Uniós agrártámogatási reform: mi szól mellette, és mi ellene?

Uniós agrártámogatási reform: mi szól mellette, és mi ellene?

agrarszektor.hu
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. Ez arról a kiszivárgott, Európai Bizottság által benyújtandó javaslatról szól, amely teljesen átalakítaná az Európai Unió közös agrárpolitikáján (KAP) belül a területalapú támogatások rendszerét - olvasható a Portfolio oldalán. A javaslat kapcsán minden érintett országban rendkívül heves viták robbantak ki: a belga és a francia gazdák Brüsszelben, a magyar agrárszervezetek Budapesten tüntettek tervezet ellen. A mai adásban a vita fősodrában jelen lévő legfontosabb kritikai észrevételek bemutatása mellett Braunmüller Lajos az Agrárszektor főszerkesztője, és Szabó Dániel a Portfolio Európai Uniós szakértője, makroelemző fogja ütköztetni a reformmal kapcsolatos szakmai érveiket.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

Már korábban is felmerültek olyan híresztelések, hogy a következő uniós költségvetési ciklusban kevesebb pénz juthat az agrártámogatásokat és vidékfejlesztést is magában foglaló Közös Agrárpolitikára. A legpesszimistább becslések is úgy számoltak, hogy legfeljebb 20%-kal csökkenhet az ezen területekre rendelkezésre álló források mértéke. Ezzel szemben a napokban kiszivárgott tervezet jóval nagyobb mértékű, mintegy 27,81%-kal kevesebb forrással számolt. Ez azt jelentené, hogy a korábbi 386 milliárd euró helyett a következő költségvetési ciklusban mindössze 302 milliárd euró állna rendelkezésre a vidéki közösségek és a mezőgazdaság fejlesztésére. 

EZ IS ÉRDEKELHET
EZ IS ÉRDEKELHET

A közös agrárpolitika átalakításáról felmerülő ötletek, igények már körülbelül 40 éve keringenek az Európai Unióban. A területalapú támogatások azért jöttek létre, hogy az árakhoz és a termeléshez kapcsolódó támogatások a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaiba ütköztek, ezért az 1990-es évek elejére kellett kitalálni egy olyan támogatási formát, ami megfelel a világkereskedelem szabályainak megfelelt - mondta el Braunmüller Lajos. Mint fogalmazott,

azt a kérdést kell feltenni, miért van még közös agrárpolitika? Jelenleg azért van, hogy egy környezetbarát, biztonságos élelmiszer-termelést fenn tudjunk tartani. És ez nem a hatékonyság és a versenyképesség révén valósul meg.

Az Agrárszektor főszerkesztője rámutatott, hogy az Európai Unió a területalapú támogatásokkal azért fizet a gazdáknak, hogy kevésbé legyenek versenyképesek. Ennek során kivonják a különböző növényvédő szereket, és más előírásokkal is megkötik a gazdák kezét, cserébe viszont ad egy fajta kompenzációt. Braunmüller Lajos beszélt arról is, hogy a legfontosabb érv a KAP és a területalapú támogatás mellett az, hogy Európában a legjobb élni.

A műsor már meghallgatható a Spotify-on, az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?