Indulhat a farkasvadászat az EU-ban? Élesedik a helyzet egy döntés miatt
Európa-szerte heves érzelmeket váltott ki a farkasok védettségéről szóló szavazás.
A háziszamár a lónál kisebb termetű, háziasított emlős a páratlanujjú patások rendjéhez tartozó lófélék családján belül. A lóval keresztezett hibridje az öszvér.
A háziszamár jellemzői
A háziszamár a núbiai vagy afrikai vadszamár (Equus africanus) leszármazottja lehet, amit később háziasítottak. Ezt bizonyítja vállkeresztje és rendszerint csíkozatlan végtagjai. Előfordul azonban, hogy csíkos mustrázat jelenik meg a végtagjain, ez gyakrabban fordul elő a szamaraknál, mint a lovaknál. A háziszamár nehezen tűri a hideget és a nedvességet, ezért korlátozottak a számára megfelelő területek.
A melegebb vidékeken fordul elő nagyobb számban, így Észak-Afrikában, Egyiptomban, Szíriában, Perzsiában, Dél-Európában, Görögországban kedvelt háziállat. Oroszországban és az északi területeken egyébként szinte nem is tenyésztik a háziszamarat. Magyarországon is tenyésztik őket, bár már nem olyan nagy számban, mint korábban. A magyar parlagi szamarat 2004-ben elismerték önálló fajtaként.
A háziszamár megjelenése
A folytonos kereszteződés folytán többféle színezetet is megfigyelhetünk a háziszamáron. Az eredeti vadszínnek a teljes kifakulásáig, kivilágosodásáig egészen a fehérig, többféle árnyalat megtalálható. De az ellenkezője is előfordul, vagyis a barnáig való besötétedéséig. Termetét tekintve a háziszamár a tenyésztési és gondozási körülmények szerint változó. Előfordulnak viszont az átlagosnál nagyobb termetű "lóméretű" szamarak is, mint a dél-arábiai Maszkatban tenyésztett nemes szamarak, amelyekből nyerges állatot nevelnek.
Vérmérséklete szerint teljesen nyugodt, békés állatoknak számítanak a háziszamarak, Magyarországon mindössze csak egy halálos kimenetelű szamártámadást regisztráltak idáig. A szamár párosodása a tavasz utolsó, vagy a nyár első hónapjaira esik, a déli vidékeken azonban egész éven át fogamzóképes. A mén jellegzetes ordításával adja tudtul a kancának párosodási szándékát. A szamarak vemhességi ideje hosszabb, mint a lovaké, így a párzás után körülbelül 12-13 hónapra születik meg a nyitott szemű, teljesen kifejlődött utód. Általában egy csikót ellik a kanca, de ritkán előfordul a kettős ellés is. A csikó elválasztása 5-6 hónap múlva történik meg, de még sokáig követi az anyját, aki megvédi őt minden veszélytől. A háziszamarak nagyon hosszú ideig élnek, akár a 40-50 évet is megérhetik.
Európa-szerte heves érzelmeket váltott ki a farkasok védettségéről szóló szavazás.
A szamártej literje 2000-3000 forint, és többnyire édesanyák veszik a gyerekeknek.
Megkezdődtek a tavaszi ellések.
Folyamatban van az őshonos támogatások helyszíni ellenőrzése.
Durva a helyzet.
Óriási fennakadás lett egy román pásztor miatt.
Jövőre a gyakorlatban dől majd el, hogy milyen változást hoz a termelővédelmi jogszabály.
A szakértők szerint most már nem történhetne meg a két évvel ezelőtti pánik a műtrágyapiacon, mert magasabbra került az ágazat ingerküszöbe.
A jelenlegi támogatási ciklus forrásai példátlan fejlesztési lehetőséget biztosítanak az agrárszektornak.
Az olyan innovációk, mint a mesterséges intelligencia, a drónok és a precíziós gazdálkodás, egyre nagyobb szerepet kapnak az agráriumban.
20 év után pont kerülhet az Európai Unió és a Mercosur-országok közötti kereskedelmi megállapodásra.