Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A Hortobányi Nemzeti Park közösségi oldalán számolt be arról, hogy az idei év különösen kedvezett az orvosi székfűnek, ismertebb nevén a kamillának. A megfelelő időben és mennyiségben érkező csapadéknak köszönhetően valóságos virágözön borítja a pusztát, amely teljesen új arcát mutatja a nyári hónapokban. Az alföldi kamillavirágzat egyébként 2013 óta hungarikumnak számít. A Gyógynövény Szövetség és Terméktanács adatai szerint hazánkban évente 200-500 tonna kamillát gyűjtenek, elsősorban az Alföldön és a Tiszántúlon. Fontos tudni, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park területén magánszemélyeknek tilos engedély nélkül kamillát szedni, mivel védett területről van szó. Az engedélyt a területileg illetékes kormányhivataltól lehet kérelmezni.
A kamilla gyógyhatásait már évszázadok óta ismerik Magyarországon. Írott forrásban először Meliusz Juhász Péter debreceni professzor említi 1578-ban kiadott Herbárium című művében, ahol görcsoldó és epehajtó hatását emeli ki. A népi gyógyászatban azonban már ennél is korábban alkalmazták. Hazánk egész területén vadon terem, jelentős állománya található az alföldi szikes területeken, különösen a Tiszavidék vízállotta talaján. Ez az apró virág számos egészségügyi problémára kínál természetes megoldást. Gyulladáscsökkentő hatása miatt kiváló torok-, bél- és szemgyulladásra, görcsoldóként enyhíti a menstruációs fájdalmakat és az emésztési panaszokat.
Teaként fogyasztva nyugtató hatású, segíti az elalvást, külsőleg alkalmazva pedig sebgyógyító és fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik. A babaápolásban is gyakran használják, például fürdővízhez adva enyhíti a pelenkakiütést. A gyógynövényekből készült termékek ára az elmúlt években jelentősen emelkedett, száz gramm szárított kamilla 800-1400 forintba is kerülhet. Érdemes lehet ezért saját magunk begyűjteni és megszárítani, de fontos ismerni a vonatkozó szabályokat.
Az állami erdészet kezelésében álló, nem védett területeken személyenként és naponta legfeljebb 2 kg gyógynövény gyűjthető egyéni szükségletre. Magánterületeken - beleértve a közterületeket is, amelyek az önkormányzatok tulajdonában vannak - a tulajdonos engedélye szükséges. A Nébiherdészeti adatbázisa segíthet tájékozódni az adott terület tulajdonviszonyairól és védettségéről. Fontos, hogy az egyéni szükségletre gyűjtött gyógynövény nem hozható kereskedelmi forgalomba.
A gyűjtés során több szabályt is be kell tartani: csak a biztosan felismert növényeket szedjük, soha ne húzzuk ki gyökerestől, és mindig hagyjunk elegendő levelet vagy virágot az egyed túléléséhez. Érdemes ollóval vágni, nem tépni a növényi részeket. Ügyeljünk arra, hogy ne tapossuk össze az élőhelyet, különösen sáros, vizes területeken. Csak tiszta helyről, egészséges növényi részeket gyűjtsünk, kerülve például az utak melletti szakaszokat.
A kamillagyűjtés legjobb időpontja a kora reggeli vagy délelőtti órák. Kizárólag a kinyílt virágfejeket szedjük, lehetőleg minimális szárrésszel. Használhatunk kamillafésűt, de kézzel is szedhető egyesével. A leszedett virágokat árnyékos, jól szellőző helyen, egy rétegben kiterítve érdemes szárítani, például szúnyoghálón vagy tiszta vásznon. A kamilla kertben is könnyen termeszthető, nem igényes növény. Cserépben vagy dézsában is megél, akár balkonon is. Egyéves, 35-40 cm magasra nő. Napos helyet és laza, homokos, semleges talajt kedvel. A magokat augusztus végén vagy szeptember elején érdemes elvetni, és mivel fényre csírázik, a frissen vetett magokat nem szabad letakarni.