Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A főtitkár üdvözölte a francia kormány azon döntését, miszerint G20 elnökségük idején kiemelt figyelmet szentelnek majd a terményárak volatilitásának, valamint az élelmiszerbiztonságnak. Hozzátette: az agrárpiac mindig is volatilis volt, azonban ha a kormányok összehangoltan cselekednek, akkor az extrém árkilengések csökkenthetők.
Az OECD szerint a kereskedelemkorlátozó lépéseket jobban, és egységesebben kellene szabályozni, valamint a termelési, felhasználási és készlet adatok estében jóval rövidebb előrejelzési periódusra van szükség, ez ugyanis lehetővé tenné a piaci pánik elkerülését.
A jövőben a kereskedelemnek jóval nagyobb szerepe lesz, hiszen az egyes országok élelmiszerhiánya nemzetközi piacok segítségével könnyen kiküszöbölhető. Éppen ezért különösen fontos lenne a Doha Forduló lezárása, amelyen 2001 óta folynak tárgyalások a nemzetközi kereskedelem előtti akadályok felszámolásáról.
A mezőgazdasági termelés fellendítéséhez szintén nagyobb nemzetközi szerepvállalásra lenne szükség a szervezet szerint. A fejlődő országok mezőgazdaságába történő befektetés ugyanis nem csak az élelmiszertermelés növelése, de az ottani lakosság számára történő munkatemetés miatt is elengedhetetlen. Hosszú távon ugyanis a szegénység leépítése a vásárlóerő növekedésével, így a gazdaság fellendülésével jár.
Az OECD tanulmányában már korábban is figyelmeztetett, hogy a gabona alapú bioüzemanyag gyártás támogatása magasabb élelmiszerárakhoz vezethet, miközben a kibocsátás-csökkentés terén nem hoz akkora eredményeket. Gabona helyett inkább alternatív takarmánynövényeket, cellulózt kellene üzemanyaggyártásra felhasználni.
Az OECD mai figyelmezetését megelőzően az ENSZ Élelmezés- és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) igazgatója is jelezte, hogy világ vélhetően újabb nagy élelmiszer válság küszöbéhez érkezett, és ennek kialakulásában jelentős szerepet játszanak a szubvenciók és a vámok, amelyek torzítják a kínálat és kereslet globális egyensúlyát.
Véleménye szerint átlátható szabályozással kell megakadályozni a spekulációs célú, árfelhajtó hatású árupiaci vásárlásokat.