
Sötét korszak a magyar géppiacon? Újabb gyenge év jön
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A lándzsás útifű az ajakosvirágúak rendjébe, az útifűfélék családjába, a Plantago nemzetségbe tartozó lágy szárú növényfaj. Rétek, legelők, útszegélyek világszerte elterjedt faja.
A lándzsás útifű jellemzői
A lándzsás útifű egy évelő, tőrózsás növény, a pollendiagramokban a mezőgazdaság jelzője lehet. 20-40 cm magas lágy szára van, főgyökeres gyöktörzs jellemzi, rövid, barázdált, rostos szártagú hajtásain csak lándzsa alakú, 3-5 hosszanti, ívesen futó erezetű, ép szélű tőlevelek vannak. Az apró, 1-3 cm hosszú, kb. 4 mm széles, fehéres virágok tömött hengeres vagy gömbös füzérben állnak, sorrendben alulról felfelé nyílnak ki. A lándzsás útifű májustól októberig virágzik, virágpora közepes mértékben allergizál, jelentősége kicsi, pedig a pollenszemek száma portokonként 7700 is lehet. Hosszúkás toktermésében rekeszekben ülő, csónak formájú magok vannak. A lándzsás útifű mezőkön, réteken, erdőszéleken gyakori növény, egész Európában elterjedt, de lényegében az egész világon lehet vele találkozni.
A lándzsás útifű jótékony hatása
A lándzsás útifű koleszterincsökkentő hatása a mag és maghéj magas rosttartalmára vezethető vissza, megköti az epesavakat, gátolja azok recirkulációját, és elősegíti szintetizálódásukat a vér koleszterintartalmából. Teája a gyomorsavtermelést, gyomorégést csillapítja. Gyomorrontás esetén is segít forrázata. A lándzsás útifű a dohányzóknak is ajánlott, jól tisztítja a légutakat. Mindezek mellett a szamárköhögés, asztma esetén is eredményesen alkalmazható. Sárgaság ellen régóta használják, ugyanis normalizálja a máj és az epehólyag működését.
Ám a lándzsás útifüvet nemcsak „belülre” tudjuk használni, hanem „kívülre” is: a friss, összetört levelei sebek, vágások, nehezen gyógyuló fekélyek, zúzódások eredményes kötöző- és borogatószere. Viszketés, rovarcsípés, kiütések, májfolt kezelésében is hatásos, hűti is a bőrfelületet a lándzsás útifű. Mivel összehúzza, fertőtleníti, bezárja a sebet, és elősegíti a véralvadást, vérzéscsillapítóként is használatos. Duzzadásos szembetegségekben, herpesz kezelésében is eredményesen alkalmazható.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A gazdasági helyzet, a fogyasztói tudatosság növekedése és az egészséges életmód iránti igény együttesen formálják át a húsfogyasztási szokásokat Magyarországon.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.