Tudatos döntések eredménye
„Mintegy 400 hektáron folytatunk növénytermesztést, ami mellett 200 hektáron szálastakarmányt állítunk elő. Ennek nagy része lucerna, de fűféléket is kaszálunk és bálázunk. Nagyjából 1300 juhot tartunk, tehát a lucerna többsége saját felhasználásra készül”
- mutatta be Halasi Zsolt családi gazdaságát, amit az elmúlt években több területen is fejleszteni tudott. Ilyen például a géppark, azon belül pedig a bálázó.

A New Holland BR 6090-es, rúdláncos körbálázó már hosszú évek óta segíti a termelést, ebből a változatból 9 év alatt már a harmadik generáció dolgozik Komárom-Esztergom vármegyében. A kezdetekben a gépválasztás elsődleges szempontja az volt, hogy az adott eszköz minél egyszerűbb és olcsóbb fenntartású legyen, az esetleges meghibásodásokat pedig a leggyorsabban lehessen orvosolni - akár saját kezűleg is. De az is befolyásolta a döntést, hogy Zsoltnak akkoriban egy MTZ-vel kellett elkészítenie az évi 1000-1500 bálát.
A hatékonyság és a tiszta takarmány előállítása ugyanakkor természetesen alapvető követelmény volt.
A rúdláncos bálázóimmal semmilyen problémám nem akadt a 9 év alatt. Nagyon keveset kellett ezekre költenem, ami hatalmas előnyük egy kisebb gazdaságban. Az viszont a kezdetektől a stratégiám része, hogy 12-13 ezer bála után mindig eladtam a gépeket, mielőtt a rúdlánc csere esedékes lett volna. Azt a pénzt inkább egy újabb bálázóba tettem bele
- mesélte Halasi Zsolt.
Ahogy a családi gazdaság fejlődött, úgy egyre több lett a bérmunka is, ami egyrészt megkövetelte a hatékonyságnövelést, másrészt az igények is mások lettek. A rúdláncos bálázók mindegyike fix kamrás volt, és kevésbé kímélték a kényes lucernát. A szolgáltatás fejlesztése érdekében a felmerülő igényeket, akár a különböző bálaméret kapcsán is, ki kellett elégíteni, ezért Halasi Zsolt először egy demógépet kért és kapott az AGROTEC- től.

Megugrott a hatékonyság
Az évek során az erőgéppark is fejlődött és bővült, a vonóerő tehát már megvolt, és a demózás annyira jól sikerült, hogy Zsolt meg is vásárolta a hevederes New Holland Roll-Belt 150 körbálázót, hiszen egyből látszott, hogy gyorsabban tud jobb minőségű bálákat készíteni.
Ebben a gépben már van nedvességmérő, illetve változó kamrás, és plusz felszereltségként szecskázóval látták el. Emellett fontos, hogy hálós kivitelt szerettünk volna, mert az a tapasztalatom, hogy azzal könnyebb dolgozni, és jobban összetartja a bálát. De a nedvességet, csapadékot is hatékonyabban levezeti mint egy madzagos bála.
Az eszköz tehát 4 évesen, nagyjából 13 000 bála elkészítése után érkezett véglegesen Komárom-Esztergom vármegyébe, ahol rögtön átesett egy komplex átvizsgáláson és felújításon az AGROTEC részéről.

A demózás során egyébként Zsolt majdnem 2000 bálát készített, végül ez győzte meg a típust illetően.
Csak jót tudok mondani a gépről. Az első perctől kezdve látszott, hogy mennyivel hatékonyabb, mint a rúdláncos bálázónk, amit persze megtartottunk, tehát most már két géppel tudunk egy időben dolgozni, ami nekünk óriási előrelépés. Kiváló funkció még egyébként a hevederes gépnél, hogy a bálatömörséget három szakaszban lehet állítani - a külső, a belső és a középső résznél. Így még jobb minőségben tudunk dolgozni.
Az is saját tapasztalat, hogy ha kevesebb a harmat, akkor a rúdláncos bálázók hamarabb kezdik el törni a lucernát, míg a hevederes változat kíméletesebb. Ez azt jelenti, hogy nemcsak gyorsabb lett a bálázás folyamata, de az munka optimális ideje is kitolható.

Gyors segítség, ha szükséges
Az új gép egyébként ISOBUS rendszerű, ami kényelmesebbé tette a mindennapokat. Míg a rúdláncos bálázó esetében annak monitorát mindig át kellett rakni az erőgép-váltáskor, addig a hevederes eszköznél elég csak a csatlakozót bedugni, és minden adat megjelenik a CNH-s rendszerben. Zsolték ugyanis évek óta az AGROTEC-kel dolgoznak együtt, a gépeik jelentős része onnan érkezett, aminek az egyik oka a megbízható szervizszolgáltatás és alkatrész-ellátás. Olyan még nem történt, hogy napokig ne tudtak volna dolgozni. Persze tény, hogy amit lehet, a gazdálkodó maga is megold, de ha szükség volt rá, akkor a segítség hamar megérkezett.
A karbantartás mindkét bálázó esetében egyszerű, ám Zsolt kevésbé szereti a hevederesen található központi zsírzást.
Bár tényleg kényelmesebb, de engem megnyugtat, ha saját szememmel is látom, hogy ott van-e a zsír, ahol annak lennie kell. De persze nyilván szükséges ez a rendszer, mert akadnak olyan részei a bálázónak, amihez nem lehet hozzáférni
- magyarázta.
Hozzátette: a gépek megóvása érdekében a bálázókat fedett helyen tartja, és minden egyes leállás után lefújatják a gépet, bezsírozzák, és így teszik el a következő műszakig. Ez feltétele is annak, hogy Zsolt jóslata beteljesüljön:
Nyugodtan ki merem jelenteni, hogy ez a felújított New Holland bálázó 10 év múlva is így fog kinézni, és ilyen hatékonysággal dolgozik majd.
Szerző: Gribek Dániel
Fotók: AGROTEC
(x)