„1997-ben kezdtük el a gazdálkodást a feleségemmel Sárbogárdon – idézi fel a kezdeteket Horváth Ferenc. - Akkor 22-23 hektárt műveltünk meg, ebből egy hektáron már akkor is dinnyét termeltünk. Az édesapám példáját követve vágtunk bele, aki a munkája mellett mindig foglalkozott növénytermesztéssel. Mindig volt traktor és dinnye is a háznál – ez nálunk hagyomány.”
A családi gazdaság mérete mára 40 hektárra bővült, ahol a klasszikus szántóföldi növények – búza, kukorica, napraforgó, repce – mellett ma is egy hektáron termelnek dinnyét. Az évek során azonban rengeteget változott a technológia. A tápkockás palántanevelést felváltotta a préselt tőzeges módszer, majd az oltott palánták használata.
„A 90-es évek végén még a cecei Sárréten vágott gyeptéglákba vetettük a dinnyét, és abban neveltük meg a palántát. Akkor még talajtakaró fóliát sem használtunk, illetve az összes palántát egyszerre ültettük ki. Az évek során a tápkockás palántanevelésről áttértünk a préselt tőzegre, és abba vetettük bele a dinnyemagot. Később elkezdtük használni mi is a talajtakaró fóliát, majd a fátyolfóliát, de ez még mindig öntözés nélküli, és saját gyökéren nevelt dinnye volt.”
2010-ben úgy döntöttek, hogy ismét új utat kell keresni. Abban az évben ugyanis a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék tönkretette a termésük legjavát. Észrevették, hogy azoknak a termelőknek, akik oltott gyökéren neveltek dinnyét, jobban bírták a palántáik az időjárás szélsőségeit.
„A testvéreméktől és a környékbeli gazdáktól megtanultuk, hogyan kell oltani, és azóta is ezt a módszert használjuk. Bár többször is megfordult a fejünkben, hogy abba kellene hagyni a dinnyetermesztést, de rájöttünk, hogy a kihívásokkal úgy tudunk megküzdeni, ha folyamatosan fejlesztjük a technológiát. 7-8 éve már csepegtető öntözést is használunk, és a vízzel együtt tápanyagot is kijuttatunk.”

Az IKR Agrár partner a sikeres termesztésben
Horváth Ferenc és felesége a dinnyéhez szükséges inputanyagokat az IKR Agrártól szerzi be. Az együttműködés kulcsát a megbízhatóság és a komplex kínálat jelenti.
„Nálunk mindent egy helyről be lehet szerezni, ami a kertészeti kultúrák termesztéséhez szükséges – hangsúlyozta Szána Márton, az IKR Agrár kertészeti szaktanácsadója. – A vetőmagokat, a palántaneveléshez szükséges tőzeget, az alapműtrágyát, a vízoldható mono- és komplex műtrágyákat, a biostimulátorokat, az öntözéshez szükséges csepegtető szalagokat, a bakhát fóliákat, a sátor-, fátyol- alagút- és a lebomló talajtakaró fóliákat is be tudják szerezni tőlünk. Emellett folyamatos szaktanácsadással is segítjük partnereinket.”
A növények tápanyagellátása átgondolt rendszer szerint zajlik. Az IKR Agrár által javasolt komplex műtrágyák és tápoldatok minden fejlődési fázisban optimális összetételűek.
„Alap műtrágyának egy kálium túlsúlyos kertészeti komplexet szoktunk ajánlani. Sárbogárdi partnerünk az ICL termékét használja, ami burkolt nitrogént tartalmaz, tehát 2-3 hónapig fokozatosan tárul fel a hatóanyag, nincs kimosódás, nincs lekötődés, nem illan el. Az ültetés utáni időszakban a Haifa Polyfeed 15-30-15 foszfor-túlsúlyos komplex műtrágyával támogatjuk a gyökérképződést, majd a nitrogén-foszfor-kálium arányban kiegyenlített termék, a Haifa Polyfeed 20-20-20 NPK következik. Emellett a tenyészidőszak során folyamatosan használják a Ducanit kálcium-nitrátot.
Az érés idején a kálium-túlsúlyos műtrágyák a cukortartalomért, az ízért és a szép színért, méghozzá a Haifa Polyfeed 12-5-40 és 9-12-36 termékei felelnek ” – emelte ki Szána Márton, akitől megtudtuk, Epsotop keserűsót is használ Horváth Ferenc a tápoldatozáshoz, ami szépen zöldíti a növényeket.
A Horváth család számára fontos a gazdálkodás során a környezetvédelem is, ezért a lebomló ReyfilmBio fólia mellett döntöttek. „Ez egyrészt egy környezettudatos megoldás, másrészt pedig jelentős munkaerőt és költséget spórol meg. A fóliát nem kell felszedni, nem kell elszállítani, ami hatalmas könnyebbség” – tette hozzá Szána Márton.
A gazdálkodásban fontos szerep jut a gépeknek is. A területen egy, az IKR Zrt- től újonnan vásárolt New Holland TL90A típusú erőgép segíti a munkát. Az ültetéshez egy olasz csészés palántázót, az alagútfólia kihúzásához pedig egy magyar fejlesztésű gépet használnak.

Mi a mézédes dinnye titka?
A termelő a fajtaválasztásban is a jól bevált hibridekre esküszik, amik már bizonyítottak az évek során. „Nem szeretek kísérletezni a fajtákkal, ha valami bevált, annál maradunk. A lényeg pedig, hogy éretten szedje le a termelő a dinnyét. Ez a szántóföldön dől el, nem az árusítóhelyen. Olyan termelőt kell keresni, aki ebben nem ismer kompromisszumot” – javasolja Horváth Ferenc, akitől megtudtuk, hogy a megtermelt dinnye 70-80 százalékát közvetlenül értékesítik a vásárlóknak helyben, Sárbogárdon. A fennmaradó mennyiséget néhány megbízható viszonteladóhoz juttatják el.
Sárbogárd térségét az IKR Enyingi Területi Központja szolgálja ki, ahonnan nagyon rugalmasan és gyorsan megkap a Horváth család minden input anyagot. „Bármilyen problémával fordulok hozzájuk, mindig tudnak segíteni. A termelés minden szegletét le tudják fedni input anyagokkal. Egy helyen mindent megkapok, ami szükséges, és mindent kiszállítanak a telephelyünkre” – sorolta azokat az előnyöket Horváth Ferenc, ami miatt az IKR Agrárt választotta.
Keresse kertészeti szaktanácsadóinkat:
Szána Márton (Dunántúl) • +36 20 342 8628 • szana.marton@ikragrar.hu
Csabai Róbert (Demecser) • +36 20 353 7942 • csabairobert@ikragrar.hu
Sápi Anikó (Orosháza) • +36 20 287 9994 • sapia@ikragrar.hu
Tóth Gergely (Kecskemét) • +36 30 479 0587 • toth.gergely@ikragrar.hu
(x)