
Itt a háború váratlan hatása: ez óriási változásokat hozhat Magyarországon
Komoly átalakulásokat hozhat az orosz-ukrán háború, és annak kimenetele az európai takarmánygyártásban és hústermelésben.
Az intenzív színekben és dúsan virágzó szarkaláb a kertészkedők egyik kedvenc nyári évelője a szarkaláb. Fogyasztása tilos, szerepel az OGYÉI tiltólistáján is.
A szarkaláb termesztése és ápolása
A szarkaláb a vízigényes növények közé tartozik, így nyáron a nagy meleg és szárasság idején érdemes rendszeresen öntözni, mert a szárasság hatására a tő legyengül és elmarad a virágzás is. De a túl sok nedvesség is káros lehet, mert ekkor a gyökerek könnyen kirothadnak, tehát csapadékos időben gondoskodni kell a vízelvezetésről. A tövek köré érdemes tavasszal komposztot vagy istállótrágyát kiszórni, de ha nyáron kap egy kis tápoldatos vizet, biztosak lehetünk a nyári virágzásban. Júliustól nyílnak, de akár még szeptemberben is virágba borulhatnak. Ennek érdekében az első virágokat a magok beérése előtt vágjuk ki, így szeptemberben újabb virágzást csodálhatunk meg. Ilyenkor még egy adag komposzttal is érdemes megszórni a töveket.
Azért, hogy a tő ne öregedjen ki, két vagy háromévente tőosztással fiatalítsuk meg a szarkalábat, tehát két-három részre osztva ültessük szét őket. A szarkalábat olyan helyre érdemes ültetni, ahol sok napfény éri. Ugyan megél árnyékos helyen is, de itt kisebb és kevesebb virágot fog hozni a növény. Vannak olyan tövek, amelyek tavasszal akár 20 hajtást is képesek növeszteni, így a növénynek kevesebb energiája és tápanyag marad a virágok növesztésére. Tavasszal lehetőleg vágjunk ki néhány mellékhajtást, a gyengébb hajtásokat pedig tőből vágjuk le, így szép nagy virágok fognak fejlődni az anyatövön.
Ami a kártevőket illeti, a csigák nagyon kedvelik a szarkalábakat, ezért számoljunk velük. A szárasság hatására, ha nem öntözzük rendszeresen a növényt, a lisztharmat is megtámadhatja, ezért fontos a rendszeresen locsolás a meleg száraz időben. Ha a szirmokon rágás nyomokat látunk, akkor azt a fülbemászók tették – ám ezt is meg tudjuk előzni. Mégpedig úgy, ha egy szalmával bélelt cserepet lefordítunk, amibe a bogarak bemásznak. Ezután már csak időnként ki kell üríteni.
Komoly átalakulásokat hozhat az orosz-ukrán háború, és annak kimenetele az európai takarmánygyártásban és hústermelésben.
Az öt év átlagát tekintve az 52 százalékot is meghaladta a kukorica termésmennyiségének visszaesése Magyarországon.
Modernizáció és robotizáció nélkül a magyar élelmiszeripar nem tud versenyképes lenni.
A napenergia még jobban felértékelődhet az agráriumban, ráadásul a földterületek kettős célú hasznosításával diverzifikált árbevételre lehet szert tenni.
Elképesztően fontos és szükséges a versenyképesség növelése az élelmiszeriparban Magyarországon, hatalmas szerepet kaphat a digitalizáció.