
Kemény időszak vár a magyar állattartókra: nincs mese, erre fel kell készülni
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
A mandarin a Fülöp-szigeteken és Délkelet-Ázsiában élő növény. A citrustermő vidékeken, főleg a keleti országokban termesztik, de Európában is kedvelt csemege.
A mandarin jellemzői és gyógyhatásai
A mandarinfa kicsi és örökzöld. Tövises ágain lévő levelei lándzsaszerűek, és tompán fogazott szélűek, 3,5-8 cm hosszúak és 1,5-4 cm szélesek. A kb. 1 cm hosszú nyelek mellett vékony levéllemezcsík található. Virágai illatosak, fehér színűek. Termése narancstermés, melynek külső, viaszos fala sok illóolajat tartalmaz. Belső részét a hártyás válaszfalak üregekre osztják. Ezekben találhatók a magvak, melyeket elhúsosodott, nedvvel teli szőrök vesznek körül. A magok színe sárgászöld vagy világoszöld, gyakran sokcsírás. A gyümölcs kisebb és édesebb a narancsnál, és könnyebben hámozható. Héja is igen értékes, felhasználható frissen - egészben vagy reszelve - vagy szárítva. Használható főtt vagy sült ételek, italok, édességek ízesítésére. A friss héjból hideg sajtolással kinyert illóolajat édességek, zselatin, fagylalt, rágógumi és sütemények, valamint likőrök ízesítésére használják.
A mandarin nagy mennyiségben tartalmaz sinefrint, ami hurutellenes szer, ezért a tüdő megtisztítására ajánlott minden reggel egy pohár mandarinlevet fogyasztani. Ezzel megszabadítod a nyáktól a garatot, amelyben a baktériumok megtelepedhetnek. Használható még légcsőgyulladás esetén is, sőt, úgy tartják, hogy a stresszt is képes oldani, ehhez nincs is más dolgunk, csak illóolajként csepegtessünk a párologtatóba mandarinolajat és várjuk a hatását. Izomgörcsök ellen a mandarin igazi csodaszer. Ha például gyakran van lábikragörcsünk, vagy görcsös hasfájásunk, együnk sűrűn mandarint, ami nyugtatja az izmokat.
Mandarin termesztése
Fontos leszögezni, hogy nem tartozik a legkönnyebb feladatok közé a mandarintermesztés. A mandarinfa szereti a tűző napfényt, úgyhogy gondoskodjunk a legmegfelelőbb helyről. Legalább napi 8 óra napsütés lenne az ideális. Ugyanakkor tudnunk kell azt is, hogy a mandarinfa nem szereti a hideg, fagyos talajt. Ha olyan helyen élünk, ahol a hőmérséklet 15 °C alá eshet, ami Magyarországon elég gyakran megtörténik, akkor szembe kell néznünk a ténnyel, hogy nem lehet kerti mandarinfánk, be kell érnünk egy cserepes, törpe mandarinfával a lakásban vagy a melegházban. Ezzel egyúttal felkészülhetünk arra is, hogy sokkal nehezebb a lakásban, vagy melegházban finom gyümölcsöt termeszteni, emellett kétszer annyi időre lesz szükségünk ahhoz, hogy a fa termőre forduljon.
A magról szaporított mandarinfának pedig akár öt évbe is belekerül, mire optimális körülmények között termést hoz. Az ugyancsak magról szaporított, de lakásban nevelt törpe mandarinfának legalább 7-11 évre van szüksége, hogy teremni kezdjen, de sajnos az is előfordulhat, hogy soha nem fog teremni. Nagyon nehéz a bent nevelt növény számára ideális mennyiségű napfényt biztosítani , hacsak nem melegházban tartjuk Ha oltványról szaporított mandarinfát nevelünk, sokkal hamarabb termőre fog fordulni, vagyis optimális körülmények között 2-3 év elteltével. Ebből is látszik, hogy ugyan nem lehetetlen, de nem kis feladat az otthoni mandarintermesztés. Az biztos, hogy nem ez lesz a fő „háztájink”.
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Nagyon komoly probléma lehet azoknál a cégeknél, akik eddig nem árazták be a termékeiket.
A toxinos kukorica óriási gondot jelenthet az egész ágazatnak, csak közösen lehet megoldani a problémát.
A szakértők szerint a következő időszakban várhatóan szigorodni fognak a hitelhez jutás feltételei az agrárfinanszírozásban.
Lezárult a WEB-GN beadás. Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél.
A vetőmagtermesztéssel foglalkozó gazdák szerint az 1000 hektáros birtokméret vízválasztó: nem megfelelő gépekkel ugyanis ekkortól lesz legalább akkora nyűg a nagy termés, mint amekkora öröm.