
Sötét korszak a magyar géppiacon? Újabb gyenge év jön
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A kombájn a szántóföldi növények betakarítására, illetve a cséplés és a válogatás elvégzésére alkotott mezőgép. Az egyes növények betakarítására különféle vágófejek vannak.
A kombájn az egyik legjelentősebb, gazdaságilag legfontosabb munkaerő-megtakarító találmány, amelynek komoly hatása volt arra, hogy a modern korban az országok népességének mekkora hányadának kell a mezőgazdasággal foglalkoznia. A kombájn, eredeti nevén combine harvester (kombinált arató-cséplő gép) egy sokoldalú gép, amelyet különféle haszonnövények hatékony betakarítására terveztek. Az elnevezés abból ered, hogy a gép négy különálló betakarítási műveletet - aratás, cséplés, gyűjtés és szeletelés - egyetlen folyamatban egyesít. A kombájnnal betakarítható növények közül búza, rizs, zab, rozs, árpa, kukorica (kukorica), cirok, szójabab, len (lenmag), napraforgó és repce a legfontosabbak. A leválasztott, a táblán heverő szalma tartalmazza a termés szárát és a megmaradt leveleit, amelyekben korlátozott mennyiségű tápanyag maradt: a szalmát ezután felaprítják, szétterítik a táblán, és visszaszántják, vagy bálázzák almozáshoz és korlátozott takarmányozáshoz. az állatállomány számára.
A kombájnok cserélhető adapterekkel vannak felszerelve, amelyeket a különféle szántóföldi növények minél hatékonyabb betakarításához terveztek. Vannak olyan adapterek, amelyek kifejezetten egy növény betakarítására alkalmasak, de vannak multifunkciós megoldások is.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A gazdasági helyzet, a fogyasztói tudatosság növekedése és az egészséges életmód iránti igény együttesen formálják át a húsfogyasztási szokásokat Magyarországon.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.