Lángol a vita Amerika és Kína között: emiatt sok gazda pórul járhat

Lángol a vita Amerika és Kína között: emiatt sok gazda pórul járhat

agrarszektor.hu
Komoly kihívásokkal néznek szembe az amerikai gazdák, az Amerikai Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek, valamint Brazília növekvő exportkapacitása ugyanis jelentősen visszavetette az amerikai agrárexportőrök kínai piacra jutási lehetőségeit. A helyzet ráadásul még tovább romolhat, ha Donald Trump megválasztott elnök második ciklusában ismét kiéleződnek a kereskedelmi ellentétek a két nagyhatalom között – írta meg a Reuters.

Brazília különösen érdekelt a kínai agrárkapcsolatok erősítésére, most pedig Carlos Favaro brazil mezőgazdasági miniszter be is jelentette, hogy új mezőgazdasági megállapodásokat írnak alá Kínával. A megállapodások várhatóan a gyümölcsökre, valamint a marha- és sertéshúsra összpontosítanak, és bővíthetik a Kínába exportálni jogosult brazil húsfeldolgozók körét.

Az amerikai marhahústermelők helyzete az elmúlt években egyébként is romlott. Bár néhány éve ígéretesnek tűnt a kínai piac megnyílása, 2024 első kilenc hónapjában a Kínába irányuló export négyéves mélypontra süllyedt. Ezzel szemben Kína 2024-es marhahúsimportja várhatóan rekordot dönt, Brazília idei marhahússzállításai pedig minden idők legmagasabb értékét mutatják az ázsiai óriás felé. Úgy tűnik tehát, hogy az amerikai mezőgazdaság egyre jobban kiszorul Kínából, Brazília pedig egyre inkább erősíti ottani kapcsolatait.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

KWS – tíz éve első a repcetáblákon*, első az innovációban! (x)

Az utóbbi évek különös kihívások elé állították a repce termesztőket. Míg 10 évvel ezelőtt a termésszint növelése állt a középpontban, mára a termésbiztonság, a kockázatok minél jobb kezelése és ezek által a gazdaságos termesztés fenntartása a célkitűzés.

EZT OLVASTAD MÁR?