Itt az újabb tüntetés: ismét az utcára vonultak a gazdák Franciaországban

Itt az újabb tüntetés: ismét az utcára vonultak a gazdák Franciaországban

agrarszektor.hu
Ismét forrong a francia mezőgazdasági szektor: a gazdák országszerte tüntetéseket terveznek a következő napokra. Az elégedetlenség fő oka az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur-országok között tervezett kereskedelmi megállapodás, amely a gazdák szerint tovább rontaná helyzetüket a külföldi versennyel szemben. A tiltakozások egy hosszabb ideje tartó válság újabb fejezetét jelentik - tudósított a Reuters.

EARLY BIRD ár a Portfolio Agrárium 2026 konferencián!

A márciusi Agrárium 2026 Konferencia tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozása, a termelőket kiszolgáló inputszektor, az élelmiszeripari és élelmiszerkereskedelmi társaságok, illetve a szakmai, érdekképviseleti és államigazgatási szervezetek számára. 

Csoportos kedvezmények már 2 főtől: 2 fő jelnetkezése esetén, 10%, 3 fő estén 15%, 4 vagy több fő jelentkezése esetén 20% kedvezmény! A kistermelők és fiatal gazdák pedig most 30.000 Ft + áfa összegért vehetnek részt a tavasz meghatározó agrárgazdasági eseményén!

A francia gazdatársadalom már az év elején is hangot adott elégedetlenségének, amikor az ukrajnai háború következtében megnövekedett ukrán import nehéz helyzetbe hozta a helyi termelőket. A helyzetet tovább súlyosbították az idei évben tapasztalt időjárási viszontagságok, az országban tomboló állatbetegségek és a politikai döntéshozatal lassúsága.

Ugyanazok a követeléseink, mint januárban, mivel semmi sem változott. Meg kell értetnünk a kormánnyal, hogy elég volt

- mondta Armelle Fraiture, egy Párizs környéki tejtermelő.

A gazdák szerint a Mercosur-megállapodás további nehézségeket okozna számukra. Arnaud Rousseau, a francia gazdák fő szakszervezetének, az FNSEA-nak a vezetője egy televíziós interjúban úgy nyilatkozott, hogy egy ilyen egyezmény "keserű cseresznye lenne a tortán" a már amúgy is nehéz helyzetben lévő ágazat számára. A francia termelők ugyanis attól tartanak, hogy a megállapodás következtében megnövekedne a dél-amerikai országokból érkező import, különösen olyan termékek esetében, mint a marhahús, a csirke, a cukor és a kukorica. Aggályaik szerint ezekben az országokban olyan növényvédő szereket és antibiotikumokat használnak, amelyek az EU-ban tiltottak.

Emmanuel Macron francia elnök ismételten kifejezte ellenállását a Mercosur-megállapodással szemben annak jelenlegi formájában. Azonban a francia kormány nehéz helyzetben van, mivel az EU-n belül kevés szövetségesre számíthat ebben a kérdésben, miközben a hazai agrárszektor problémái mélyrehatóak és összetettek. A tüntetések kimenetele egyelőre bizonytalan. Ahogy Armelle Fraiture fogalmazott,

tudjuk, hogy kimegyünk (tüntetni), de nem tudjuk, mikor jövünk vissza.

EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Egy technológiai csomag - Számtalan előny (x)

‎Soha nem volt ilyen egyszerű kipróbálni a navigációt és elindulni a precíziós gazdálkodás felé. A gép korától és márkájától függetlenül a John Deere megoldásával most beléphet a precíziós világba.

FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?