
Kemény időszak vár a magyar állattartókra: nincs mese, erre fel kell készülni
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
A házi pulyka a baromfifélék közé tartozó madár, amelynek mind a húsát, mind a tojását előszeretettel fogyasztja az emberiség, de a tollait is felhasználják.
A házi pulyka (Meleagris gallopavo domesticus) a vadpulyka, avagy mexikói pulyka domesztikált változata. Taxonómiai besorolása az idők folyamán többször változott, a mai besorolás alapján a házi pulyka a Tyúkalkatúak rendjébe, a Valódi tyúk-félék alrendjébe, a Fácán-félék családjába, a Pulyka-félék alcsaládjába és a Meleagris nembe tartozik. A pulyka háziasításáról többféle elképzelés létezik: vannak, akik szerint a spanyol konkvisztádorok háziasították ezt az állatot, egy másik elmélet szerint az amerikai őslakosok domesztikálták. Magyarországra a 16. században került, török közvetítéssel, és eredetileg indiai tyúknak nevezték. Magyarországi fajtái védettek.
A házi pulyka életmódja
A házi pulyka szabadtéri és zárt tartásra is alkalmas. Nappali életmódot folytat, éjszakára az ólban elhelyezett létrákra, ülőrudakra száll fel, szabadban tartva pedig kisebb fákon, vagy épp a kerítésen tölti az éjjelt. A fiatal házi pulykák szívesen repülnek rövid távolságokat ülnek le és kelnek fel, és bár ezek a viselkedési formák a madarak érésével egyre ritkábbak lesznek, de a felnőttek szívesen másznak fel tárgyakra, például szalmabálákra. A pulykák rendkívül szociálisak, és nagyon nyugtalanok lesznek, ha elszigetelik őket. Számos viselkedésük szociálisan támogatott, azaz ha egy állat kifejezi egy viselkedésformát, az növeli a hajlamot arra, hogy ezt a viselkedést mások is tanúsítsák. A felnőtt egyedek képesek felismerni az "idegeneket", és ha egy idegen pulykát egy már kialakult csoportba helyeznek, akkor abból szinte biztosan harc lesz, ami akár halálos kimenetelű is lehet. A pulykák nagyon hangosak, és a csoporton belüli "szociális feszültség" a madarak hangadásából nyomon követhető. A magas hangú trillázás jelzi, hogy a madarak agresszívvá válnak, ami heves verekedéssé fajulhat, ahol az ellenfelek nagy, éles karmaikkal egymásnak ugranak, és megpróbálják egymás fejét csipkedni vagy megragadni. Az agresszió gyakorisága és súlyossága a madarak ivarérettségével növekszik.
A házi pulyka elterjedése
A házi pulyka ősének, a vadpulykának a feltételezhető őshazája Közép- és Észak-Amerika, itt a történelmi idők előtt óriási területeken háborítatlan körülmények között szaporodott, természetes elterjedése Mexikótól egészen Kanadáig tartott, innen spanyol közvetítéssel jutott el Európába, valamint a többi mérsékelt égövi részére.
A házi pulyka táplálkozása
A házi pulyka elsősorban rovarokkal és más gerinctelenekkel táplálkozik, de a magvakat is előszeretettel fogyasztják. A házi pulykák takarmányozása során általában fontosak a keveréktakarmányok, amelyeket többféle takarmányból állítanak össze. Ez a keveréktakarmány etethető szárazkeverékként önetetőkből vagy vályúkból.
A házi pulyka fajtái
Általánosságban elmondható, hogy a házi pulyka egy erőteljes felépítésű, nagy testtömegű madár, az egyes pulykafajták megjelenése nem sokban tér el egymástól, az előfordulási helyszínek földrajzi különbözősége miatt azonban más-más tulajdonságaik kerültek előtérbe. A házi pulykának több fajtája is létezik, a jellegzetes magyar fajták a fekete és fehér színváltozatban is létező magyar pulyka, a rézpulyka és a bronzpulyka. Ezek mindegyikét elsősorban a húsáért tenyésztik.
A házi pulyka szaporodása
A házi pulyka, fajtától függően 25-80 tojást rak évente. A pulyka jó kotló, tojásainak kelési ideje 28-30 nap. A tojások termékenységét az ivararány jelentősen befolyásolja. Egy bakhoz szűk területen 4-8 tojót, tágabb legelőn 10-16 tojót lehet számítani. A kakas 3 éves korában teljesít legjobban, de további 3-4 évig még tenyésztésben lehet hagyni.
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Nagyon komoly probléma lehet azoknál a cégeknél, akik eddig nem árazták be a termékeiket.
A toxinos kukorica óriási gondot jelenthet az egész ágazatnak, csak közösen lehet megoldani a problémát.
A szakértők szerint a következő időszakban várhatóan szigorodni fognak a hitelhez jutás feltételei az agrárfinanszírozásban.
Lezárult a WEB-GN beadás. Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél.
A vetőmagtermesztéssel foglalkozó gazdák szerint az 1000 hektáros birtokméret vízválasztó: nem megfelelő gépekkel ugyanis ekkortól lesz legalább akkora nyűg a nagy termés, mint amekkora öröm.