2025. július 3. csütörtök Kornél, Soma
Érkezik az eső: itt a friss előrejelzés, már látszik a pokoli hőség vége

Érkezik az eső: itt a friss előrejelzés, már látszik a pokoli hőség vége

agrarszektor.hu
Már sehol sincs nyoma a múlt pénteki záporoknak itthon, sőt, az átmeneti felfrissülés után hamar visszatért a hőség, és az aszály a legtöbb helyen tovább súlyosbodott. A folytatásban ugyanakkor van esély csapadékra, pénteken főként az északi országrészben, majd vasárnap délutántól a Dunántúlon lehetnek záporok, zivatarok. Hétfőtől a déli országrészben is nő a csapadékhajlam, és kedden, majd szerdán az Alföldön is lehet némi eső. Lassan a forróság is mérséklődik, bár szombaton csak átmenetileg, majd keddtől országszerte több napon át enyhül a nagy meleg.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

A mögöttünk álló egy hétben csak a múlt csütörtökről péntekre virradó éjszaka átvonult hidegfronthoz kötődően hullott némi csapadék hazánkban - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Akkor sokfelé voltak záporok, zivatarok, de 10 mm-t meghaladó mennyiség csak foltokban esett, szombattól pedig visszatért a nagyrészt napos, száraz, forró időjárás. Az elmúlt 30 napban csak a Dunántúl nyugati, északnyugati részén valamint a Bükk északnyugati oldalán fordult elő 30 mm-t meghaladó, 30-55 mm csapadék, de a déli és keleti országrészben nagy területen 10 mm sem, kisebb foltokban pedig egyáltalán semmi nem esett. Júniusban a csapadékosnak számító nyugat-dunántúli területeken is csak fele hullott az ilyenkor szokásos mennyiségnek, máshol pedig 50-80 mm-rel kevesebb. Napfényben viszont igen gazdag volt az idei június, 20-25%-kal többet sütött a nap a sokéves átlagnál, ez azonban gyakori, igen erős UV sugárzással járt együtt. A 90 napos csapadékösszeg is országszerte jelentős, sokfelé 100 mm-t meghaladó hiányt mutat.

5 napos csapadékösszeg 2025. június 30-ig (mm)5 napos csapadékösszeg 2025. június 30-ig (mm)
30 napos csapadékösszeg 2025. július 2-ig (mm)30 napos csapadékösszeg 2025. július 2-ig (mm)
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 2-ig (mm)Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 2-ig (mm)
A napsütéses órák 2025 júniusi összegének eltérése a sokéves átlagtól (óra)A napsütéses órák 2025 júniusi összegének eltérése a sokéves átlagtól (óra)
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 2-ig (mm)Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 2-ig (mm)

A talaj felső egy méteres rétege hazánk nagy részén kritikusan száraz, mindössze 15-30% nedvességet tartalmaz a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában. Csak kisebb foltokban, ahol az elmúlt hónapban kicsit több esett, nedvesebb ennél jellemzően a középső talajréteg. A telítettséghez képesti vízhiány a felső egy méteres rétegben csaknem országszerte meghaladja a 100 mm-t, hazánk területének több, mint 90%-án nagyfokú vagy súlyos aszály jelei tapasztalhatók.

Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. július 2-án (%)Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. július 2-án (%)
Vízhiány a talaj felső egy méteres rétegében a telítettséghez képest 2025. július 2-án (mm)Vízhiány a talaj felső egy méteres rétegében a telítettséghez képest 2025. július 2-án (mm)

A hőmérséklet elég tág határok közt változott az elmúlt néhány napban, de összességében az ilyenkor szokásosnál 1-5 fokkal magasabban alakult. Napközben jellemzően 30-35 fok közé melegedett a levegő, csak északkeleten volt ennél kissé kevésbé meleg, ugyanakkor az éjszakák némi felfrissülést hoztak, sokfelé esett vissza 15, északon néhol 10 fok alá a hőmérséklet.

Az őszi vetések is megsínylették a májusi, júniusi csapadékhiányt, a szokásosnál hamarabb beértek, megkezdődött az aratás. A kukoricát, a napraforgót és a szóját nagyon megviseli a csapadékhiány. Ilyen időben a kukorica mélyebbre hatoló gyökérzetet fejleszt, de az idén a mélyebb talajrétegekben is kevés nedvességet talál. Egyelőre még zöldek a levelek, de az állományok zöld tömege kevesebb az ilyenkor szokásosnál. A kukorica többfelé már a címerhányás fázisában van, a napraforgó pedig virágzik, de nagyon rossz állapotban vannak a kultúrák, égető szükség lenne számottevő mennyiségű csapadékra.

Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során kukorica táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Duna-Tisza közének északi részén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva (a búza termésátlagánál a meghatározó hónapok az április, a május és a június)Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során kukorica táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Duna-Tisza közének északi részén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva (a búza termésátlagánál a meghatározó hónapok az április, a május és a június)
Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során napraforgó táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Dunántúl délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva (a búza termésátlagánál a meghatározó hónapok az április, a május és a június)Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során napraforgó táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Dunántúl délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva (a búza termésátlagánál a meghatározó hónapok az április, a május és a június)

A folytatásban változás körvonalazódik időjárásunkban. Pénteken egy hidegfront átvonulásához kötődően főként az északi országrészben és a nyugati, délnyugati határszélen lehetnek záporok, zivatarok. A hidegfront hatására sokfelé megerősödik az északnyugatira forduló szél, ami az aratás helyszínein a szokásosnál is jobban hordhatja a port. A hőmérséklet északnyugaton már csak 30 fok körül, míg délkeleten 40 fok közelében alakul a legmelegebb órákban. Szombaton nem várható csapadék, de a hőmérséklet csúcsértéke csak 30 fok körül várható. Vasárnap átmenetileg visszatér a hőség, de délutántól nyugat felől már záporok, zivatarok érkezhetnek, melyek az éjszaka folyamán akár nagyobb területre is kiterjedhetnek.

Hétfőtől több hullámban lehűlés érkezik, először csak a Dunántúlon, és északon mérséklődik a meleg, majd keddtől hazánk nagy részén 30 fok alatt alakulnak a maximumok, és éjszakánként is többfelé 15 fok alá hűl a levegő. A lehűlés széllel és némi csapadékkal is érkezik, a jövő hét első felében gyakran lesz nagy területen erős a szél. Záporok, zivatarok több hullámban is érkeznek, a csapadék mennyiségében azonban nagy területi eltérések valószínűek.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?