Jön a magyar agrárium kihagyhatatlan toprendezvénye, az Agrárszektor Konferencia | 2023. november 29-30., Siófok
A rendezvény az éves agráresemények összegzése és értékelése mellett hosszabb távú jövőképet is felvázól a résztvevők számára a megalapozott fejlesztési és beruházási döntésekhez. A konferencián a hazai államigazgatási, banki, vállalati és érdekképviseleti szféra csúcsvezetői nyújtanak első kézből származó, releváns információkat, amelyek az agrárgazdaság valamennyi szereplője – a termelők, az élelmiszergyártók és a kereskedők – számára egyaránt hasznos tájékoztatásul szolgálhatnak.
SZAKTANÁCSADÓK FIGYELEM! - NEMZETI AGRÁRGAZDASÁGI KAMARA ÁLTAL AJÁNLOTT RENDEZVÉNY! 4-4 pont kapható az eseményen való részvételért. (A kredit pont érvényesítéséhez mindkét nap külön regisztráció szükséges a helyszínen!)
A megkérdezett gazdálkodók négyötödénél (80 százalék) volt beruházás az elmúlt öt évben, és 87 százalékuk tervez beruházást a következő öt év során. Azaz tízből majdnem kilenc gazdaságban várható beruházás 2020-ig, a jelenleg futó európai uniós pályázati ciklus végéig. Ez hét százalékpontos emelkedést mutat a megelőző ötéves időszak adatához képest.
A gazdálkodás jövőbeni irányára vonatkozó kérdésre minden hatodik gazdálkodó (16 százalék) felelte, hogy a gazdaság változatlan formában történő fenntartását tervezi középtávon (2-3 éven belül). A válaszok mindössze 1 százaléka vonatkozott a gazdaság visszafejlesztésére, megszüntetésére. A válaszadók 2 százaléka tervezi a gazdaság átadását, eladását, bérbe adását. Több mint négyötödük (81 százalék) gondolkodik a gazdaság fejlesztésében a következő 2-3 év során.
A gazdálkodók 44 százaléka a birtok méretének növelése mellett annak technikai, technológiai fejlesztését is célul tűzte ki. További egyötödük (21 százalék) a meglévő birtok gépesítésének színvonalát fejlesztené, 16 százalékuk pedig a meglévő technikai, technológiai adottságok mellett növelné a birtok méretét. Tehát a gazdaságok kétharmadánál (65 százalék) várható beruházás a gépparkba, 60 százalékuknál pedig termőföldvásárlással vagy földbérlettel a birtokméret növelése a cél.

A kutatás 79-84 százalékban a különféle alapanyagok (vetőmag, műtrágya, növényvédő szer) és gép, eszköz beszerzésében, továbbá a termény értékesítésében a döntéshozó; valamint 12-15 százalékban a döntést befolyásoló személyeket érte el. A válaszadók 14 százaléka gazdasági szervezetet képvisel, 15 százalékuk egyéni vállalkozó, többségük pedig őstermelő és családi gazdálkodó. A minta nagysága 1448 fő. A mintában kizárólag a hivatásszerűen, azaz árutermelés céljából gazdálkodók jelennek meg, mivel ők a kutatás célcsoportja. Így a minta nem a teljes agráriumról ad képet, hanem a mezőgazdaságilag hasznosított terület döntő hányadát művelő és területalapú, illetve zöldítési támogatásban részesülő több mint 170 ezer gazdaságot reprezentálja. A kérdőívkitöltők által művelt terület nagysága összesen több mint negyedmillió hektár, átlagos birtokméretük pedig 179 hektár.