Bejelentést kell tennie sok magyar gazdáknak: nem árt résen lenni

Bejelentést kell tennie sok magyar gazdáknak: nem árt résen lenni

agrarszektor.hu
Az igényelt támogatások esetében a kedvezményezetteknek lehetősége van vis maior bejelentést tenni, amennyiben vis maior helyzet miatt valamilyen támogatási feltételt nem tudott betartani, vagy nem tudja már a betartását vállalni. Ilyen esetek lehetnek például, ha a bejelentett tábla szélsőséges időjárási körülménnyel - mint például belvízzel - érintett és már nem a korábban bejelentett növény található meg az adott táblán vagy annak egy részén és ez támogatás szempontjából problémás lehet. További részletek az alábbi cikkből derülnek ki.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A NAK felhívja a figyelmet arra, hogy a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatosan a termésátlag csökkenésre, vagy a termés kiesésre vonatkozó káreseményt NEM a W0253 vis maior elektronikus felületen kell bejelenteni! KIVÉVE termésátlaggal érintett jogcímek:

  • Szemes fehérjenövény termesztés támogatása esetén- szója, lóbab, édescsillagfürt, szárazborsó, csicseriborsó, takarmányborsó, mezei borsó termesztése esetén.
  • Rizstermesztése támogatás.
EZ IS ÉRDEKELHET

A vis maior bejelentés határideje az esemény bekövetkezésétől számított 21 napon belül, ha a vis maior esemény a kedvezményezettet a kérelem benyújtásában akadályozza, attól az időponttól számított 21 napon belül, amikor a kedvezményezett olyan helyzetbe kerül, amely lehetővé teszi, de legkésőbb a vis maior bekövetkezésétől számított 6 hónapon belül kell benyújtani. A vis maior esemény bejelentését nem annak bekövetkezésekor (mindazonáltal a tavaszi, nyár eleji időszakhoz képest nem is egy ésszerűtlenül hosszúra kitolt, pl. őszi időpontban), hanem akkor célszerű bejelenteni, amikor a vis maior esemény már befejeződött és az okozott probléma már egyértelműen meghatározható.

A MÁK elektronikus bejelentési felületén csak múltbeli esemény vagy legfeljebb a bejelentés napjával megegyező dátum lehet a vis maior esemény vége. Azonban lehetőség van a vis maior bejelentés benyújtására a mobileszközökön működő mobilGAZDA alkalmazáson keresztül is (kivéve állategyedre, illetve erdőrészletre), amely esetben lehetőség van arra, hogy folyamatban lévő vis maior eseményt is be lehessen jelenteni. Ekkor az éppen zajló, vagy már lezajlott, de nyomaiban még látható vis maior eseményt is be tudjon jelenteni a gazdálkodó, és az applikáció segítségével fénykép küldhető be a bizonylaton, ami ezt alátámasztja.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az elektronikus bejelentéshez a Vis Maior rendeletben - 23/2024. (IV. 9.) AM rendelet - rögzített esetekben pl. kisajátítás, csatolni kell a vis maior eseményt alátámasztó dokumentumokat is, míg pl. szélsőséges időjárási esemény bekövetkezésekor (jégeső, aszály), nem mert ezeket az eseteket a hivatalok egymás között egyeztetik. Az alábbiakban egyes vis maior bejelentéshez kapcsolódó eseteket emelünk ki.

  • Minimum követelmények be nem tartása miatti jogkövetkezmény alól csak akkor mentesül az adott tábla, amennyiben a vis maior esemény elmúlta után a területet a kedvezményezett megfelelő állapotba hozza, amennyiben ez lehetséges! Például: amikor a tavaszi belvíz miatt gyomos lett a terület, de nyárra már nyoma sincs a belvíznek, úgy a gyommentesítést már nem akadályozza a vis maior esemény! Továbbá csak ténylegesen ok-okozati összefüggésében jelentsünk vis maiort pl. aszály miatt a gyomosságot ne, mert nem függ össze a két tényező.
  • Amennyiben az AÖP esetén a diverzifikáció előírás csomag került kiválasztásra, úgy elfogadott vis maior esetén a számításba a vis maior előtti növény(/ek) kerül(/ek) elszámolásra!
  • Amennyiben az AÖP Nem termelő tájképi elemek és területek kijelölése szántóterületeken gyakorlatot választja a gazdálkodó, úgy a nitrogénmegkötő növényekkel bevetett terület, parlag, és ökológiai jelentőségű másodvetés típusú NPLFA terület esetén vis maior bejelentés történik, a növényvédőszer-használati tilalom alól kizárólag a kedvezményezett növényállományának egy részét vagy teljes egészét sújtó fertőzés, illetve károsító járványos szintű előfordulásából eredő kártétel, vagy zárlati, vagy Magyarország területén még nem honos károsító, illetve károkozó ellen hozott hatósági intézkedés mentesítheti a mezőgazdasági termelőt!
  • Talajtakarás nélküli pihentett terület (PIH01) elfogadott vis maior kérelem esetében a PIH01 hasznosítási kód olyan jogcímek esetében is elfogadást jelent (pl.: ST AKG 2024, ST ÖKO 2024, ST Natura 2000 stb.), ahol vis maior kérelem nélkül egyébként ezen kód nem használható! Vetésszerkezetben azonban ez egyéb növénynek számít majd, így ezt érdemes mérlegelni.
  • Másodvetések esetében vis maior utáni hasznosításnak nem lehet Tarló (TAR10) hasznosítást megadni.
  • A zöldtrágyázás céljából vetett másodvetésre bejelentett vis maior az ST AKG 2024- vonatkozásában nem kerül figyelembevételre, tekintettel arra, hogy az előírások teljesítésére 5 év áll a rendelkezésre. Ugyanez vonatkozik az istállótrágya-, vagy biogáz iszap kijuttatása, középmély lazításra
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

A szőlő védelmében (x)

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat, valamint a kórokozók és kártevők jelenlétét.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?