyafélék levelét is. Teljes értékű tápnövénye még a padlizsán és a dinnyelevelű csucsor is. Az imágók kártétele előfordulhat a paradicsomon, míg paprikán csak ritkán fordul elő. Kísérleti és megfigyelési adatok szerint szívesen táplálkozik a vadon termő burgonyafélék közül a nadragulyán és a beléndeken is, ezeken a teljes fejlődési szakasza végbemehet.
A burgonyabogár fajtái
A burgonyabogár rendkívüli genetikai változékonyságára, ezáltal a meglehetősen nagy alkalmazkodóképességére utal, hogy terjeszkedésének alig másfél évszázados időtartama ellenére már a XX. század második felére olyan földrajzi rasszai alakultak ki, amelyek több örökletes tulajdonságukban, így például a tápnövény-specializációjukban is eltérnek egymástól.
A burgonyabogár szaporodása
A burgonyabogár egyedei az ivarérettséget hathetes korukban érik el, a párzási időszak tavasz végétől késő nyárig tart. A nőstény 2500 petét rak le 20-30-as csomókban a növények leveleire. A lárvák 10-14 nap fejlődés után kelnek ki. A lárvák pirosas-rózsaszínűek fekete pettyekkel, később sárgává válnak. Két-három hét alatt teljesen kifejlődik, ezután a földbe ássa magát és bebábozódik. A burgonyabogár a kikelés után azonnal rágni kezd. Egy nyáron akár három generáció is kifejlődhet, de Magyarországra inkább az évi két generáció jellemző.
Ma már vásárolhatunk olyan biológiai szereket is, melyek élő mikrobiológiai szervezeteket tartalmaznak.
Töretlen a citrusfélék népszerűsége a magyarok körében, különösen a narancs és a mandarin keresett.
Vadai Ágnes országgyűlési képviselő az Agrárszektor cikkére hivatkozva tett fel kérdését Nagy István agrárminiszternek.
A kanadai gazdák attól tartanak, hogy a Bunge és a Viterra fúziója csökkenteni fogja a versenyt.
Szigorúbb tesztelésre kötelezné a pulykatermelőket az amerikai mezőgazdasági minisztérium.
Az Alföldi Tej Kft. termékein a KMÉ-védjegy nemcsak presztízs, hanem garancia is a magas minőségre.