A tagállamok már 2,5 éve egyeztettek a KAP reformjáról, az ötödik uniós soros elnökségen át folytatódtak a tárgyalások, mígnem most a német soros elnökség időszaka alatt megszületett a tagállamok minisztereit tömörítő Tanácsban a megállapodás, noha még néhány órával ezelőtt is erősen kérdéses volt, hogy ez összejön - írja a Portfolio. A Tanács oldalán elérhető összefoglaló szerint a most megszületett elvi egyezség alapján kezdődhetnek meg a tárgyalások az Európai Parlamenttel, illetve az Európai Bizottsággal a végső keretek kialakításáról.
A mai alku mérföldkő az uniós agrárpolitika átalakulása kapcsán és magyar szempontból is kulcsfontosságú egyrészt az éghajlatvédelmi és környezetvédelmi szempontok miatt, másrészt azért, mert az 1074 milliárd eurós 2021-2027-es uniós költségvetés mintegy egyharmadát teszik ki a KAP-ra szánt források. Így tehát a magyar gazdáknak anyagilag is lényeges, hogy milyen döntések születtek.
- jelezte Nagy István agrárminiszter az MTI-nek. Rámutatott: a megállapodás alapvetően fogja meghatározni a magyar mezőgazdaság támogatási rendszerének és termelési feltételeinek jövőjét a 2023-2027 közötti időszakban. Hangsúlyozta, a közvetlen támogatási rendszer, a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások támogatása, a termeléshez kapcsolódó környezetvédelmi feltételek, a fiatal gazdák vagy a kisgazdaságok támogatása együttesen biztosítja majd a magyar mezőgazdaság versenyképes fejlődését. Jó hír az állattenyésztőknek és a kertészeknek egyaránt, hogy a termeléshez kötött és az átmeneti nemzeti támogatások is megmaradnak - tette hozzá.
Orbán Viktor kormányfő a nyári uniós költségvetési alku után arról tájékoztatta a magyar parlamentet, hogy hazánk az uniós mentőcsomagból és költségvetésből összesen mintegy 40,7 milliárd euró vissza nem térítendő támogatáshoz juthat, továbbá 10 milliárd euró hitelt vehet fel. A teljesítendő befizetések nagysága mintegy 11 milliárd euró lesz. Ezt az 50,7 milliárd eurót 2018-as árak mellett kell érteni, és ebből a KAP első pillérében (közvetlen kifizetések) a Portfolio becslései szerint 8,2 milliárd eurót használhat majd fel az ország 2021-2027 között és ennek 20%-a lenne elkülönítve az ökológiai rendszerek támogatására. A második pillérben pedig kb. 3 milliárd eurót használhatunk majd fel, amihez 1 milliárd euró körüli társfinanszírozás is adódik. Ezek az összegek a mostani 2014-2020-as ciklusban elérhető forrásokhoz képest rendre 16% (KAP I.), illetve 7% körüli (KAP II.) csökkentést jelentenek. Mivel a 2018-as árszint óta eltelt 2 év, így folyó áron ezek a kasszák már jóval nagyobb elosztható pénztömegeket jelentenek.
Néhány főbb irány a most megszületett KAP-reformról:
Éppen ezt a rugalmasságot hangsúlyozza az összefoglaló, miszerint a környezet- és klímavédelmi célok rögzítése mellett az elérés útjában van mozgástere a tagállamoknak.
Címlapkép: Getty Images
![]() |
Portfolio Agrár KlubÓriási pénzeső jön a magyar agráriumban - Mi vár a gazdákra 2021-től? |