
Kemény időszak vár a magyar állattartókra: nincs mese, erre fel kell készülni
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
A liliom régóta kedvelt dísznövény, domináns termetével, feltűnő virágaival a folyton változó trendeken felül áll. Ráadásul könnyen nevelhető, hagymásként alig szorul gondozásra.
A liliomfélék családja egészen hatalmas, a nemzetségbe közel kilencven faj tartozik, melyek szerte a világon megtalálhatóak Ázsiától Európán keresztül egészen Észak-Amerikáig. A liliomok választékát megsokszorozza az a tény, hogy roppant kedvelt a növénynemesítők körében, így számtalan változat és hibrid hozzáférhető a kertészetekben, kis túlzással végtelen variáció létezik liliomból! A liliomfélék közül tehát kedvére válogathat minden virágbarát hobbikertész, azzal azonban hasznos tisztában lenni, hogy miképpen kell bánni ezzel a kecses, sudár virággal? A liliommal való bánásmódot alapvetően az határozza meg, hogy egy gumós, gyakrabban használt szóval hagymás virágról van szó, így a késő tavaszi, kora nyári virágzás előfeltétele az őszi ültetés!
Termesztés és ápolás
A liliomok akár két méter magasra is megnőhetnek. Cserépben azonban csak olyan növényt tartsunk, amely fél, illetve egy méternél nem nő magasabbra. A liliomok fényigényes növények. Csak akkor kell védenünk a forró napsugarak ellen, ha déli fekvésű erkélyen helyezzük el a cserepeket. Egyébként jól bírják az átlagos nyári hőmérsékletet. Tavasszal és nyáron a liliomok sok vizet párologtatnak. Ősszel kevesebb vizet kapjanak, télen pedig egyáltalán ne öntözzük őket. A liliomok jó vízelvezető képességű, tápanyagban gazdag földet igényelnek. A legtöbb faj az általános virágföld, komposzt, tőzeg-korpa és homok keverékét kedveli. A cserepek aljára tegyünk kavicsréteget. Mindezek mellett a liliomok magról, vagy a nyár végén sarjhagymáról szaporíthatók.
Betegségek és kártevők
A liliomot nem fenyegeti túl sok kártevő és betegség. A betegségek közül a gumórothadás említhető, melyet könnyen kivédhet, ha ellenőrzött forrásból származó, ép, kemény gumókat ültet. A kártevőket tekintve a liszteske, a levéltetvek, és a vízipocok jöhetnek szóba. A liszteske, más nevén molytetű vegyszeresen alig irtható, viszont ezek a kis rovarok könnyen becsaphatók, a megtámadott növény közelébe élénksárga, ragacsos anyaggal bekent kartonlapot kell kiállítani, mely gyorsan és hatékonyan megfogja a sárga iránt valamiért rajongó apró szárnyasokat. A levéltetű ellen szappanos vizes vagy csalános oldatos lemosással lehet felvenni a harcot. A vízipocok egy elszaporodott, főleg folyók, tavak, egyéb vizek közelében élő apró rágcsáló, mely a virágokból lakmározik. A kis négylábút a virágok köré kifeszített dróthálóval tarthatjuk távol.
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Nagyon komoly probléma lehet azoknál a cégeknél, akik eddig nem árazták be a termékeiket.
A toxinos kukorica óriási gondot jelenthet az egész ágazatnak, csak közösen lehet megoldani a problémát.
A szakértők szerint a következő időszakban várhatóan szigorodni fognak a hitelhez jutás feltételei az agrárfinanszírozásban.
Lezárult a WEB-GN beadás. Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél.
A vetőmagtermesztéssel foglalkozó gazdák szerint az 1000 hektáros birtokméret vízválasztó: nem megfelelő gépekkel ugyanis ekkortól lesz legalább akkora nyűg a nagy termés, mint amekkora öröm.