Nincs mindenhol baj: úgy tűnik, itt megúszták a fagyokat az ültetvények
A fák nagyon korai fenológiai fázisa miatt jelentősebb károkat vélhetően nem okozott az április elején bekövetkezett hidegbetörés az alma- és körteültetvényekben.
A fák nagyon korai fenológiai fázisa miatt jelentősebb károkat vélhetően nem okozott az április elején bekövetkezett hidegbetörés az alma- és körteültetvényekben.
Március elején enyhén emelkedett a léalma felvásárlási ára Lengyelországban, és a kínálat még mindig korlátozott.
Az idei magas árak a kereslet csökkenését okozták a gyümölcs iránt Ukrajnában, és ez a készleten is meglátszik.
A politikai okokból lezárt piacok továbbra is nagy gondot okoznak az exportőröknek, de a kisebb készletek miatt mégis az árak emelkedés várható.
Egyes információk szerint a szokatlanul gyors romlás nem csak a hagyományos, hanem a kontrollált légterű tárolókban is észlelhető.
Óriásit emelt az előző prognózisában közölt adatain az Agreste, ennek hátterében a PACA régió vártnál is messze jobb hozamai állnak.
Ez a 10 éve megkezdett adatfelvétel óta a legmagasabb árszint, ami 55 százalékkal haladja meg az előző évi átlagárat.
A téli hónapokra csak a sérülésmentes zöldségek és gyümölcsök alkalmasak, megfelelő körülmények között egész télen eltárolhatók.
A hazai éghajlat teljesen alkalmas az almafélék termesztésére, a fákat egyedül a hosszan tartó aszály és a legnagyobb téli fagyok károsíthatják meg.
Annyira kevés az alma Lengyelországban, hogy a tavalyi volumenhez képest 30 százalék körüli a visszaesés.
Az almát sem kímélte az időjárás, de a Szedd-Magad akciók keretein belül olcsóbban hozzájuthatunk a közkedvelt gyümölcshöz.
Eléggé vegyes a kép mind hazai, mind európai szinten, ha almatermesztésről van szó.
Közepes évet zártunk 2023-ban 472 500 tonnás almaterméssel, melyből mintegy 370 ezer tonna volt az ipari alma, 100 ezer tonna körül volt étkezési alma mennyisége.
Éves viszonylatban mennyiségben 7,8%-kal, értékben pedig 23,3%-kal bővült a lengyel étkezési alma exportja.
Egyelőre csak kevés feldolgozó állt vissza a munkába, és az ünnepek utáni gyenge keresletet árcsökkentéssel igyekeznek kihasználni.
A kínálati piac miatt a lengyel kiskereskedelmi láncok nem emelik az étkezési alma felvásárlási árát, az export pedig továbbra is csak toporog.
A friss fogyasztásra szánt étkezési alma külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2023 első kilenc hónapjában, az import 66 százalékkal 21,4 ezer tonnára nőtt
Az almatermés az előrejelzések szerint 11 554 650 tonna lesz, ami 2,5%-os csökkenést jelent az előző évhez képest az EU-ban.
A szerényebb export-árualap miatt Lengyelország elsősorban a meglévő piacok kiszolgálására törekszik a 2023/2024-es almaszezonban.
Az idei francia almatermés mintegy 8 százalékkal haladja meg a tavalyit, akár a 1,5 millió tonna is lehet.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.