
Lépéskényszerben a gazdák - a spórolás nem megoldás?
Hiába vannak nehezebb helyzetben a gazdák, a szántóföldi növénytermesztésből nem lehet kispórolni az inputanyagokat.
A nefelejcs a borágófélék családjába tartozó növénynemzetség, világszerte elterjedt növények. Több faj is Új-Zélandon endemikus, de a nemzetség az északi félgömbön jelenhetett meg.
A nefelejcs jellemzői
A legtöbb faj 1 centiméter átmérőjű, 5 szirmú, kék, rózsaszín vagy fehér virágot növeszt. A virágok közepe mindig sárga, és meghajló virágzatokba tömörülnek. A nefelejcs általában tavasszal virágzik. Leveleik nem nőnek párosával, a nefelejcs kedvelt kerti növény; ahová betelepítették, hamar elszaporodott, főleg a mocsaras, folyó menti élőhelyeken. Az árnyékos helyeken is jól érzi magát. A nemzetségen belül egyaránt vannak egyéves és évelő növények is. Gyökereik általában szétterülnek, magvaik tulipán alakú, horgos szőrzettel borított toktermésben vannak. A horgok segítségével a termés ráakad a ruhákra vagy állatok szőrére, és így a magok nem vetélkednek az anyanövénnyel.
A nefelejcs termesztése
A nefelejcs nyirkos, tápanyagban gazdag földet igényel. Félárnyékos helyre ültessük, hiszen a tűző napon a virágai hamarabb elnyílnak. A nefelejcs tápanyagigényes növény, ezért ültetés előtt, ha lehetőségünk van rá, forgassunk a talajba komposztot. Ez amellett, hogy tápanyaggal látja majd el a növényeket, a homokos talajban segíti a nedvesség megtartását, az agyagos, kötött talajt pedig lazábbá teszi. A tavasszal vásárolt palántákat kiültethetjük rögtön a kertbe, de nevelhetjük cserépben is a balkonon vagy a teraszon. A magokat júniusban vethetjük szabadföldbe. Az elültetett növényeket és magokat száraz időben öntözd rendszeresen. A nefelejcs igényli a nedvességet, ezért, ha száraz az idő, locsoljuk meg, de ne magát a növényt, hanem a talajt. Ezt elvirágzás után is folytatni kell, hiszen elszórt magjainak szüksége van a nedvességre. Érdemes minden tavasszal komposztot keverni a talajba, így biztosíthatjuk a növényeknek a folyamatos tápanyagellátást.
Hiába vannak nehezebb helyzetben a gazdák, a szántóföldi növénytermesztésből nem lehet kispórolni az inputanyagokat.
A biogáz fenntartható, sokoldalú energiaforrás, amely csökkenti a környezeti terhelést és kiválthatja a fosszilis tüzelőanyagokat.
Szakértők szerint a következő évek kulcsa az alkalmazkodás, a modernizáció és az állategészségügy szerepének erősítése lehet.
Az EU átlaga 39 százalék, amihez képest Magyarország jelentősen elmarad a maga 22 százalékos értékével.
Nébih: hatósági intézkedéseket vezettek be Magyarországon is a szlovákiai ragadós száj- és körömfájás betegség miatt.
A Manitou a felhasználói igények alapján folyamatosan fejleszti termékeit és bővíti kínálatát.
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
Ott, ahol 600helyett már csak 180 hektáron tervezik a kukoricavetést, öntözetlen táblákon a zöldborsó is már csak mínuszt terem, nem a klímaváltozásról vagy a mezőgazdaságunkból hiányzó hozzáadott értékről hallana a gazda, hanem kizárólag a megoldásokról.
Az őszi búza termesztése mindig is meghatározó szerepet töltött be a mezőgazdaságban. A siker kulcsa a megfelelő fajtaválasztás, az okszerű tápanyagellátás, valamint a precíz növényvédelem.