Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Az új támogatási ciklus második évi tapasztalatai alapján sikerült előrébb hozni a kifizetések döntő hányadát, így a gazdák előbb juthattak a támogatási összegekhez, mint 2024-ben. Jó hír, hogy az időzítés javulása mellett a jogcímekhez tartozó fajlagos értékek is emelkedtek. A 2024. évi termeléshez kötött támogatások (CIS) állatalapú jogcímeinél a kifizetésben részesült ügyfelek aránya már 80-97%-os - írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.
A négy jogcímre eddig összesen közel 45 milliárd forint érkezett az állattartókhoz. A 2025. évi kérelmek benyújtása jelenleg is zajlik, melyek alapján ősztől mindhárom jogcímen várható előleg- és részfizetés - az anyatehéntartás támogatása kivételével. Az átmeneti nemzeti támogatásokat (ÁNT) az anya tehéntartás támogatása kivételével mind kifizették még a tavalyi évben, összesen közel 12,9 milliárd forintértékben. Az említett jogcím kapcsán a következő hetekben az igénylők fennmaradó 32%-ának is folyósítani fogják a megítélt összeget.
A 2025. évi kérelmek beadási időszaka után ősztől - a költségvetési források rendelkezésre állásának függvényében - a következő jogcímeken várható kifizetés: tej, hízott bika, szarvasmarhák extenzifikációs támogatása. Az államtitkár hozzátette, hogy a következő évben szeretnének egy hozzávetőleges ütemezést kialakítani a kifizetések egyes jogcímeihez kapcsolódóan, mert tudják, hogy a kiszámíthatóság minden ágazat számára egyre fontosabbá válik és felértékelődik a jövőben.
42 pályázatot már kihirdettek, összesen 1470,82 mrd forint keretösszeggel, melyek közül a beruházási pályázatokat hatalmas érdeklődés övezte. A túligényelt pályázatok között az állattartó telepek fejlesztése, kertészeti üvegházak és feldolgozó üzemek fejlesztése kis és nagy keretösszegű támogatásai is szerepeltek. A legnagyobb túligénylés az Állattartó telepek fejlesztésének támogatása című pályázaton volt, ahol a tervezett 150 mrd forintos keret helyett 740 milliárdnyi igény érkezett be. A kormány célja, hogy a kis összegű beruházási támogatások közül minden kérelmet támogatói okiratban tudjanak részesíteni, amelyek a formai követelményeknek megfelelnek. A nagy felhívásoknál újranyitások egyelőre nincsenek, és a túligénylések miatt valószínűleg nem is lesznek elérhetőek a jövőben sem.