Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 22-ig!
A spot-on közkedvelt gyógyszerforma, mely az állat bőrére csepegtetendő, pipettás kiszerelésű oldat. Hatékonysága a bolhák ellen általában 4 hét, vagyis egyetlen adag alkalmazása 4 hétig képes megelőzni az újrafertőződést. Az állaton lévő bolhákat a szer 24 órán belül elpusztítja. Az oldat kullancsok elleni hatékonysága lassabban alakul ki és rövidebb ideig (jellemzően csak 1-2 hétig) tart. Elérhető azonban olyan készítmény is, amelynek a hatékonysága 12 hét bolhák és kullancsok ellen egyaránt - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal odalán.
A hatóság szakemberei kereskedelmi forgalomban kapható 13 különböző fajta, többféle hatóanyag-tartalmú spot-on állatgyógyászati készítményt vizsgáltak a nyári szezonális ellenőrzés-sorozat részeként. A Nébih laboratóriumában sor került a termékek hatóanyag-tartalmának, egységességének, azaz a pipettából kinyerhető oldat mennyiségének, valamint az oldatok sűrűségének mérésére.
Az értékelés kiterjedt a dobozon feltüntetett információra, továbbá a használati utasításra is.
A csomagoláson az információkat magyar nyelven, könnyen olvashatóan, értelmezhetően kell megjeleníteni, továbbá a használt piktogramoknak is megfelelő minőségűeknek kell lenniük. A használati utasítás szempontjából elvárás, hogy a csomagoláson szerepeljen az engedélyszám, a lejárati idő, a tárolási előírások, a célállatfaj, a javallat és ellenjavallatok, továbbá az adagolás és az alkalmazási mód mellett a hatástartam, a mellékhatások, valamint a figyelmeztetések is.
A 13 állatgyógyászati készítmény vizsgált paraméterei megfeleltek a forgalomba hozatali engedélyben szereplőknek. Nem mondható el ugyanez a csomagolás esetében. Négy állatgyógyászati készítménynél ugyanis a külső csomagoláson megtalálható információk, míg egynél a belsőn szereplő piktogram tért el az engedélyben foglaltaktól.
A hatósági szakemberek felszólították az érintett termékek gyártóit vagy forgalmazóit a hibák kijavítására. A nyári szezonális ellenőrzés másfél hónappal ezelőtt vette kezdetét, és egészen augusztus 15-ig tart majd. Az országos akció további részében a Nébih, valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberei a szezonális gyümölcsökre és zöldségekre, a grillsajtokra, a növényvédőszerekre, valamint az élőállat-szállítmányok ellenőrzésére fognak még fókuszálni.