Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A Körös-Maros Nemzeti Park március 3-án regisztrálta az első hazatérő fehér gólyát, amely Dévaványán, egy kazánkémény fészkénél pihent meg. Nem sokkal később Orosházán is feltűntek példányok, feltehetően abból a csoportból, amelyet február közepén Franciaországban észleltek. A fehér gólya (Ciconia ciconia) Magyarország-szerte elterjedt költöző madár, amely általában március és szeptember között tartózkodik az országban. Bár többségük Afrika trópusi régióiban telel, egyes példányok a mediterrán térségben maradnak, néhányan pedig már Magyarországon is áttelelnek.
Míg a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint a faj globális állománya növekszik, a magyarországi populáció az elmúlt évszázadban jelentős ingadozást mutatott. Jelenleg 4000-4500 párra becsülik számukat, és csökkenő tendencia figyelhető meg. A faj fennmaradását elsősorban élőhelyeinek, a nedves, mocsaras rétek eltűnése veszélyezteti.
Fokozottan védett státusza miatt természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
A gólyák mellett március 10-én megérkeztek az első búbosbankák is a nemzeti park területére. A búbosbanka (Upupa epops) jellegzetes megjelenésű, hosszú távú vonuló madár, amely hagyományosan március második felében tér vissza afrikai telelőhelyéről. Az utóbbi években azonban egyre gyakrabban figyelhetők meg már március elején is. Ez a melegkedvelő faj előszeretettel tartózkodik nyílt területeken, ahol bőséges táplálékot talál. Kizárólag állati eredetű táplálékot fogyaszt: rovarokat, lárvákat és gilisztákat, melyeket hosszú csőrével gyűjt össze a talajból. A búbosbankák áprilisban kezdik a párválasztást, májusban nevelik fiókáikat, és kedvező körülmények között másodköltésre is sor kerülhet. Fészkelőhelyként elsősorban elhagyott tanyákat, gazdasági épületeket és kőrakásokat választanak.