Baby boom a javából: rengeteg kisállat született Kaposváron
Megkezdődtek a tavaszi ellések.
A háziszamár a lónál kisebb termetű, háziasított emlős a páratlanujjú patások rendjéhez tartozó lófélék családján belül. A lóval keresztezett hibridje az öszvér.
A háziszamár jellemzői
A háziszamár a núbiai vagy afrikai vadszamár (Equus africanus) leszármazottja lehet, amit később háziasítottak. Ezt bizonyítja vállkeresztje és rendszerint csíkozatlan végtagjai. Előfordul azonban, hogy csíkos mustrázat jelenik meg a végtagjain, ez gyakrabban fordul elő a szamaraknál, mint a lovaknál. A háziszamár nehezen tűri a hideget és a nedvességet, ezért korlátozottak a számára megfelelő területek.
A melegebb vidékeken fordul elő nagyobb számban, így Észak-Afrikában, Egyiptomban, Szíriában, Perzsiában, Dél-Európában, Görögországban kedvelt háziállat. Oroszországban és az északi területeken egyébként szinte nem is tenyésztik a háziszamarat. Magyarországon is tenyésztik őket, bár már nem olyan nagy számban, mint korábban. A magyar parlagi szamarat 2004-ben elismerték önálló fajtaként.
A háziszamár megjelenése
A folytonos kereszteződés folytán többféle színezetet is megfigyelhetünk a háziszamáron. Az eredeti vadszínnek a teljes kifakulásáig, kivilágosodásáig egészen a fehérig, többféle árnyalat megtalálható. De az ellenkezője is előfordul, vagyis a barnáig való besötétedéséig. Termetét tekintve a háziszamár a tenyésztési és gondozási körülmények szerint változó. Előfordulnak viszont az átlagosnál nagyobb termetű "lóméretű" szamarak is, mint a dél-arábiai Maszkatban tenyésztett nemes szamarak, amelyekből nyerges állatot nevelnek.
Vérmérséklete szerint teljesen nyugodt, békés állatoknak számítanak a háziszamarak, Magyarországon mindössze csak egy halálos kimenetelű szamártámadást regisztráltak idáig. A szamár párosodása a tavasz utolsó, vagy a nyár első hónapjaira esik, a déli vidékeken azonban egész éven át fogamzóképes. A mén jellegzetes ordításával adja tudtul a kancának párosodási szándékát. A szamarak vemhességi ideje hosszabb, mint a lovaké, így a párzás után körülbelül 12-13 hónapra születik meg a nyitott szemű, teljesen kifejlődött utód. Általában egy csikót ellik a kanca, de ritkán előfordul a kettős ellés is. A csikó elválasztása 5-6 hónap múlva történik meg, de még sokáig követi az anyját, aki megvédi őt minden veszélytől. A háziszamarak nagyon hosszú ideig élnek, akár a 40-50 évet is megérhetik.
Megkezdődtek a tavaszi ellések.
Folyamatban van az őshonos támogatások helyszíni ellenőrzése.
Durva a helyzet.
Óriási fennakadás lett egy román pásztor miatt.
Fontos szabályok a Natura 2000-es gyepterületeken.
Az Európai Bizottság kiadta állásfoglalását.
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Nagyon komoly probléma lehet azoknál a cégeknél, akik eddig nem árazták be a termékeiket.
A toxinos kukorica óriási gondot jelenthet az egész ágazatnak, csak közösen lehet megoldani a problémát.
A szakértők szerint a következő időszakban várhatóan szigorodni fognak a hitelhez jutás feltételei az agrárfinanszírozásban.
Lezárult a WEB-GN beadás. Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél.
A vetőmagtermesztéssel foglalkozó gazdák szerint az 1000 hektáros birtokméret vízválasztó: nem megfelelő gépekkel ugyanis ekkortól lesz legalább akkora nyűg a nagy termés, mint amekkora öröm.