Berla Attila • 2025. július 15. 06:01
Bár a 2025-ös év korántsem indult könnyen a mezőgazdaságban, a Pest vármegyei Páty környékén gazdálkodó Kovács Bálint mégis bizakodóan tekint a közeljövőre. A közel 700 hektáron működő, két családi gazdaságból álló vállalkozás több mint két évtizede követi a precíziós gazdálkodás elveit, nemcsak gépesítésben, hanem generációkon átívelő tudásban is. A család minden tagja részt vesz a munkában, és ez a stabil háttér teszi lehetővé, hogy az időjárás viszontagságai vagy a változó piacok ellenére is tervezhető maradjon a jövő. Idén a csapadék az utolsó pillanatban jött meg, ami talán megmentette a kukoricát és a napraforgót fogalmazott az Agrárszektornak Kovács Bálint.
Több generáció, két családi gazdaság és egy világosan kijelölt irány működik Kovács Bélintéknál. A Budapesthez közeli Páty térségében működő vállalkozás a mai magyar agráriumban stabil, jövőorientált gazdaságként működik, amiben az egész család kiveszi a részét. A gazda nemcsak a földhöz, de az új technológiákhoz is ragaszkodik.
700 hektáron gazdálkodunk, szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozunk, ezen belül is három növény húzza a rendszert: a búza, a kukorica és a napraforgó
– kezdi a beszélgetést.
A területek Páty, Zsámbék, Biatorbágy, Telki és Budajenő környékén helyezkednek el, és egyre inkább a családtagok tapasztalata, szakmai tudása és összefogása tartja mozgásban a rendszert. A gazdaság valójában két családi gazdaság összehangolt működéséből áll, a férj és feleség nevén külön egységek futnak, de már a gyerekek is mind ebben dolgoznak.
Hogyan hat az aszály a termésre?
A 2024-es évet a gazda egy jó közepesnek értékeli, annak ellenére, hogy az időjárás korántsem volt kegyes. Kovács Bálint a 2025-ös évről elmondta, hogy az év első felében az aszály komoly nyomot hagyott a búzatermésen, ugyanis az elvárt 50 mázsa körüli hozam helyett körülbelül 45 mázsa jött le hektáronként, viszont a minőség kifejezetten jónak számít.
A csapadékhiány a búzára rányomta a bélyegét, de beltartalomban erős volt a termés, úgyhogy nincs ok panaszra. Az utolsó pillanatban jött meg az eső, szinte a 24. órában, és ez már a kukorica és a napraforgó szempontjából életmentő volt.
A kukoricánál körülbelül 50 mázsás termésre számítanak, a napraforgónál valamivel kevesebbre. Hogy ez végül nyereséges év lesz-e, azt az árak döntik el, de úgy tűnik, ráfizetésre nem kell számítani. Ha az értékesítés is jól sikerül, akkor akár eredményes évként is elkönyvelhetik 2025-öt.
A gazdaság nagy részét már régóta precíziós technológiával művelik, a gazda saját bevallása szerint az elsők között vezette be ezt az irányt Magyarországon még 2002-ben. Azóta minden eszközt lecseréltek robotpilótás rendszerekre, a vetéstől a műtrágyázásig minden precíziósan zajlik. Ennek köszönhetően alig van szükség kézi munkaerőre, így mindössze egyetlen alkalmazottjuk van.
Minden olyan ponton, ahol lehetett, kivettük az embert a rendszerből. Nálunk már csak egy alkalmazott van, a többit a gépek végzik. Ő is szinte családtagnak számít, régóta itt van, nagyon jó a viszony
– fogalmazott.
A munkaerőhiány náluk tehát nem égető kérdés, de elismeri, hogy általánosságban nehéz manapság jó, megbízható embert találni a mezőgazdaságba. A gyerekek viszont felkészülten, szakirányú végzettséggel viszik tovább a gazdaságot. A lányuk három agrárdiplomát is szerzett, sőt elvégezte a precíziós mérnöki képzést is. A fiuk pedig gépésztechnikusi végzettséget szerzett és gyerekkoruk óta mindketten a földeken élnek, és a szakmai alapokat is elsajátították, a jövő tehát a jelek szerint jó kezekben van.