Sokan kihasználnák ezt a kincset, ha tudnák

agrarszektor.hu
Legalább 330 ezer hektáron öntöznének itthon a gazdák, ha lenne rá lehetőségük - derül ki a közelmúltban befejezett felmérésből. Jelenleg mintegy 130 ezer hektárt öntöznek, miközben öntözéshez szükséges vízjogi engedélyt 223 ezer hektárra adtak ki.

Hogyan juthatunk agrártámogatásokhoz 2026-ban?

A Portfolio Csoport Agrárium 2026 Konferenciája a tavasz egyik legjelentősebb agrárszakmai eseménye. Olyan évindító jellegű rendezvény, amely arra törekszik, hogy bemutassa mindazokat a lényeges szabályozási, piaci, támogatási, finanszírozási és jövedelmezőségi változásokat, amelyek meghatározzák az agrárgazdasági szereplők tevékenységeit 2026-ban. 

Csoportos kedvezmények már 2 főtől: 2 fő jelnetkezése esetén, 10%, 3 fő estén 15%, 4 vagy több fő jelentkezése esetén 20% kedvezmény! A kistermelők, ökogazdák, fiatal gazdák pedig most 30.000 Ft + áfa összegért vehetnek részt a tavasz meghatározó agrárgazdasági eseményén!

Március végén fejezte be a mezőgazdasági célú öntözési igények felmérését az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF). A vizsgálatot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) és az Agrárgazdasági Kutató Intézettel (AKI) közösen végezték el - számolt be az MTI.

A vizsgálathoz létrehoztak egy webes felületet is, amelyen a felmérés ideje alatt összesen 5763 vízigényt regisztráltak. Az igényelt víz mennyisége elérte a 414, 8 millió köbmétert, míg az újonnan öntözni kívánt terület 230 ezer hektárt tett ki - jelentette ki Somlyódy Balázs, az OVF főigazgatója az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának ülésén.

A felmérésben 4000 kérdőívet dolgoztak fel, és a megkérdezett gazdák 48 százaléka öntözi vagy tervezi öntözni mezőgazdasági területét. Az összes igény mintegy 36 százalékának tehetnek eleget, amely összesen 2060 igényt jelent. A kért vízmennyiség 30 százalékát tudják megadni, ami összesen 124,75 millió köbméter, míg az öntözhető terület nagysága 72 286 hektár, ami az igényelt terület 31 százalékának felel meg. 

A főigazgató szerint továbbra is az árvízvédelemre helyezik a legnagyobb hangsúlyt, ugyanakkor az öntözési lehetőségek fejlesztését is tervezik. Magyarországon mostanáig 223 ezer hektárra adtak ki öntözéshez szükséges vízjogi engedélyeket, de ebből csak mintegy130 ezer hektárt öntöznek.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Ezt figyeld a repcéden! (x)

A tél során a repce számos stresszhatásnak lehet kitéve, ezért a korai és alapos felmérés segít időben reagálni.

EZT OLVASTAD MÁR?