Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A hétfőn bejelentett megállapodás jelentős könnyebbséget jelent Ukrajna számára, amely több mint három éve áll ellen az orosz agressziónak. Az egyezmény azután született, hogy Ukrajna korábban elvesztette a háború kezdetén Brüsszeltől kapott rendkívüli kereskedelmi mentességeket.
A mai elvi megállapodás kiegyensúlyozott, méltányos és realisztikus. A lehető legjobb eredményt képviseli a nehéz geopolitikai körülmények között
- nyilatkozta Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa egy sajtótájékoztatón.
A felülvizsgált megállapodás a meglévő EU-Ukrajna szabadkereskedelmi egyezményre épül, de frissíti azt a háború során levont tanulságok alapján. Ukrajna elkötelezte magát, hogy folytatja mezőgazdasági szabványainak uniós szabályokhoz igazítását - egy olyan folyamatot, amely már folyamatban van az uniós tagság felé vezető úton. A teljes harmonizáció várhatóan 2028-ra valósul meg, beleértve olyan területeket, mint az állatjólét és a növényvédő szerek használata.
Az egyezmény lehetővé teszi mindkét fél számára, hogy korlátozzák az importot, ha az súlyos piaci zavarokat okoz. Bár Ukrajna nem kapja vissza a háború alatt élvezett teljes vámmentességet, az új feltételek számos, korábban nem liberalizált termék kvótáját emelik, miközben szigorúbb korlátokat tartanak fenn néhány politikailag érzékeny árucikkre, mint a cukor, a baromfi, a tojás és a búza.
Taras Kacska, Ukrajna vezető kereskedelmi tárgyalója "valóban jó megállapodásként" jellemezte az eredményt. Mint fogalmazott, a megállapodásban elért liberalizációs szint lehetővé teszi Ukrajna számára a háborús kereskedelmi volumenek fenntartását, néhány kivétellel.
A megállapodás hónapokig tartó feszült tárgyalások és bizonytalanság után született meg az ukrán exportőrök számára. Az EU ideiglenes háborús intézkedései kezdetben minden ukrán termékre eltörölték a vámokat, de később visszaállították az érzékeny mezőgazdasági termékekre vonatkozó korlátozásokat. Amikor ezek az Autonóm Kereskedelmi Intézkedések június 6-án lejártak, a Bizottság gyors átmeneti megoldást vezetett be, visszaállítva a kvótákat a háború előtti szintekre.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte a megállapodást, kijelentve, hogy az a rugalmasság és a gazdasági szolidaritás hídjait építi Oroszország indokolatlan agressziós háborújával szemben. A megállapodás védi az európai gazdák érdekeit, miközben Ukrajnát az európai család részeként pozicionálja.
Az ukrán export az EU-ba megugrott Oroszország teljes körű inváziója óta, amit a vámok háborús felfüggesztése is elősegített. Ez a liberalizáció segített ellensúlyozni Kijev háborús veszteségeit, de politikai ellenreakciót váltott ki az első vonalbeli uniós országokban, ahol a gazdák az olcsó ukrán árukra hárítják az árak leszorítását. Lengyelországban, Magyarországon, Szlovákiában és Romániában továbbra is nemzeti tilalmak és engedélyezési rendszerek vannak érvényben.
A hétfői politikai szintű megállapodást követően mindkét fél a technikai elemek finomításán fog dolgozni, és a következő napokban tájékoztatják az EU-tagállamokat és az Európai Parlamentet. A végleges jogi szöveg kidolgozását követően mindkét fél hivatalosan is jóváhagyja a meglévő kereskedelmi megállapodás frissítését.