Ezt nem fogod elhinni: meglepő dolog derült ki a madarakról Magyarországon
Kilenc hét alatt több mint 86 ezer egyedet figyeltek meg a téli madárszámlálási akcióban.
A kakukk vándorló madár, melyet legtöbben arról a szokásáról ismernek, hogy tojásait más madarak fészkébe rakja. Magyarországon csak a költési időszakban előforduló, védett faj.
A kakukk (Cuculus canorus) a madarak osztályának kakukkalakúak rendjébe, ezen belül a kakukkfélék családjába tartozó faj. Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
A kakukk életmódja
A kakukk költési időben magányos madárnak számít, de a telelőhelyeken olykor csapatokban is megfigyelhető.
A kakukk elterjedése
A kakukk költési időben Európa és a mérsékelt égövi Ázsia nagy részén előfordul. Vonuló madárként a telet Délkelet-Ázsiában, Közép- és Dél-Afrikában, valamint a Fülöp-szigeteken tölti. Magyarországon áprilistól szeptemberig tartózkodik, és más madarak fészkébe rakja a tojását. A telet Afrika trópusi részén tölti.
A kakukk táplálkozása
A kakukk főként rovarokkal, különösen nagy testű hernyókkal táplálkozik.
A kakukk fajtái
A kakukknak négy alfaját különítik meg. Az egyik Írországtól Skandinávián, Észak-Oroszországon és Szibérián át Japánig keleten, valamint a Pireneusoktól Törökországon, Kazahsztánon, Mongólián, Észak-Kínán és Koreán át a Pireneusokig fordul elő. Ez az alfaj Afrikában és Dél-Ázsiában telel. Egy másik alfaja Nyugat-Kínától a Himalája előteréig, Észak-Indiában, Nepálban, Mianmarban, Thaiföld északnyugati részén és Dél-Kínában költ, a teleket pedig Assamban, Kelet-Bengáliában és Délkelet-Ázsiában tölti. A kakukk egy alfaja Ibériában, a Baleár-szigeteken és Észak-Afrikában költ, és Afrikában telel, míg az utolsó alfaj Közép-Ázsiában, Turkesztántól Dél-Mongóliáig költ, télire pedig Dél-Ázsiába és Afrikába vándorol.
A kakukk szaporodása
A kakukk költési időszaka május-július közt van. Fészekparazita madár, mintegy 9-25 fészket is meglátogat, melyekbe egy-egy tojást rak. Kedvenc gazdamadarai a nádirigó, a réti pityer és az erdei szürkebegy, de rajtuk kívül sok más madár fészkébe is rak tojást. A fiókák 12 nap után kelnek ki, rendszerint hamarabb, mint a gazdamadár fiókái. A frissen kelt kakukkfióka kilöki a fészekből a többi tojást, vagy akár a frissen kelt mostohatestvéreit is, ezért a mostohaszülők egyetlen fiókaként nevelik. A fiatal kakukkok 19-24 nap után repülnek ki, de csak 50 naposan önállósítják magukat, addig is a dajkamadár szülők etetik őket.
Kilenc hét alatt több mint 86 ezer egyedet figyeltek meg a téli madárszámlálási akcióban.
Tavasszal rengeteg madárfaj megfordulhat a kertbe kihelyezett madáretetőnél, soknak azonban25 000 forint feletti is lehet a természetvédelmi értéke.
A Magyarországon tartózkodó 9 975 bagoly minimum 2 493 750 mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztít el a 2022/2023-as telelési időszakban.
Az utóbbi időszakban már nem csak a baromfiólakba tört be a madárinfluenza, az új variánsok ugyanis inkább a vadon élő madarakat támadják meg.
Újabb háromkilométeres hálózati szakaszt tett madárbaráttá az E.ON az Esztergom, Pilismarót, Dobogókő szakaszon.
A várakozásokkal ellentétben nem csökkent a hazai fehérgólya-állomány fiókaszáma a tavalyi aszály miatt.
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Nagyon komoly probléma lehet azoknál a cégeknél, akik eddig nem árazták be a termékeiket.
A toxinos kukorica óriási gondot jelenthet az egész ágazatnak, csak közösen lehet megoldani a problémát.
A szakértők szerint a következő időszakban várhatóan szigorodni fognak a hitelhez jutás feltételei az agrárfinanszírozásban.
Lezárult a WEB-GN beadás. Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél.
A vetőmagtermesztéssel foglalkozó gazdák szerint az 1000 hektáros birtokméret vízválasztó: nem megfelelő gépekkel ugyanis ekkortól lesz legalább akkora nyűg a nagy termés, mint amekkora öröm.