Különleges élőlény jelenhet meg a magyar kertekben: durva, mit csinál
Ma már vásárolhatunk olyan biológiai szereket is, melyek élő mikrobiológiai szervezeteket tartalmaznak.
A közönséges nünüke a hólyaghúzó-félék családjába tartozó bogár. A nőstények a nagyobbak, ők 3,5 centiméteresre is megnőnek. Réteken, mezőkön és meleg helyeken fordul elő leginkább.
A nünüke jellemzői
A nünükének napsütésben feltűnően csillog fémfényű, sötétkék kitinpáncélja. Európában él, réteken, mezőkön és meleg helyeken fordul elő leginkább. A hártyás szárnya visszafejlődött és a szárnyfedője is kisebb méretű, így nem tud repülni. Nagyméretűek, de ártalmatlanok, azt viszont meg kell említeni, hogy falánk növényevők. A nünüke feje kicsi, rajta két csáp található. A tora kicsi, a potroha viszont a teste többi részének a kétszerese. Egész teste sötétkék és csillogó színű.
A nünüke mérget, a kantaridin nevű anyagot is képesek termelni. Ez a rosszízű, sárgás folyadék egyes, kisebb testű állatok számára, súlyos tüneteket okozó méreg lehet, de az embernek leginkább a bőrére kerülhet, és kisebb hólyagokat okozhat, tehát hólyagokat húz - innen ered, hogy a családját hólyaghúzó-féléknek nevezik. A tápcsatornába kerülve számunkra is méreg lehet a kantaridin, de csak enyhe tüneteket okozhat.
A nünüke szaporodása
A nünüke szaporodása sem mindennapi, hiszen tavasszal, amint előjönnek, nemcsak sürgős táplálkozásba kezdenek, hanem párosodnak is. A hímek nem sokkal ezután elpusztulnak, míg a nőstények laza talajba lerakják a petéiket. A lárvák 4-6 hét múlva kelnek ki, majd felmásznak egy virágra, ahol úgymond „taxira” vár. A „sofőr” egy vadméh lesz, mert ha gyanútlanul arra a virágra száll, a lárva észrevétlenül rákapaszkodik a potrohára.
A lárva így bekerülhet a magányosan élő vadméhek által épített sejtbe, ahová a gondos méh mézet helyezett el utóda számára és oda rakja petéjét. A nünükelárva először a petét falja fel, majd átvedlik egy másik lárvaalakká, s innentől mézen él. Többszöri vedlés és átalakulás után valódi bábbá alakul, amiből már a kifejlett nünüke fog kikelni. Nagyon fontos kiemelni, hogy ne bántsuk őket, több védett nünükefaj él Magyarországon! Természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
Ma már vásárolhatunk olyan biológiai szereket is, melyek élő mikrobiológiai szervezeteket tartalmaznak.
Vadai Ágnes országgyűlési képviselő az Agrárszektor cikkére hivatkozva tett fel kérdését Nagy István agrárminiszternek.
Hiába az egyre nagyobb érdeklődés, még mindig van némi bizalmatlanság a mezőgazdasági drónok iránt a magyar termelők részéről.
Szigorúbb tesztelésre kötelezné a pulykatermelőket az amerikai mezőgazdasági minisztérium.
Az élelmiszerek csomagolásán megtaláljuk, hogy azok meddig fogyaszthatók, ám helytelen tárolással ez az időtartam lerövidülhet.
Az Alföldi Tej Kft. termékein a KMÉ-védjegy nemcsak presztízs, hanem garancia is a magas minőségre.