
Nagy a baj: itt már egy közepes termésnek is örülnének a magyar gazdák
Az egyre súlyosbodó aszályhelyzet közepette sok gazda már egy átlagos-közepes napraforgóterméssel is elégedett lenne.
Az amerikai kukoricabogár a levélbogárfélék családjába tartozó rovarfaj, a kukorica egyik legfontosabb rovarkártevője. Magyarországon is komoly gondokat tud okozni a termelőknek.
Az amerikai kukoricabogár jellemzői
Az amerikai kukoricabogár Észak-Amerikából került Magyarországra már több mint 25 éve. Európában 1992-ben észlelték először, a belgrádi repülőtér közelében, innen kezdte el terjedését. Magyarországon 1995 óta van jelen. Európában ma elsősorban a Balkánon, hazánkban és Szlovákiában gyakori, de számos országban jelen van, az Egyesült Királyságból pedig kiirtották. A kifejlett bogár teste megnyúlt, kb. 5 mm (4,4-6,8 mm) hosszú. Szalmasárgás-narancssárgás szárnyfedőjén három hosszanti fekete csík húzódik, amelyek szélessége változó, esetenként teljesen összeolvadnak. Az amerikai kukoricabogár tora sárgás, fényes, lábai fekete-sárga foltosak. A hím csápjai valamivel hosszabbak a nőstényénél és kb. 4,2 mm-esek, a potroha pedig sárga. Bábja csupasz és fehér, a kifejlett bogár kibújása előtt valamivel barnásra sötétül.
Elsődleges tápnövénye a kukorica, de az imágók polifág pollenfogyasztók, így a kukorica mellett a napraforgó, illetve a különböző gyomnövények virágporával is táplálkozhat. Igazán jelentős károkat azonban a kukoricatáblákon képes okozni. A bogár lárvája és az imágó egyaránt kártevő. Az imágók a bibeszál, míg a lárvák a gyökerek rágásával okoznak kárt, de ebből az utóbbi a nagyobb probléma. A jellegzetes, "hattyúnyak"-nak nevezett tünetek a súlyos kártétel esetén jelentkeznek, de az okozott kár a legrosszabb esetben a kukorica teljes elszáradásához vezethet. A meleg, száraz időjárás ugyanis nem kedvező a kukorica gyökerének regenerálódása szempontjából, így ahol jelentős a kártétel, már szembetűnők a tünetek.
A kukoricabogár esetében a megelőzésre kell nagy figyelmet fektetni. Fontos, hogy kerüljük a monokultúrás termesztést, és oda kell figyelni a vetésváltásra. Az amerikai kukoricabogárnál már megfigyelték, hogy a szóján is át tud telelni a kártevő, így ezt is érdemes figyelembe venni a vetésváltás kialakításakor. Petéje a talajban telel át, annak felső 15-30 cm-nyi rétegében, a lárvák május végén kelnek ki. A lárvafejlődés hossza a hőmérséklettől függ, átlagosan 29 nap a hímek, és 32 nap a nőstények esetében. A kifejlett bogarak június végén, július elején jelennek meg. Az amerikai kukoricabogárnak évente egy generációja nő fel.
Az egyre súlyosbodó aszályhelyzet közepette sok gazda már egy átlagos-közepes napraforgóterméssel is elégedett lenne.
A tojás és a csirkemell ára is jelentősen megemelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Már sem az új, sem a használt mezőgazdasági gépekre nem költenek annyit a magyar gazdák, mint korábban.
Július 13-tól elérhető lesz mindenhol a magyar dinnye, a szakemberek arra kérik az üzletláncokat, hogy a magyar dinnyéknek "adják át" a helyet az import helyett.
Nem javult a helyzet Magyarországon, továbbra is brutális szárazság tombol itthon.
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján kijelenthetjük, hogy véget értek azok a boldog évek, mikor a kukorica növényvédelmét letudtuk egy gyomirtással.
Hatékony megoldás a napraforgó tányérvédelmére: Picasso® Active
A talaj szervesanyag tartalma és a kapcsolódó talajfunkciók javításáért már az aratási szezonban sokat tehetünk!
A Bayer Property legújabb fejlesztése, a Harmat Liget projekt Budapest XI. kerületében valósul meg, ahol 7 épülettömbben összesen 270 lakás épül, 2026 végéig.