Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Pér repülőtér állomáson a leghűvösebb órákban sem csökkent a hőmérséklet 19,5 fok alá, ezzel megdőlt az országos napi legmagasabb minimum-hőmérséklet rekordja. Korábban ezen a napon Szeged belterületen 15,9 fokot mértek 2019-ben - olvasható a met.hu oldalán. A legmagasabb maximum-hőmérséklet országos napi rekordja is megdőlt. Tiszaalpáron 30,3 fokig emelkedett a hőmérséklet, ez jócskán meghaladja a korábbi rekordot (26,9 fok), melyet 2019-ben, Adonyban mértek a meteorológusok.
Az OMSZ közléséből kiderült, hogy a fővárosba a délkeleti széllel három új rekord is érkezett. Budapest János-hegy állomásunkon 21,6 m/s-os (78 km/h-s) széllökést mértek, ezzel megdőlt a napi legnagyobb széllökés fővárosi rekordja. Korábban 2021-ben 21 m/s-ot regisztráltak ezen a napon a János-hegyen.
Szintén a János-hegyen dőlt meg a napi legmagasabb minimum-hőmérséklet fővárosi rekordja: mindössze 13,6 fokig csökkent a hőmérséklet, így épp lecsúszik a trónról Budapest Zugliget, ahol 2019-ben 13,5 fokot mértek. Emellett pedig a fővárosi legmagasabb maximum-hőmérséklet napi rekordja is megdőlt: Budapest Pestszentlőrincen 27,1 fokig emelkedett a hőmérséklet. Korábban ezen a napon 2019-ben Budapest belterületen 25,6 fokot rögzítettek.
Az OMSZ arra is felhívta a figyelmet, hogy a szélsőségek válogatása és ellenőrzése a mérések kezdete óta tart. Ennek ellenére azonban előfordulhat, hogy a bemutatottnál szélsőségesebb értékek is bekövetkeztek, vagy esetleg hibás érték maradt az adatok között, különösen a XX. század első felében, amely időszakról túlnyomó részben csak kéziratos formában vannak adataink.
Mint írták, az abszolút szélsőértékek, vagyis az eddig mért legnagyobb, legkisebb értékek rendszerint csak egy-egy földrajzi helyre és nagyon rövid időszakra vonatkoznak. Ellenőrzésük és elfogadásuk ezért mindig részletes vizsgálatot igényel. Bekövetkezésük gyakran különböző meteorológiai jelenségek véletlenszerű egybeesésének és bizonyos lokális hatások megerősödésének következménye. Az is előfordulhat, hogy a mérés körülményeinek megváltozása, vagyis az eredeti adatok inhomogenitása miatt képvisel rekordot az idősor egyébként átlag körüli eleme.