Érdekes hírek jöttek a görög almáról: erre senki sem számított

Érdekes hírek jöttek a görög almáról: erre senki sem számított

agrarszektor.hu
Stabil belföldi kereslet mellett bizonytalan export az alma piacán a görögöknél. A közel-keleti konfliktus súlyos akadályokat jelent az exportőrök számára - írta meg a FruitVeB.

Kistermelők, ökotermelők és fiatal gazdák, FIGYELEM!

A Portfolio Csoport májusi AgroFood és AgroFuture konferenciáján a kistermelők, ökotermelők és fiatal gazdák ismét kedvezményes, fix 30 000 Ft + áfa áron vehetnek részt! A Portfolio május 19-i AgroFood konferenciáján az élelmiszeripar dilemmái, aktualitásai és prognózisai lesznek fókuszban, míg május 20-án a Portfolio AgroFuture konferencián a működő és fenntartható megoldások, a jövőálló gazdálkodás kap kiemelt szerepet. Találkozzunk!

Nikosz Ntovasz, a Zagorin márkanév alatt értékesítő Zagora Mezőgazdasági Szövetkezet igazgatója szerint a görög alma iránti kereslet az ősztől tavaszig tartó értékesítési időszakban kiegyensúlyozott maradt, jóllehet a Közel-Keleten zajló háborús események az utóbbi hetekben már érezhető zavarokat okoztak a külpiacokon. A szakember szerint a jelenlegi helyzet még kezelhető, ám egy elhúzódó konfliktus már komolyabb következményekkel járhat az ágazat számára.

Nikosz Ntovasz rámutat, hogy a görög kormány már bejelentett olyan intézkedéseket, amelyek a közel-keleti háború okozta piaci nyomás mérséklését célozzák. A tapasztalatok szerint az üzemanyagárak gyakran „gyújtópontként” működnek a piaci változásokban, és az alma esetében különösen érzékeny a helyzet, mivel a Közel-Kelet jelentős mennyiséget szív fel az európai termésből. Ha a térségben kialakult bizonytalanság tartós marad, az a készletekre és a fogyasztásra egyaránt kedvezőtlen hatást gyakorolhat. Egyelőre azonban - a geopolitikai feszültségtől eltekintve - a 2025–2026-os értékesítési szezon viszonylag zavartalanul zajlik, és a Zagora raktárkészletei is megfelelő ütemben csökkennek.

A zagorai ültetvények megújításáról szólva Nikosz Ntovasz elmondta, hogy minden évben sor kerül bizonyos állományok újratelepítésére. Bár a térség demográfiai helyzete évről évre kihívást jelent, az idei telepítések csak csekély mértékben maradnak el a tavalyi szinttől, és nagyjából megfelelnek az elmúlt évek átlagának. A teljes szezonról azonban még korai végleges következtetéseket levonni; egyelőre annyi biztos, hogy Görögországban a tél a vártnál enyhébb volt.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Mit tegyünk ha drágul a műtrágya? (x)

Sok termelő gondolkozik azon, hogy csökkentse a vetőágyba bedolgozott műtrágya mennyiségét a tavaszi növények alá. A megspórolt pénz viszont könnyen elúszhat a termés csökkenése miatt.

FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. április 13. 13:33