
Sötét korszak a magyar géppiacon? Újabb gyenge év jön
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A kocsánytalan tölgy a kocsányos tölggyel váltakozva Európa nagy részének uralkodó tölgyfaja, hazai erdeink mintegy 11%-át adja. Felhasználását tekintve is fontos fajunk.
A kocsánytalan tölgy elterjedése és jellemzői
Északon Dél-Skandináviában a 60. szélességi fokig, keleten a Dnyeszterig, délen egészen a Földközi-tengerig, nyugaton Spanyolország déli részét kivéve, egészen az Atlanti-óceánig honos. Magyarországon is elterjedt, melyet jól mutat az, hogy a hazai erdők 11%-át teszi ki. Gyertyános-tölgyes társulásokban, középhegységeinkben és dombvidékeken fordul elő jellemzően. A bútoripar nagy mennyiségben használja, de a papírgyártásban és az építőiparban is elterjedt.
A szélsőséges időjárást nem kedveli, a késői fagyokra nagyon érzékeny. Az évi csapadékmennyisége 600-700 mm. A savanyú talajokat preferálja inkább, nem olyan fényigényes, mint a kocsányos tölgy. Akár 35 méter magasra is megnőhet, törzse kissé görbe, ágai nem túl vastagok és felfelé állnak. Virága és termése kocsánytalan.
A kocsánytalan tölgy gyógyhatásai
A kocsányos és a kocsánytalan tölgy gyógyhatásai megegyeznek. Ellenállóbbá teszik a gyomornyálkahártyát, az édesgyökérrel készült főzetük kezelik a gyomorfekélyt, csökkentik a savtermelést. Kiválóan kezelik a gyomorhurutot, a gyomorrontást és a gyomorfertőzést. Serkenti az emésztetlen tápanyagok ürítését. Mindezek mellett vérmérgezés esetén ajánlják fogyasztásukat. Elősegítik a mérges csípések és harapások gyógyulását, de jótékony hatásúak zsírmáj és a májgyulladás esetén. Továbbá csökkentik a magas koleszterinszintet.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A gazdasági helyzet, a fogyasztói tudatosság növekedése és az egészséges életmód iránti igény együttesen formálják át a húsfogyasztási szokásokat Magyarországon.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.