Rangos agrárdíjak az Agrárszektor Konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Két, az ügyet közvetlenül ismerő forrás szerint az emirátusbeli Al Dahra agrárcég tárgyalásokat folytat további mezőgazdasági földterületek megvásárlásáról Egyiptomban, egy olyan tranzakcióban, amely csökkentheti Kairó függőségét az alapélelmiszerek importjától, ugyanakkor újra felveti a vízhasználattal kapcsolatos aggodalmakat – közölte exkluzív értesülését a Reuters.
Búzát és kukoricát termelnének
A források nem mondták el, hogy milyen közel lehet az üzlet, de a befektetés potenciálisan több százmillió dollárt jelenthet a sivatagok visszaszerzésére és olyan kulcsfontosságú növények termesztésére, mint a búza és a kukorica.
Az Al Dahra, amely részben az abu-dzabi ADQ szuverén vagyonalap tulajdonában van, az Al Dahra Egypt nevű leányvállalatán keresztül tárgyalásokat folytat az egyiptomi hadsereg Nemzeti Szolgáltatási Projektek Szervezetével (NSPO) a dél-egyiptomi Toshka városában lévő földterületek megvásárlásáról, de más területeket is fontolóra vesz - mondták a névtelenség fenntartása mellett nyilatkozó források.
Egyikük szerint az üzlet mintegy 210 ezer hektár megvásárlását foglalhatná magában több ütemben, akár adásvételi, akár hosszú távú bérleti szerződéssel. A másik forrás körülbelül fele ekkora földmennyiséget jelölt meg.
Politikailag érzékeny téma
Egyiptom, amely az alapvető nyersanyagok egyik legnagyobb importőre, igyekszik csökkenteni importkitettségét, mivel devizahiánnyal küzd, amely miatt elhalasztotta a búzabehozatal után keletkező tartozásainak kifizetését. A búzaimport az erősen támogatott kenyér miatt fontos, amely politikailag érzékeny téma, hiszen több tízmillió ember számára érhető el ez a juttatás.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete által kiadott adatok szerint Egyiptomnak sikerült visszaszereznie a sivatagok egy részét, mivel igyekszik ellátni a növekvő népességet, de még mindig csak a teljes földterületének mintegy 4 százalékát műveli.
Az Al Dahra a Reutersnek adott nyilatkozatában elmondta, hogy szorosan együttműködik az érdekelt felekkel, hogy keresse a fenntartható módon történő terjeszkedés lehetőségeit, de konkrét megállapodásról egyelőre nem számoltak be.
Voltak már viták ebből
Aktivisták gyakran bírálták, és földrablásként értékelték a gyakorlatot, hogy az olajban gazdag Öböl-menti országok saját élelmiszerbiztonságuk erősítésére törekvő, szegényebb országokban mezőgazdasági földterületeket vásárolnak fel.
Az ügynek vannak előzményei is. A szaúd-arábiai és emírségekbeli befektetők, köztük az Al Dahra, részesedést szereztek az úgynevezett Toshka mezőgazdasági megaprojektben, amelyet Hoszni Mubarak korábbi elnök úgy próbált meg fejleszteni, hogy az asszuáni nagy gát víztározójából a vizet az 50 km-re lévő sivatagban lévő, rekultivált termőföldekre szivattyúzták.
Az Al Dahra jelentős területet szerzett meg, de a megaprojekt a hatalmas kormányzati beruházások ellenére és a környezetvédők által a vízfelhasználás miatt gyakorolt kritikák közepette elakadt.
2014-ben, amikor Abdel Fattah al-Sisi elnök megígérte, hogy újraindítja a Toshka-projektet, az Al Dahra azt mondta, hogy stratégiáját megváltoztatja, és inkább a búzatermesztésre összpontosít, és továbbra is a búza helyi piacra történő értékesítését helyezi előtérbe. A kormány 2019-ben visszavonta az Al Dahra földterületeinek egy részét, mivel az Al Mal egyiptomi lap szerint nem tartotta be a Toshka termesztésére vonatkozó ütemtervet.