2023. március 24. péntek Gábor, Karina

Veszélyes féreg tartja rettegésben Amerikát: pusztító invázióval küzdenek a gazdák

agrarszektor.hu
Egyre nagyobb aggodalommal figyelik amerikai kutatók a leginkább őrült féreg néven ismert faj terjedését az Egyesült Államokban, mert ez az invazív féreg drasztikusan megváltoztatja a talajéletet, és őshonos fajokat is kiszorít.

Fenntartható élelmiszergyártás – Ez a jövő befektetése?

Személyes befektetői klubon mutatjuk be a tőzsdei kibocsátásra készülő Civita Group tevékenységét, működését, az iparágban rejlő potenciált. A magyar családi, kukoricafeldolgozó vállalkozás fenntartható módon állítja elő termékeit, melyek csak természetes alapanyagok felhasználásával készülnek, a teljesértékű és változatos táplálkozáshoz igazodva. A részvétel INGYENES, de regisztrációhoz kötött!

Az őrül féreg első ránézésre úgy néz ki, mint a nálunk is gyakori földigiliszta, csak némileg sötétebb. A különbség pedig akkor válik igazán nyilvánvalóvá, amikor az Amynthas agrestis (ez az állat tudományos neve) vad vitustáncba kezd, követhetetlenül vergődik és tekereg, szinte ugrál. Nem véletlenül kapta az őrült féreg nevet, de kígyóféreg vagy ugróféreg néven is emlegetik. Az is speciális képessége, hogy gyíkokhoz hasonlóan el tudja dobni a farkát, ha veszélyben érzi magát - olvasható a Telex oldalán.

Az Amynthas nemzetség eredetileg Kelet-Ázsiában honos, de már a 19. században eljutott Észak-Amerikába a hajóval oda szállított zöldségekkel, gyümölcsökkel, ma pedig már 15 államban jelent problémát az őrült féreg. Ugyanis ahol megjelenik, ott képes felborítani a korábbi ökoszisztémát. Nagyon gyorsan tud szaporodni, peterakáshoz még párosodnia sem kell, a megszállt területen pedig hamar kimeríti a talaj tápanyagkészletét. A megváltozott talajokból kiszorítja a többi féregfajt és az őshonos gombafajokat, és a korábban ott élő növények is eltűnhetnek, mert nem képesek kicsírázni.

Egyelőre nincs hatékony védekezési mód a férgek ellen, a már megfertőzött erdőkből gyakorlatilag lehetetlen eltávolítani őket, mert a lerakott peték a hideg teleket is képesek átvészelni. Kisebb területek, például kertek esetén azt javasolják a szakemberek, hogy az emberek gyűjtsék össze a férgeket, tegyék azokat egy nejlonzsákba, majd hagyják kint így tíz percig a napon. Utána mehet a zsák a kukába.

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Hitelezés 2023
Az emelkedő kamatkörnyezet hatása a hitelpiacra és a bankszektorra.
Sustainable Tech 2023
Innováció ma, zöld gazdaság holnap.
Vállalati Energiabeszerzés 2023
Uniós és hazai szabályozási keretek, várható gáz- és áramalakulás a háború és a gáztároló feltöltési kihívások nyomán
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2023. március 23. 15:09