Meglepő dolog derült ki a mustárról, ezt nem sokan gondolták volna

Meglepő dolog derült ki a mustárról, ezt nem sokan gondolták volna

agrarszektor.hu
Meglepő ötlet látott napvilágot, amely szerint egy nemzetközi kutatócsoport környezetbarát módon, növények közreműködésével biztosítaná a lítium akkumulátorok gyártásához szükséges nikkelt. A Wageningen University honlapján közzétett hír szerint a projekt megvalósításához az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma 1,35 millió euró támogatást nyújtott a kutatócsoportnak.

A fémek és egyéb kémiai elemek kinyerésére a szakemberek egyre gyakrabban használnak bizonyos növényeket. Egyre elterjedtebb például az a gyakorlat, amikor a bányászat és fémkitermelés által szennyezett talajoknál növényeket használnak a kármentesítésre, de egyre több figyelmet kap a fitobányászat is, melynek során a növények koncentráltan gyűjtik ki a talajból a fémeket, amelyeket később hasznosítani lehet.

A nikkelt a növények felhasználásával anélkül nyerhetjük ki a talajból, hogy a hagyományos külszíni bányászat által okozott súlyos környezeti károkat okoznánk. Ráadásul a bioérc nikkelfémmé történő átalakítása jelentősen kevesebb szén-dioxidot szabadít fel, így kutatásunk hozzájárul a fenntartható jövőhöz

– hangsúlyozta az új projekt kapcsán Antony van der Ent, a Wageningen University kutatója.

A célok elérése érdekében a kutatók első lépésként a kiszemelt növények részletes elemzését végzik el. Egyfelől be szeretnék azonosítani azokat a géneket, amelyek fokozzák a nikkelfelvételt és a -tárolást, valamint befolyásolják a növekedést és a biomassza-termelést. Az így nyert genetikai információk ugyanis olyan növényfajták kifejlesztésében segíthetnek, amelyek végeredményben több nikkelt tudnának termelni. Másfelől viszont szeretnék elérni a virágzás késleltetését is, hiszen ezáltal a növények több energiát fordíthatnának a szövetek növekedésére, ami szintén tovább növelheti a nikkeltartalmat.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Föld

Milyen lehetőségek rejlenek az agroPV-ben?

Az agrofotovoltaikus rendszerek olyan megoldások, ahol a földterületen mezőgazdasági tevékenységet és napelemek segítségével villamosenergia-termelést együttesen végeznek.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?