
Kemény időszak vár a magyar állattartókra: nincs mese, erre fel kell készülni
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
A nefelejcs a borágófélék családjába tartozó növénynemzetség, világszerte elterjedt növények. Több faj is Új-Zélandon endemikus, de a nemzetség az északi félgömbön jelenhetett meg.
A nefelejcs jellemzői
A legtöbb faj 1 centiméter átmérőjű, 5 szirmú, kék, rózsaszín vagy fehér virágot növeszt. A virágok közepe mindig sárga, és meghajló virágzatokba tömörülnek. A nefelejcs általában tavasszal virágzik. Leveleik nem nőnek párosával, a nefelejcs kedvelt kerti növény; ahová betelepítették, hamar elszaporodott, főleg a mocsaras, folyó menti élőhelyeken. Az árnyékos helyeken is jól érzi magát. A nemzetségen belül egyaránt vannak egyéves és évelő növények is. Gyökereik általában szétterülnek, magvaik tulipán alakú, horgos szőrzettel borított toktermésben vannak. A horgok segítségével a termés ráakad a ruhákra vagy állatok szőrére, és így a magok nem vetélkednek az anyanövénnyel.
A nefelejcs termesztése
A nefelejcs nyirkos, tápanyagban gazdag földet igényel. Félárnyékos helyre ültessük, hiszen a tűző napon a virágai hamarabb elnyílnak. A nefelejcs tápanyagigényes növény, ezért ültetés előtt, ha lehetőségünk van rá, forgassunk a talajba komposztot. Ez amellett, hogy tápanyaggal látja majd el a növényeket, a homokos talajban segíti a nedvesség megtartását, az agyagos, kötött talajt pedig lazábbá teszi. A tavasszal vásárolt palántákat kiültethetjük rögtön a kertbe, de nevelhetjük cserépben is a balkonon vagy a teraszon. A magokat júniusban vethetjük szabadföldbe. Az elültetett növényeket és magokat száraz időben öntözd rendszeresen. A nefelejcs igényli a nedvességet, ezért, ha száraz az idő, locsoljuk meg, de ne magát a növényt, hanem a talajt. Ezt elvirágzás után is folytatni kell, hiszen elszórt magjainak szüksége van a nedvességre. Érdemes minden tavasszal komposztot keverni a talajba, így biztosíthatjuk a növényeknek a folyamatos tápanyagellátást.
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Nagyon komoly probléma lehet azoknál a cégeknél, akik eddig nem árazták be a termékeiket.
A toxinos kukorica óriási gondot jelenthet az egész ágazatnak, csak közösen lehet megoldani a problémát.
A szakértők szerint a következő időszakban várhatóan szigorodni fognak a hitelhez jutás feltételei az agrárfinanszírozásban.
Lezárult a WEB-GN beadás. Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél.
A vetőmagtermesztéssel foglalkozó gazdák szerint az 1000 hektáros birtokméret vízválasztó: nem megfelelő gépekkel ugyanis ekkortól lesz legalább akkora nyűg a nagy termés, mint amekkora öröm.