Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A növényvédő szerek értékesítése az EU-ban 2023-ban viszonylag alacsony volt, mintegy 292 ezer tonnás szintet ért el, ami a 2022-es év értékesítésében bekövetkezett erőteljes visszaesést követte. Ez a visszaesés részben a peszticidek növekvő költségeinek volt tulajdonítható, amelyet nagyrészt az orosz-ukrán háború és az ebből eredő piaci instabilitás idézett elő. A gazdaság 2023-as lassulása is megfigyelhető volt, ami szintén a visszaesést magyarázó tényező lehet. Mindazonáltal a növényvédő szerek értékesítésének ingadozását az uralkodó agrometeorológiai és gazdasági feltételek is befolyásolták - olvasható az Eurostat elemzésében.
A négy legnagyobb mezőgazdasági termelő tagállam vásárolta a legtöbb növényvédő szert
A peszticidek értékesítését hat fő anyagcsoportra vonatkozóan méri a portál. Mint írták, a gomba- és baktériumölő szerek, valamint a gyomirtók és mohairtók voltak azok a peszticidcsoportok, amelyeknél a referencia-időszakban minden évben a legnagyobb értékesítési volument regisztrálták. Ezek a csoportok 2023-ban az összes értékesítés 39%-át, illetve 36%-át tették ki. A rovar- és atkaölő szerek 2023-ban az összes értékesítés 17%-át tették ki, míg a csigaölők, a növénynövekedés-szabályozók és az egyéb növényvédő szerek az összes értékesítés kevesebb mint 10%-át adták.
A legtöbb fő csoportban négy uniós országban (Franciaország, Spanyolország, Németország és Olaszország) volt a legnagyobb az eladott mennyiség. Ezek az országok egyben az EU fő mezőgazdasági termelői is, együttesen az EU teljes mezőgazdasági hasznosítású területének 52%-át és az EU teljes szántóterületének 49%-át birtokolják.
16 országnál csökkentek, 5 esetben viszont nőttek az értékesítések
Az Eurostatnál 21 uniós ország (Belgium, Csehország, Dánia, Németország, Írország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Hollandia, Ausztria, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Finnország, Svédország és Németország) teljes értékesítési adatai álltak rendelkezésre, mind a 2011-es, mind pedig a 2023-as évre vonatkozóan. Az alábbi országonkénti elemzés csak ezt a 21 országból álló csoportot veszi figyelembe.
2011 és 2023 között a növényvédőszer-értékesítések volumene ellentétesen alakult az uniós országokban. Az eladások 16 országban csökkentek, az 5 legjelentősebb, 44%-os csökkenést Portugáliában és Olaszországban regisztrálták, ezt követte Írország és Szlovénia 38-38%-os és Csehország 35%-os csökkenéssel. Magyarország viszonylatában körülbelül 24%-os csökkenésről lehetett beszélni a vizsgált időszakban.
Ezzel szemben Lettországban, Ausztriában, Litvániában, Finnországban és Franciaországban nőtt a növényvédő szerek értékesítése 2023-ban 2011-hez képest. Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy Litvániában és Lettországban az eladott növényvédő szerek mennyisége abszolút értékben nagyon alacsony. (Azt is meg kell jegyezni, hogy Németországban és Ausztriában a mezőgazdasági termékek tárolásához használt inert gázok, például szén-dioxid vagy nitrogén nagy mennyiségei felduzzasztják az értékesített peszticidek összmennyiségét.)
Az egyes növényvédő szertípusok között is óriási az eltérés
2023-ban a szervetlen gombaölők az EU-ban értékesített gomba- és baktériumölő szerek 62,9%-át tették ki. Ezek a rézvegyületeket, a szervetlen ként és más szervetlen gombaölő szereket jelentették, amelyek közül sok engedélyezett a biogazdálkodásban is. A szerves foszfortartalmú gyomirtószerek (beleértve a glifozátot is) a gyomirtószerek, kóró- és mohairtók anyagcsoport uniós értékesítésének 34,9%-át adták a vizsgált évben. Az anyagcsoporton belül kategóriánként a következő legnagyobb részesedést az „amid- és anilidalapú gyomirtó szerek” (az értékesítés 18,5%-a) és az „egyéb gyomirtó szerek”, mint például az ariloxifenoxi-propionsav-, piridiloxi-ecetsav- és triketon-gyomirtó szerek (amelyek az értékesítés további 14,5%-át teszik ki) képviselték.
A rovar- és atkaölő szerek csoportjában 2023-ban az értékesítés közel 95%-a az „egyéb rovarölő szerek” termékkategóriából származott. Ebbe a kategóriába 17 kémiai osztály tartozik, például a piridilmetilamin rovarölő szerek, a fermentációval előállított rovarölő szerek és az egyenes láncú lepidoptera feromonok (mintegy 40 különböző rovarcsalogató szerrel). A csoporton belül a következő legnagyobb kategóriát a „piretroid alapú rovarölő szerek” adták, amely a rovar- és atkaölő szerek összes értékesítésének 4,1%-át tették ki.