Elhappolta állítólagos külföldi befektetők elől több esetben a magyar termőföldeket Veszprém megyében az állam – legalábbis ezt állítja Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára. Az államot képviselő nemzeti földalapkezelő szervezet (NFA) élt elővásárlási jogával, így a földvásárlási szerződésekben belépett a külföldieknek vélelmezett, eredeti vevők helyére. A VM ugyanakkor nem részletezi, hogy a külföldi vevők pontosan milyen módon próbálták kijátszani a hatályos szabályozást, amely több szempontból szigorúbb, mint amilyen a májustól hatályos új földforgalmi törvény lesz. A földhivatalok jelenleg sem jegyezhetnek be földtulajdont külföldiek (uniós állampolgárok) számára.
Elővásárlással akadályozta meg az állam, hogy a jogszabályokat kijátszva termőföldek kerüljenek külföldi kézbe Veszprém megyében - jelentette be Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a veszprémi kormányhivatalban. Ily módon 425 millió forint értékben, több településen, 363 hektár földhöz jutott az állam, hektáronként átlagosan csaknem 1,2 milliót forintért. A megvásárolt földeket - egyebek mellett Csabrendeken, Rigácson, Ukkon, Mezőlakon - a szokásos módon, pályázati úton adják bérbe a helyi gazdáknak, hónapon belül.
Bitay Márton ismertette: a zsebszerződéses ügyek felgöngyölítésében a tárca, a földhivatal és a kormányhivatal működött közre, és hamarosan bevonják az ügyészséget és a rendőrséget is. Ahhoz, hogy a zsebszerződéseket felszámolhassák, szükség volt a közigazgatás reformjára, új földforgalmi törvényre és jogszabályok módosítására.
Beszámolt az államtitkár arról is, hogy több másik, zsebszerződés-gyanús ügyletre is bukkantak Veszprém megyében: 18 településen 24 birtoktest "próbál gazdát cserélni", 1,5 milliárd forintért.
Az államtitkár szerint erről, az összesen 2200 hektárnyi területről is egyértelművé vált, hogy a hatályos jogszabályokat kijátszva akarnak földet szerezni külföldiek, ezért a Vidékfejlesztési Minisztérium vizsgálja, hogy léphet közbe.
Kovács Zoltán Veszprém megyei kormánymegbízott kiemelte: a hivatal előzetes vizsgálata 4600 haszonélvezeti joggal terhelt ingatlant tárt fel, de ezek nem mindegyike zsebszerződés; 2094 olyan szerződést találtak, amelyben külföldi érintettség van.
A vizsgálatokra a kormányhivatalnak július 31-ig van ideje, pontos számokat azután tudnak mondani – tette hozzá.
Hangsúlyozta: azért növekedett meg a zsebszerződések felderítésének száma, mert az érintettek még a május elsején hatályba lépő új földforgalmi törvény előtt szeretnének szabálytalanul földhöz jutni.
A VM nem részletezte, hogy a most „leleplezett” szerződésekkel pontosan milyen módon próbálnak külföldiek termőföldekhez jutni. A külföldiek földszerzését ugyanis a hatályos jogszabályok is tiltják, tehát a földhivatalok olyan szerződést nem jegyezhetnek be, ahol a vevő külföldi állampolgár. A nyilatkozatokból pedig nem derül ki, hogy a tárva mely megállapodásokkal kapcsolatban vélelmezte mégis a külföldi földszerzés veszélyét, és az állítólagos külföldi vevők milyen praktikákkal igyekeztek (volna) megtéveszteni a földhivatalokat.
A külföldiek - lényegében az uniós állampolgárok – magyarországi földvásárlásainak tiltásával kapcsolatban a májustól hatályos, új földforgalmi törvény nem hoz lényeges szigorítást a jelenlegi helyzethez képest. Sőt, e jogszabály még lazít is a szabályozáson, mivel most az uniós állampolgárok alapesetben egyáltalán nem vehetnek földeket Magyarországon, május elsejétől viszont egy hektár erejéig bárki vásárlásra jogosulttá válik akár akar termelni Magyarországon, akár nem.
![]() |
Portfolio Digital Transformation 2022Lépéskényszerben a vállalkozások: aki nem digitalizál,le fog maradni! |
![]() |
Tiszaújváros-Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022Ingyenes esemény a Tisia Hotelben |