Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Első olvasatban a napokban tárgyalta a NAK vezetése azt a szakmai anyagot, amely a feketegazdaság elleni fellépést tartalmazó javaslatokat tartalmazza - erősítette meg az agrarszektor.hu-nak Győrffy Balázs, a NAK elnöke. A köztestület az intézkedéscsomagot a kormánynak szánja, de még nem döntött arról, mikor és milyen formában terjeszti azokat a kabinet elé.
Az agrárkamara a meghatározó agrártermékeknél és élelmiszereknél több verzióban áfacsökkenést tartana indokoltnak, ha a gazdaság teljesítménye ezt lehetővé teszi, és több más feltétel is teljesül - fogalmazott Győrffy Balázs. A NAK egy kormányzati megállapodás megkötését is lehetségesnek tartja, amely ütemezett módon, kötelező jelleggel tartalmazhatná az áfamérséklési lépéseket.
A NAK számításai szerint a feketézők nemzetgazdasági szinten naponta egymilliárd forint áfát csalnak el, és ebből az élelmiszergazdaságra "érdemi részarány" esik. Győrffy Balázs egyelőre nem részletezte, hogy az agrárkamara mely termékeknél milyen mértékű áfacsökkentést látna szükségesnek, de a tojás világnapja alkalmából rendezett mai konferencián utalt arra, hogy például a tojásnál indokolt lehet a 27 szálékos mai adókulcs mérséklése.
Ágazati szereplők korábban egyöntetűen úgy foglaltak állást, hogy az élelmiszergazdaság kifehérítése érdekében az alapvető élelmiszereknél 5 százalékra kellene csökkenteni az áfát. Az újabb adómérsékléshez jó alapot adhat, hogy a sertéságazatban beválni látszik az 5 százalékos adókulcs, amely az élősertésekre és a félsertésekre januártól lépett életbe. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az idén régóta nem látott sertésállomány-növekedést regisztrált, amely azonban szakértők többsége szerint jórészt nem tényleges létszámbővülésből származott, hanem annak tulajdonítható, hogy a kisebb áfa miatt visszaszorult a feketegazdaság, így - pozitív változásként - több sertést jelent meg a hivatalos statisztikákban.A sertéspiaci fejleményekről az agrártárca is jelentést készít a kormánynak.