
Veszélyben a magyar gazdák? Könnyen beüthet a baj, ebbe sokan belehalhatnak
A mezőgazdaságban dolgozók számára a munkavégzés számos kockázatot tartogat, sajnos évről évre halálos áldozatokat is követel.
A kelkáposzta a vadkáposzta egy termesztett változata. Igen közel áll a fejes káposztához, emellett nagyon egészséges, sok benne a fehérje és az ásványi anyag, vitaminok is.
A kelkáposzta jellemzői és felhasználása
A kelkáposzta levelei a fejes káposzta sima leveleivel szemben fodrosak, hólyagosak. A hideget jobban viseli a fejes káposztánál, ezért át is telelhető, és a szárazságot is jobban tűri. A kelkáposzta lazán simuló levelei megnyúlt fejet formálnak. Gyökerei sekélyek, ezért jó víz- és tápanyag-ellátást kíván. A kelkáposzta nagyon sok étel alapanyaga lehet, rakott ételekbe, levesekbe is jól illik, de kellemes főzelék is készíthető belőle vagy akár húsok mellé is jól passzolhat.
A kelkáposzta termesztése
A kelkáposzta rostokban, ásványi sókban gazdag zöldség, aminek B1,- B2-vitamin - és vas tartalma is számottevő. Jól termeszthető konyhakertben is, ha szeretnénk termeszteni korai és kései fajták közül tudunk választani. A korai fajták az ültetés után 60-70 nappal, a késeiek 100-120 nappal takaríthatók be. A kelkáposztát saját magunk által előnevelt vagy kertészetben vásárolt palánták ültetésével a legegyszerűbb termeszteni. A korai fajták palántáit március végén, a tartós fagyok elmúltával lehet kiültetni 6-7 hetes korukban.
A kelkáposzta jó hidegtűrő növény, mely tolerálja a szélsőséges időjárást. Átlagos fényigényű növény, a korai fajták napos helyet igényelnek, míg a nyáriak a magasabb növények által vetett átmeneti árnyékot kedvelik leginkább. Fényhiányos helyen a kelkáposzta nem fejesedik és felnyurgul. 13-20 fokos hőmérséklet mellett fejlődik legszebben, magasabb hőmérséklet mellett kisebb fejek fejlődésére lehet számítani. Talajok közül a tápanyagban, humuszban gazdag, jó vízellátású, könnyen felmelegedő talajokat kedveli a leginkább.
Tápanyagigényes növény, ezért lehetőleg frissen trágyázott ágyásba ültessük. A szárazságot ugyan elviseli, de alapvetően vízigényes növény, ami egyenletes vízellátás mellett neveli a legszebb káposztafejeket. Kártevők közül elsősorban a levéltetvek és káposztalepke hernyóinak megjelenésére számíthatunk. Betegségek közül a palántakori palántadőlést, később a peronoszpórát érdemes megemlíteni. A palánták ültetési távolsága korai fajtáknál 35 x 35 cm, a későbbieknél 50 x 50 cm. A palántákat az eddig taglaltak szerint neveljük, akkor takarítsuk be, mikor még üdék a levelei, és metszőolló vagy kés segítségével vágjuk le.
A mezőgazdaságban dolgozók számára a munkavégzés számos kockázatot tartogat, sajnos évről évre halálos áldozatokat is követel.
Az árpával és búzával már nem lesz gond, a kukorica sorsa viszont erősen kérdéses idén.
Ismét fellendülőben van a szójatermesztés Magyarországon, egyre több termelő tesz próbát ezzel a növénnyel.
Takarmányban és emberi élelmezésre is alkalmazható egy GMO-szója, miután az európai hatóságok biztonságosnak találták.
Az elmúlt hetekben Szardínia szigetén, majd az észak-olaszországi Lombardiában, valamint Franciaországban is megerősítették a kór jelenlétét.
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján kijelenthetjük, hogy véget értek azok a boldog évek, mikor a kukorica növényvédelmét letudtuk egy gyomirtással.
Hatékony megoldás a napraforgó tányérvédelmére: Picasso® Active
A talaj szervesanyag tartalma és a kapcsolódó talajfunkciók javításáért már az aratási szezonban sokat tehetünk!