Kiderült, nagy a baj Magyarországon is: itt a lista, amiről mindenkinek tudnia kell
Magyarországon több mint 2050 védett élőlény található, amelyből 273 fokozott védettséget élvez.
A komló a kenderfélék család egyik nemzetsége. A nemzetségbe világszerte három faj tartozik, melyek közül a legismertebb és legelterjedtebb a közönséges komló.
A komló igen megoszlónak számít az emberek körében, hiszen sokak szerint a komló nem más, mint egy idegesítő kúszónövény, ami mindent tönkretesz. Mások viszont azon a véleményen vannak, hogy a komló egy nagyon hasznos, szuper növény.
A komló jellemzői
A komló liget- és láperdőkben, nedves helyeken közönséges kétlaki, évelő növény, melyet a termős példányok hajtásdugványairól szaporítva termesztenek is. Fákra, bokrokra felkapaszkodó hajtásai 10–40 méteresek is lehetnek. Levelei keresztben átellenesen állók, a levéllemezek pedig széles-tojásdadok. A fellevelek tövében lévő mirigyek választják ki a keserűanyagokat, a humulont és lupulont, amelyek egyrészt enyhe nyugtatók, másrészt kolloidális méretük miatt a sör habját stabilizálják, tartósítják. Virágzási ideje júliusban van.
A komló a közkedvelt ital alapja
A komló a sör tipikus ízesítője, aminek a tobozát használják a főzés során. A toboz formáját a virágzat adja, mely magában foglalja a lupulin mirigyeket. Ezek tartalmazzák a komlózás során a számunkra legfontosabb összetevőket: a gyantát és az olajat. A komlógyantát három részre lehet osztani, a lágy gyantára, a kemény gyantára és a kategorizálatlan gyantára. A lágy gyanta tartalmazza az alfasavakat. A sörfőzésben a három legfontosabb alfasav típus nem más, mint a humulone, a cohumulone és az adhumulon. Ezek a vegyületek határozzák meg, a forralás hatására, a kész sör keserűségét. A lágy gyanta tartalmazza még a bétasavat, amely akkor járul hozzá a sör keserűségéhez, ha a komló oxidálódott. A sör komló aromája pedig az olajból származik, ami a komló súlyának maximum 2%-a. Az olajban lévő különböző vegyületek adják az aromát, mint a hidrokarbonátok, oxigén tartalmú vegyületek és a kéntartalmú vegyületek. (cellulóz, lignin).
Magyarországon több mint 2050 védett élőlény található, amelyből 273 fokozott védettséget élvez.
A Bábolna TETRA Kft. napjainkra már több mint 60 országot lát el tojóhibridekkel.
A növényvédőszerek használatának egyre szigorúbbak a szabályai, a hatóanyag-kivonások a gazdálkodóknak kihívásokat jelentenek.
Pár éve nagyon elkezdett felfutni Franciaországban a viagrás méz-őrület, ami azóta is tart.
Évről évre bővülnek a piaci lehetőségek a viszonylag újnak számító alkoholmentes kategóriában.
Ismerd meg a Phylazonit újdonságait az AGROmashEXPO-n, 2025. január 22-25 közt! D pavilon 20. stand! Innovatív megoldások a talaj és növény egészségéért!