
Változott a szabályozás: már csak így lehet földet venni ma Magyarországon
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Cseresznye néven leggyakrabban a vadcseresznyefát vagy annak csonthéjas gyümölcsét értik. Ízletes termése mellett a gyönyörű virágairól is ismert.
A cseresznye jellemzői és felhasználása
A cseresznye Magyarországon is az egyik legkedveltebb kora nyári gyümölcs. Leginkább nyersen fogyasztják, de süteményekbe is bele lehet dolgozni, levest, és mint szinte minden cukros gyümölcsből, bort és pálinkát is lehet belőle készíteni. A cseresznye 78−82 százaléka víz, a római katonák ezért oltották vele eredményesen szomjukat. A természetgyógyászat a vesetisztító, vértisztító gyümölcsök közé sorolja, ezáltal bőrújító is, jó a pattanások ellen. Csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért az ízületi megbetegedések, például a köszvény megelőzésében is bizonyított hatása. A reumát is enyhíti, és segít a cukorbetegségben szenvedőknek.
Enyhe hashajtó hatása van, ezért szorulással küszködőknek ajánlott a fogyasztása. Szárából tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készíthetünk. A vitaminok közül az A, a B1, a B2, a B6 és a C jelentős, így erősíti az immunrendszert, gátolja a daganatos elváltozások, szív - és rendszeri problémák kialakulását. Sok ásványi anyagot és nyomelemet vehetünk magunkhoz a cseresznyével: folsavat, foszfort, kalciumot, káliumot, nátriumot, kobaltot, és kiemelkedően sok vasat.
A cseresznye termesztése
A cseresznyefa nem csak hasznos, de kiemelkedően szép is, egyedülállóan mutatós virágai, és dekoratív termése vonzó látványelemévé válhat. A cseresznyefa igényei nem túlzóak, porhanyós, humuszban gazdag, levegős talajt és sok napsütést kíván, a megfelelő tartást egy felnőtt fa akár 80-100 kg terméssel hálálja meg.
Melegigényes (az évi középhőmérséklet 8 fok feletti legyen), a hideg talajokat nem szereti. Közepes víz igényű (maximum 700 mm csapadék/év), a magas talajvíz nem kedvez neki. Téli hidegre nem érzékeny, azonban a kora tavaszi fagyok gondot okozhatnak. Semlegeshez közeli pH-jú (6-8) talajokat kedveli, a magas (10%) feletti mésztartalmú talajokra érzékeny, ahogy magnézium- és vashiányra is. Melegfekvésű, enyhe lejtésű domboldalakra való. A fagyzúgos, pangóvizes területeken fagylécek, rákos sebek is megjelenhetnek rajta.
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Nagyon komoly probléma lehet azoknál a cégeknél, akik eddig nem árazták be a termékeiket.
A toxinos kukorica óriási gondot jelenthet az egész ágazatnak, csak közösen lehet megoldani a problémát.
A szakértők szerint a következő időszakban várhatóan szigorodni fognak a hitelhez jutás feltételei az agrárfinanszírozásban.
Hollósi Dávid szerint a fogyasztáscsökkenés elkerülhetetlen, ami az általános árszinteket csökkenti, de már nem lesznek 2020 előtti árak.
Lezárult a WEB-GN beadás. Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél.
A vetőmagtermesztéssel foglalkozó gazdák szerint az 1000 hektáros birtokméret vízválasztó: nem megfelelő gépekkel ugyanis ekkortól lesz legalább akkora nyűg a nagy termés, mint amekkora öröm.