Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A dél-alföldi régióban egyre aggasztóbb méreteket ölt egy Amerikából származó inváziós növényfaj, a heverő medvetalpkaktusz (Opuntia humifusa) terjedése - írja a Délmagyar. A korábban dísznövényként telepített kaktuszfaj már nem csak Szeged környékén, hanem az ásotthalmi tanyavilágban is megvetette a lábát, ahol egyes előkerteket teljesen elborított. A lapos, medvetalpra emlékeztető leveleiről könnyen felismerhető növény kiválóan alkalmazkodik a homokos talajhoz és fagytűrő képessége miatt gyorsan terjeszkedik. Az Ökológiai Kutatóközpont és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei évek óta monitorozzák a faj terjedését. A Kaktuszok a természetben elnevezésű civil adatgyűjtő platform adatai szerint már legalább 76 magyarországi helyszínen azonosították a növényt, köztük Ásotthalmon is.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy a probléma messze túlmutat az esztétikai kérdéseken. A sűrűn növő, tüskés kaktusz kiszorítja az őshonos növényfajokat, jelentősen károsítva ezzel a helyi ökoszisztémát. Emellett komoly nehézségeket okoz mind a mezőgazdasági területeken, mind a rekreációs övezetekben. Irtása különösen problémás, mivel a gyomirtó szerek kevéssé hatékonyak ellene, a mechanikus eltávolítás pedig rendkívül költség- és munkaigényes folyamat.
A természetvédelmi szakemberek kiemelten fontosnak tartják a lakosság közreműködését a probléma kezelésében. Arra kérik a polgárokat, hogy amennyiben természetes élőhelyen inváziós kaktuszt észlelnek, haladéktalanul jelezzék azt a természetvédelmi hatóságoknak.
A jelenség hátterében a klímaváltozás és a mediterrán dísznövények iránti növekvő érdeklődés áll. Szegeden például a városi környezetgazdálkodás nemrégiben fagytűrő pálmákat telepített egy vihar által megrongált park fáinak pótlására, és a becslések szerint már több száz banánfa is megtalálható a városban. A szakemberek figyelmeztetnek: az egzotikus növények kontrollálatlan terjedése nem pusztán esztétikai kérdés, hanem valódi ökológiai veszélyforrás.