Heti fókusz: Gombaölő védekezés az aktuális fertőzési nyomás figyelembevételével

Heti fókusz: Gombaölő védekezés az aktuális fertőzési nyomás figyelembevételével (x)

PR
Az április eleji nyárias idő a gombás fertőzéseket visszafogta, de a hónap közepétől kezdődő lehűlés és csapadék újra kedvező helyzetet teremt a kórokozóknak. A szakértői javaslatért kattintson a fotóra!
Lakatos Réka
Bayer
Molnár Szabolcs
Nufarm
Jáger Ferenc
Sumi Agro
Hollósy Örs
UPL


Lakatos Réka, Bayer

Az idei év országszerte változó képet mutat. Nyugat-Magyarországon elegendő csapadék esett, és néhány kisebb régiótól eltekintve az elmúlt hetek száraz időjárását is viszonylag jól viselték a kalászos állományok, Kelet-Magyarországon azonban sokkal kedvezőtlenebb a helyzet, főleg délkeleten, ahol a csapadékmentes időszak lassan aszályos méreteket ölt.

Az első T1-es kezelések már megtörténtek azokon a területeken, ahol szükséges volt elvégezni. A kalászosok 3 nódusz, illetve zászlóslevél kiterülése előtti állapotban vannak. Termelői visszajelzésekből azt tapasztaljuk, hogy a gazdák próbálnak kivárni a kezelésekkel, amennyiben nem szükséges, igyekeznek megspórolni. A határszemlék alapján azonban azt látjuk, hogy sok táblában észlelési szinten jelen vannak a kórokozók: elsősorban lisztharmat, rozsdabetegségek és szeptória. Az elmúlt hetek túl meleg és száraz időjárása miatt jelentős mértékű járványszerű fertőzés mégsem tudott megindulni. A következő napokban, hetekben ez megváltozik és komoly lehűlés, jelentős mennyiségű csapadék várható, amire nagy szükség is van. Az érkező csapadék azonban nagyon gyorsan be tudja indítani a táblákon kis mértékben jelenlévő fertőzéseket. A sárgarozsda lappangási ideje 7-10 nap. Az első tünetek a fertőzést követő egy hét múlva jelennek meg, a sárga uredotelepek pedig a fertőzés után 2 héttel. A gomba spóráinak csírázási optimuma 7-15 °C, de kifejezetten kedvező, ha az éjszakai hőmérséklet alacsony marad. A fertőzés terjedése pedig 10-16 °C között a legintenzívebb. Tehát az érkezett lehűlés és vele a csapadék kedvezni fog a már jelenlévő sárgarozsda-fertőzések beindulásának. Erre mindenképp érdemes felkészülnünk, és idejében kijuttatnunk egy hatékony gombaölő készítményt a zászlóslevél kiterülésére időzítve.

A Falcon Pro készítmény három hatóanyag kombinációja, amely hatékonyan képes megvédeni az állományokat, így bármely technológiában gazdaságosan és eredményesen használható. Hatóanyagai közül a klasszikus tebukonazol kiemelkedően hatékony lisztharmat, rozsdabetegségek, pirenofórás, és rinhospóriumos, és szeptóriás levélbetegségek ellen. Csökkenti a termény mikotoxin tartalmát a tárolás alatt is. Kiváló kuratív és eradikatív hatása van, emiatt megkésett kezelések esetén is alkalmazható. A protiokonazol levélbetegség-spektruma hasonlóan széles, emellett pedig hosszú hatástartamának köszönhetően sokáig megvédi a növény lombozatát. Fuzárium-spektruma pedig egyedülálló. A spiroxamin gyorsan felszívódik a növényben, így a hatását a kijuttatást követően szinte azonnal megkezdi. Elsősorban lisztharmat és rozsdák ellen hatékony. A Falcon Pro alacsony hőmérsékleten is kiválóan dolgozik. Ajánlatunk a jelenlegi fenológiában a magasabb dózis: őszi búzában 1,0 l/ha, árpában pedig 0,8 l/ha. Egy szezonban két kijuttatás engedélyezett, így a kezelés megismételhető vagy később kalászvédelemben is alkalmazható.

Intenzív technológiában, vagy erősebb fertőzési nyomás esetén a Zantara használatát javasoljuk. Az SDHI és DMI hatóanyag kombinációja széles hatásspektrumot biztosít gabonabetegségekkel szemben. A bixafénnek köszönhetően a Zantara zöldítő hatással is rendelkezik, melynek eredményeként a zászlóslevelek hossza és szélessége megnő, ezáltal biztosítva a fokozott asszimilációt és a nagyobb terméspotenciált. Kiváló esőállóságának köszönhetően a kijuttatást követő fél órán belül felszívódik a növénybe és azonnal dolgozni kezd. Engedélyezett dózisa 0,75 – 1,5 l/ha.


Molnár Szabolcs, Nufarm

A csapadékos ősz és tél után száraz és meglehetősen meleg március–április köszöntött ránk. Az ország keleti részén a január elejétől lehullott csapadék mennyisége 40-60 mm között mozgott, míg a Dunántúl egyes területei ennél szerencsésebbek voltak, ott több alkalommal is volt eső. Ez nyilván a kalászos gabonák gombás fertőzéseire is kihatással volt.

A betegségek közül már korán megtalálható volt a vörösrozsda, a szeptória, a lisztharmat, sőt helyenként a sárgarozsda-fertőzések első tünetei is megjelentek. Az április elejére–közepére beköszöntött „kora nyári” idő a gombás fertőzéseket is megállította, visszafogta, de az április 16-tól kezdődő lehűlés és az ezzel járó esők, helyi záporok újra kedvező helyzetet teremthetnek nekik.

A növények fejlettségét nézve eléggé „megszaladt” a fenológiai állapotuk, megindult az őszi árpák kalászolása, megjelentek az őszi búzák zászlóslevelei is, és a korai búzák kalászolása sem várat sokat magára. Éppen ezért érdemes folyamatosan figyelni az állományokat, különösen ott, ahol az idén még nem történt védekezés a gombák ellen. Ezeken a táblákon a növények alsó részein gyakran megtaláljuk a lisztharmatot (1. fotó). A vörösrozsda első tünetei már a felsőbb levélszinteken is jelen vannak (2. fotó), és a sárgarozsdára fogékony fajtákon szintén a felsőbb levélszinteken ott találjuk a betegség jellegzetes tüneteit (3. fotó).

1.	Fotó: Lisztharmatfertőzés tünetei őszi búza szárán és alsó levelein. Hajós, 2024. április 17.1. fotó: Lisztharmatfertőzés tünetei őszi búza szárán és alsó levelein. Hajós, 2024. április 17.
2.	fotó: A vörösrozsda tünetei már a felsőbb levélszinteken is megfigyelhetőek. Hajós, 2024. április 17.2. fotó: A vörösrozsda tünetei már a felsőbb levélszinteken is megfigyelhetőek. Hajós, 2024. április 17.
3. fotó: A sárgarozsda jellegzetes tünetei már szintén megtalálhatók a felső levélszinten. Cinkota, 2024. április 17.3. fotó: A sárgarozsda jellegzetes tünetei már szintén megtalálhatók a felső levélszinten. Cinkota, 2024. április 17.

A fókusz a zászlóslevélen van

A gombák elleni védelem legfontosabb időszaka a zászlóslevél védelme, hiszen a termés mennyisége leginkább ennek a levélnek az állapotától függ. A kezelést akkor célszerű elvégezni, amikor a zászlóslevél már teljes mértékben kiterült, esetleg a kalász csúcsa is látható. A Tazer Kombi technikai csomag hatóanyagai (Tazer 250 SC – azoxistrobin és Mystic 250 EW – tebukonazol) egymást segítve komplex védelmet biztosítanak az ebben az időszakban támadó gombák ellen.

Veldig XPro: új termék, kedvező élettani hatással

A Nufarm kalászos gombaölő szer palettája 2024 tavaszán egy új termékkel bővül. A Veldig Xpro egy SDHI (bixafen) és egy azol (protiokonazol) hatóanyag gyári kombinációja. A bixafen hatóanyag a gombákban a sejtlégzés leállításával, míg a protiokonazol a membránképződés blokkolásával fejti ki a gombaölő hatást.

A két eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag szinergista hatással működik együtt, és a kalászosok valamennyi fontos gombabetegsége ellen hatékony. SDHI hatóanyagának köszönhetően kiemelkedő hatékonysággal bír a hálózatos levélfoltosság ellen, ezért az őszi árpát termesztők számára különösen nagy segítség lehet.

Mint minden gombaölő szert, a Veldig Xprót is célszerű megelőző módon, még a fertőzések előtt használni, hiszen ekkor adja a legjobb hatékonyságot. Amennyiben a fertőzések már megtörténtek, a protiokonazol hatóanyag blokkoló hatásának köszönhetően a készítmény azonnal leállítja a további fertőzéseket.

A gombaölő hatás mellett az SDHI hatóanyagokra is jellemző a strobilurinok esetében már jól ismert kedvező élettani hatás. Ennek alapja, hogy ezen hatóanyagok elősegítik a növényekben a nitrát-reduktáz enzim működését, amely fokozza a nitrogén-monoxid termelését.

A nitrogén-monoxid molekulának számos pozitív hatása van a növényekre: antioxidáns hatásának köszönhetően növeli a fertőzésekkel szembeni ellenállóságot, száraz körülmények között csökkenti a gázcserenyílások átmérőjét, így csökken a transzspiráció, vagyis mérsékli a szárazság okozta stressz káros hatásait, az etiléntermelés csökkentésével lassítja az öregedést, valamint a fotoszintézis hatékonyságának javításával fokozottá válik a tápanyag-beépülés, így magasabb lesz a termés.


Jáger Ferenc, Sumi Agro

A gombák elleni védekezés során van lehetőség a steril állapot kialakítására még nagyüzemi körülmények közepette is, és ennek – azaz a megelőzésnek – kellene alapvetésnek lennie. Ezt természetesen igen sok dolog képes hátráltatni, akadályozni; még akkor is, ha ez a cél vezérli a gazdálkodást.  Amennyiben ezt a célt nem tudjuk elérni, vagy eleve nem is volt elérendő cél, akkor már kizárólag a kárminimalizálás lehet a cél. Azért lehet ez is gyakorlati megoldás, mert a tapasztalati tudásunkkal egybevágóan a kísérletek is azt igazolják, hogy a gazdaságilag fontos kórokozók bizonyos szintű jelenléte nem okoz gazdasági kárt. Természetesen ez a szint minden kórokozó esetében más és más, ráadásul a legtöbb esetben nem is könnyű a meghatározása a kórokozóknak. Több látványos kártétel (pl. lisztharmat, kalász por üszög…) alapvetően nem okoz jelentős veszteséget, míg mások – bár szintén látványosak – óriási pusztítást képesek előidézni (pl. szárrozsdák, koronás rozsda).

Ezek ismeretében célszerű az állománymentesség kialakítása és fenntartása, vagy a megtelepedés észlelésekor való azonnali lokalizálás.  A lokalizácó során viszont már csak egyetlen elérni kívánt cél marad, az pedig az, hogy az ép szöveti arány a lehető legnagyobb maradjon. (Könnyen belátható, hogy a kórokozó által elroncsolt növényi sejteket, szöveteket egyetlen gombaölő szer hatóanyaga sem képes újra strukturálni és működésre bírni.) A fő hatóanyag csoportok más-más karakterisztikával jellemezhetőek. Vannak, amelyek a kórokozók kolonizációját gátolják erősebben (pl. strobilurinok), vannak, amelyek azok penetrációját blokkolják erőteljesen (pl. SDHI gátlók) és vannak olyanok; amelyek ezek invázióját képesek erőteljesen korlátozni (pl. azolok).  A gazdálkodásban ezen jelentős eltéréseknek nagyon sok gyakorlati hasznát veszik a szakemberek, hiszen minden esetben képesek termésmentésre; de csodákra ők sem. Ezért ajánljuk figyelmébe a MIZONA (fluxapiroxad + piraklostrobin) gombaölőszert, mert kimondottan alkalmas a fenti célok eléréséhez. Magas piraklostrobin tartalma hosszú és biztos védelmet nyújt a kórokozók megtelepedése ellen, ellenben elegendő SDHI tartalmánál fogva könnyedén és stabilan számolja fel a piraklostrobin védernyő kialakulása előtt bejutott kórokozókat. Ez a hatóanyag páros és főleg ezek egymáshoz viszonyított aránya, kimondottan a hazai kórtani problémákhoz igazított fejlesztés. Kiváló a megelőzésre ugyan úgy, mint a kijuttatáskori higiéniai állapot tartós konzerválására azáltal, hogy markánsan védi az ép, egészséges növényi sejteket, szöveteket.

Egy szezonban kétszer is felhasználható és emellett a fertőzési nyomás függvényében a dózistartománya is rendkívül felhasználóbarát (0.5 – 1 l/ha). A hatóanyagok kórokozók elleni karakterisztikája az egyik legremekebb lombozatvédő gombaölőszerré avanzsálja. Ez a jó zöldfelület védelem ráadásul párosul még egy kedvező élettani hatással is, így egy valódi termésfungicidről beszélhetünk. A zöldítő élettani hatás végett az aszályba forduló időjárás esetén sem kidobott pénz a használata, hiszen a stressz csökkentése által generált hozamnövekedést akkor is realizálhatjuk, ha a kórokozóknak már nem kedvez az aktuális időjárási helyzet. A markáns kórokozók elleni hatásával, a szélsőséges időjárás okozta kijuttatási dilemma elkerülésével és a hozamnövelő hatásával együtt; egy korszerű, adaptív gombaölőszert használhatnak a Mizona vásárlók.

1. ábra MIZONA zöldítő hatása (Kéthely, 2021. május)1. ábra MIZONA zöldítő hatása (Kéthely, 2021. május)

Ajánljuk a kora tavaszi kijuttatását éppen úgy, mint a zászlóslevél védelmére időzített felhasználást; de akár ez egymásra is épülhet abban az esetben, ha mindkét védekezést Mizonával terveztük. Gyakorlati tapasztalatként elmondható, hogy az egészségesebb és/vagy kevésbé fejlett állományok kezelésére a 0.5-0.75 l/ha dózisok általában elegendőek; kissé megkésett és/vagy fejlett állományok esetében pedig a 0.75-1 l/ha dózisok ajánlottak. Az egészség a Mizonával fenntartható, a betegség megelőzhető!

Kockázat nincs a felhasználásával, mert csapadékos időben elsősorban a gombaölő hatása térül meg; aszályban pedig a termésnövelő hatása fogja biztosítani megtérülését. Válassza és használja a Mizonát, mert a befektetése biztosan megtérül; már a döntésével, úgy, hogy senki nem tudja milyen lesz az időjárás 2023 tavaszán! A Mizona több, mint gombaölő szer és egy kanna. A terveik záloga! Jó egészséget és sikeres gazdasági évet kívánunk! Zöld, zöldebb, Mizona.

/A cikk Szabó Roland korábbi írása alapján készült. /


Hollósy Örs, UPL

Az idei évben is találkozhatunk már a gombás betegségekkel a szántóföldi határokban. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a növények fenológiája nem a megszokott naptári rend szerint alakult.

Az enyhe tél és a hol nedvesebb, hol szárazabb időjárás miatt a gombabetegségek köszönik szépen, kellemesen átvészelték ezen időszakot. A tavaszi -kezdetben esős, de hamar felmelegedő- időjárás miatt egyszerre találkozhatunk többféle betegséggel az állományokban, hiszen ezen körülmények kedveznek a rohamos elterjedésnek, ezért nagyon oda kell figyelni a kezelések és hatóanyagok választására, hogy mit, mikor és mivel kezeljünk.

Őszi búza

Sárgarozsda

A búzát hazánkban fertőző betegségek közül az egyik legnagyobb károkozásra képes kórokozó a sárga- vagy pelyvarozsda. Főként az enyhe teleket követő hűvösebb, csapadékosabb tavaszi időjárású évjáratokban jelentkezik.

Vörösrozsda

A búzát megbetegítő rozsdabetegségek közül a legkevésbé veszélyesnek a vörös- vagy levélrozsda tekinthető, bár ez ne tévesszen meg senkit sem, nagyarányú felszaporodásakor jelentős károkat képes okozni. A sárgarozsdánál magasabb hőmérsékleten számíthatunk a megjelenésére, de a nedves körülmények ennél a betegségnél is szükségesek a fertőzés járványossá válásához.

Kalászfuzáriózis

A kalászosokban korai fertőzésnek kedvezhet az elhúzódó kelés, a hűvös csapadékos időjárás és a fertőzött talaj. Kalászfuzariózis a virágzás körüli csapadékos, meleg időben alakulhat ki.

A védekezés során figyeljünk az eltérő hatásmechanizmusú hatóanyagok kombinációjára a kalászosokban károsító kórokozók ellen. A kezeléseket lehetőleg megfelelő körülmények között végezzük el, a hőmérséklet, az UV-sugárzás és a termékek keverhetősége figyelembevételével. A hatékonyság, valamint a maximálisan elérhető fedettség biztosítása érdekében megfelelő lémennyiséggel és fúvóka kiválasztásával végezzük el permetezést. A gombabetegségek megelőzésére kell törekednünk, igaz vannak olyan hatóanyagok, melyek gyógyító hatással is bírnak. Ha már látunk tüneteket, mindenképpen érdemes több készítményt kombinálni, amelyek tartalmaznak felszívódó és kontakt hatóanyagot egyaránt.

 A fertőzés bekövetkezésekor, ha nagyobb mértékben lépett fel a betegség akkor számolhatunk  termésveszteséggel. Ilyenkor a „tűzoltást” már sokszor drágább fungicidekkel tudjuk elvégezni, amik már sajnos nem tudják visszahozni az elvesztett mázsákat.  Növényvédelmi szempontból egy jól időzített, preventív módon végrehajtott állománykezelés több hétre is védelmet biztosíthat a növényeink számára.

UPL termékek közül a következő készítményeket tudjuk ajánlani a permetezésekhez, melyek között kontakt és felszívódó szerek is találhatóak.

Az Emerald (tetrakonazol) 0,8 l/ha dózisban és a Conrod (tebukonazol) 1 l/ha dózisban, a triazolok csoportjába tartozó hatóanyagok preventív, kuratív és eradikatív hatással rendelkeznek. Fungicid hatását az ergoszterol bioszintézis gátlása útján fejtik ki. A szisztémikus hatóanyag felszívódása a növényekben akropetális irányban történik. Kezeléseket az állományokban célszerű preventíven alkalmazni. Az említett termékek tökéletes kombinációs partnere lehet a Chamane (azoxistrobin) 0,75-1 l/ha dózis. A hatóanyag a gombasejt mitokondriumában fejti ki hatását ezáltal képes azt elpusztítani. Fungicid hatása mellett a növényekben kedvező élettani változásokat indít el.  Ez hosszabb élettartamot, több tápanyagfelvételt jelent. Ez a hatás „zöldítő” amelynek köszönhető, hogy sokkal egészségesebb lesz a kezelt állományunk.

Ezekkel a termékekkel a kalászosok levélszárító betegségeinek megjelenését és felszaporodását meg lehet akadályozni a területeinken, valamint a kalász védelemre is fel tudjuk készíteni a növény állományainkat

Mivel az idei évben a naptár és a növény fenológiája jelentősen eltér egymástól így már a kalászosok zászlóslevélvédelmére szeretnénk ajánlani a következő gombaölő szeres technológiai csomagunkat:

A magasabb terméshozamok eléréséhez több input anyag szükséges, azonban a teljes megtérülés és az esetleges haszon ilyen nehéz piaci körülmények között is kérdéses. Talán most az egyetlen lehetséges kiút a tervezhető profit felé a minőségi kategória ugrás, a javító minőségű búzaelőállítása.  Ebben tud segíteni az alga alapú Forthial növénykondícionálónk.

Külön szeretnénk felhívni a figyelmet a Forthial zászlóslevél kiterülése időszakában való felhasználására.

A Forthial alkalmazhatósága rugalmas: kétnóduszos állapotban kijuttatva is segíti a fotoszintézist és a magasabb szintű tápelemfelvételt, azonban (vizsgálataink alapján) zászlóslevél kiterülésekor kipermetezve, 1,0 l/ha dózissal tudjuk realizálni a legmagasabb termésmennyiség-emelkedést és a fontosabb minőségi mutatók (pl. fehérje-, sikértartalom, Zeleny-szám) növekedését, ugyanis ezek elsősorban a zászlóslevél egészséges működésétől függő.

Értékelés ideje: 2023. július 15.Értékelés ideje: 2023. július 15.

 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. szeptember 14. 14:01