
Nagy a baj: itt már egy közepes termésnek is örülnének a magyar gazdák
Az egyre súlyosbodó aszályhelyzet közepette sok gazda már egy átlagos-közepes napraforgóterméssel is elégedett lenne.
Az édesburgonya vagy batáta a neve ellenére rendszertanilag nem rokona a burgonyának, csak a gumói alakja hasonlít rá. Manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Az édesburgonya jellemzői és felhasználása
Az édesburgonyát főként gyökérgumójáért termesztik, de fiatal levelei is fogyaszthatóak. Közép-Amerikában őshonos, de már az őslakosok Dél-Amerika szerte betelepítették, Európába maga Kolumbusz Kristóf hozta be. Spanyolországból terjedt el, eleinte, mint kerti dísznövény, később, mint haszonnövény. Az édesburgonyát ehetjük sütve, főve, köretként, levesként desszertként és chipsként, ráadásul nagyon finom és egészséges is. Térdhódítása többek között annak is köszönhető, hogy egyrészt újdonság, másrészt sokan kezdtek el figyelni az egészségesebb táplálkozásra, az édesburgonya pedig remekül beilleszthető az étrendekbe. Több antioxidánst tartalmaz, illetve a szénhidrát is olyan formában található meg benne, hogy a cukorbetegek is fogyaszthatják.
A legtöbb növényfaj érzékeny, főleg az aszályra, a batáta viszont nem tartozik ezek közé a zöldségek közé. A csapadékra érzékeny a legjobban, de még ennek ellenére is lehet jó a termés. A hideget nem kedveli, a kritikus időszak tavasz végére esik, hiszen a május végi fagyok veszélyeztetik a leginkább. De a tartósan hűvösebb napokat - 10 fok alatt - sem viseli túl jól. A meleg időjárást jól tűri, olyannyira, hogy 35 fokig lényegében nem esik semmi baja, de az ennél melegebb napoknak is jól ellenáll.
Az édesburgonya jótékony hatása
Az édesburgonyában lévő szénhidrátok másképp szívódnak fel, mint például a hagyományos burgonyában lévők. Közepes glikémiás értéke mellett tápanyagai olyan kombinációban vannak jelen, melyek ellensúlyozzák a szénhidrátok gyors felszívódását. Az emésztőrendszer fertőzése esetén való fogyasztása jótékony hatással van annak gyógyulására. Az édesburgonya a szemre is jó hatással lehet, hiszen a szemorvosok állítása szerint minden élelmiszer, ami béta-karotint tartalmaz, kedves a szemnek. A béta-karotin az A-vitamin (retinol) előanyaga. Az A-vitamin hiányakor a foto receptorok külső szegmense romlik, aminek hatására a látás károsul. Az édesburgonya kiemelkedő antioxidáns tartalma mellett a C- és E-vitamin tartalma is segít a szem degeneratív károsodásának megakadályozásában. Továbbá csökkenti a gyulladást és egyes kutatás szerint bizonyos rákos megbetegedések is megelőzhetőek a segítségével.
Az egyre súlyosbodó aszályhelyzet közepette sok gazda már egy átlagos-közepes napraforgóterméssel is elégedett lenne.
A tojás és a csirkemell ára is jelentősen megemelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Már sem az új, sem a használt mezőgazdasági gépekre nem költenek annyit a magyar gazdák, mint korábban.
Július 13-tól elérhető lesz mindenhol a magyar dinnye, a szakemberek arra kérik az üzletláncokat, hogy a magyar dinnyéknek "adják át" a helyet az import helyett.
Nem javult a helyzet Magyarországon, továbbra is brutális szárazság tombol itthon.
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján kijelenthetjük, hogy véget értek azok a boldog évek, mikor a kukorica növényvédelmét letudtuk egy gyomirtással.
Hatékony megoldás a napraforgó tányérvédelmére: Picasso® Active
A talaj szervesanyag tartalma és a kapcsolódó talajfunkciók javításáért már az aratási szezonban sokat tehetünk!
A Bayer Property legújabb fejlesztése, a Harmat Liget projekt Budapest XI. kerületében valósul meg, ahol 7 épülettömbben összesen 270 lakás épül, 2026 végéig.